UWAGA!

Teraz ja - Czemu wciąż mamy ulicę Diaczenki?

 Elbląg, Czemu wciąż mamy ulicę Diaczenki?

Muszę stwierdzić, iż dział „Teraz Ja” jest bardzo wdzięcznym tworem redakcji PortElu. Pozwala lokalnym felietonistom wykazać się swoją wiedzą, spostrzeżeniami oraz opiniami na wiele tematów bardzo różnej maści... Możemy poczytać mało wyrafinowane artykuliki o kupie w parku, ich niesfornych czworonogich sprawcach, niereformowalnych właścicielach tychże oraz o wielu innych gnębiących elblążan trudnych sprawach.

Korzystając z tej dowolności w wyborze tematu oraz niekonieczności posiadania warsztatu literackiego w naszym małym Hyde Parku, pozwolę sobie zadać pewne pytanie. Dlaczego jedna z elbląskich ulic upamiętniona jest imieniem Gienadija Lwowicza Diaczenki – kapitana, dowódcy 3 batalionu pancernego 31 Brygady Pancernej Armii Czerwonej? Bohaterski rajd czołgistów Armii Czerwonej przeprowadzony zimą 1945 r. doprowadził do totalnej zagłady i zniszczenia Elbląga, pięknego Elbinga! Pancerna szarża czerwonych wyzwolicieli w kilka dni zmiotła nasze miasto z powierzchni ziemi i zamieniła jego zabytkową zabudowę w zwaliska gruzu!
       Tak, wiem, że była wojna, były rozkazy i były długie rządy Iwana w Polsce, ale nie widzę powodu, dla którego dzisiaj mamy czcić imię kapitana Diaczenki (tym bardziej, iż w Polsce są setki bohaterów o nieznanych nam imionach)!
       Ostatnimi czasy, sporo kontrowersji wzbudzała sprawa postawienia (a raczej przywrócenia) na Placu Słowiańskim pomnika Hermanna von Balka, założyciela Elbląga. Oburzające jest to, że tępi się początek, niemiecki początek miasta, a zezwala, by ulice nosiły imiona tych, którzy przynieśli kres. Tyle w tym temacie.
      
       P.S. Chciałabym uniknąć ponownej dyskusji nad kwestią „wyzwolenia” Elbląga, bo to jest sprawa chyba dość jasna.
      
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 1
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.0 5 34

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • .. .bo to jest "historia". Czy nam się to podoba czy nie. Ma to związek z Elblągiem i już. Cmentarz żołnierzy rosyjskich też do likwidacji??? Wk. .. wia mnie, że ciągle znajduje się oszołom który non stop wyciąga te sprawy. Zlikwiduj ul. Traugutta to przynajmniej ma sens. zulus
 • Dlaczego moderator Port-Elu publikuję takie durne teksty?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Generallo(2011-05-12)
 • Autorze, widać że z historii jesteś, " cienki Bolek". Prawda historyczna jest taka że takie" Diaczenki" przepędziły Prusaków z tej ziemi, a ul 1 maja, nie może zmienić nazwy bo musiałby sie nazywać imieniem Adolfa. .. Sam sobie odpowiedz gdzie dzisiał byś żył gdyby Elbing, porzez psikus historii nie został przekazany Polsce w ramach " rozbioru" Europy, za zgodą zdrajców Polski : Rosevelta i Churchila, którzy Polske i inne kraje przekazali bandycie Józefowi, który był im znany od lat ( o Katyniu wiedzieli już od Andersa : książka " Bez ostatniego rozdziału". ) Pamiętaj że przez takich jak Tym mamy wkoło samych nieprzyjaciół : Rosja, Litwa, Białoruś, Niemcy, Czesi, Słowacy, bo nie potrafimy ułozyć sobie poprawnych stosunków. Z tego też powodu mieliśmy 3 rozbiory, wszystkie ( poza wielkopolskim) nieudane powstania, miliony polskich trupów i polski ksenofobizm i kaduk, czyli poską niemoc. Prosze popatrz na to jak człowiek myślący. Pozdro.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Sławek - Jurek(2011-05-12)
 • A moim zdaniem powinno się zamknąć dział "teraz ja" gdzie każdy co sobie pryknie może pisać o większych lub mniejszych głupotach. Nie macie co w domach robić?
 • Alrauna - musiałabyś przeczytać sobie podstawową lekturę dot. tego tematu, ponieważ Twój wpis to niewyobrażalne historyczne dyletanctwo. Masz tylko trochę racji - rajd kpt. Diaczenki wskazuje na to, że miasto Elbing można było wziąć "z marszu" podobnie jak to zrobiły oddziały gen. Oślikowskiego w Olsztynie. Być może Elbing były dużo mniej zniszczony niż podczas dwutygodniowych walk ulicznych. Ale. .. no właśnie ale - Sowieci wzięli bez walk, bez jednego wystrzału Pasłęk w styczniu 1945 r. a 1 maja tegoż roku podpalili tam Stare Miasto, podobnie postąpili w Sztumie, Zalewie, Kwidzynie, Pieniężnie itd. Alrauna - niszczenie Elbinga zapoczątkowali krasnoarmiejcy a dokończyli. .. Polacy! Tak Polacy, którzy pod kierownictwem towarzyszy partyjnych mozolnie po 1945 r. rozbierali nieznacznie zniszczone budynki w mieście, rozbierali je w latach 50.a nawet na początku lat 60.Rozebrano piękny Elbing i wspomniane już miasta, a wybudowano soc-realistyczną, koszmarną Warszawę, która dzisiaj idzie łebe w łeb z Mińskiem na Białorusi w przedmocie swej architektonicznej brzydoty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Diaczenko to był mały pikuś...(2011-05-12)
 • teraz ja sobie coś pryknę dlaczego Diaczenki a nie Gladiatorów fakt siedzieć i pisać każdy może tylko nie każdy robi to z sensem
 • Sławek - Jurek ty to masz jakieś paserskie zapędy, jak ukradli i ci dali to twoje(małe litery zamierzone). Ale cóż wymagać Akcja Wisła!
 • Słyszałem relację naocznego świadka o tym, jak Diaczenko podczas swojego rajdu w 1945 strzelał w miejscowości Surowe w pobliżu Pasłęka do ciężarnej bezbronnej kobiety, nie jest dla mnie ważne, że była wojna i że to była Niemka, samo to czyni go zbrodniarzem i niegodnym stania w szeregu patronów naszych ulic, to jest oczywiście tylko moje zdanie i nie każdy musi sie z nim zgadzać, niech on sobie będzie bohaterem ale dla mnie taki czyn już go dyskwalifikuje, chociaż na pewno był to człowiek o nieprzeciętnej odwadze. J-23bis
 • J 32 bis. A może Diaczence jakiś faszysta zamordował kogoś z najbliższych? Po wielu latach okupacji, cierpień gwałtów ruski odbijali sobie na niemiaszkach ile wlezie. To co propaganda komunistyczna pokazywała nam w telewizji to stek bzdur. Jacy to żołnierze byli szlachetni i puszczali w niepamięć zbrodnie hitlerowskie, darując więzniom życie. Nie było zmiłuj się. To dla tego Niemcy uciekali pod skrzydełka koalicji zachodniej, bo wiedzieli że tam nikt im większej krzywdy nie zrobi. Sam nie przepadam za politykami ruskimi (bo to oni jątrzą) ale do rosjan-narodu nie mam nic w przeciwieństwie do Kaczyńskiego i PIS-u. krzysio
 • Tępi to są mający z sobą problem i szukający dziury w całym. .. a do roboty
 • Diaczenko jakby nie patrzeć jest to historia Elbląga/Elbinga. Przecież nikt nie nazwał tej ulicy imieniem, ,Bohatera'' czy też, ,Wyzwoliciela" Diaczenki. Rajd (pijanego?) Kpt. Diaczenki pokazuje nam, że Elbląg można było zdobyć bez większych walk i strat, natomiast z historii wiemy, że stało się inaczej. Odsłania nam to jak myślała sowiecka generelicja. A troszkę z innej strony. , jest to najdłuższa nazwa ulicy w Elblągu. Jej pełna nazwa brzmi: Ul. Kapitana Gienadija Lwowicza Diaczenki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  RAMPer(2011-05-13)
 • Poprawiacze historii czy może kolejny oszołom???
Reklama