UWAGA!

Czy atrakcyjny wygląd zwiększa szanse na zatrudnienie?

Elbląg, Naukowcy badają różne zjawiska. Tym razem na swój warsztat wzięli zależność zatrudnienia od urody kandydatów. Na fotografii piękne elblążanki ubiegające się o tytuł Miss Ziemi Elbląskiej 2010
Naukowcy badają różne zjawiska. Tym razem na swój warsztat wzięli zależność zatrudnienia od urody kandydatów. Na fotografii piękne elblążanki ubiegające się o tytuł Miss Ziemi Elbląskiej 2010 (fot. arch. portEl.pl)

Naukowcy badają różne sytuacje i zjawiska, które występują w przyrodzie. Wyniki badań opublikowanych w ostatnich dniach przez ekonomistów z Ben-Gurion University w Genew pokazują, że istnieją podwójne standardy dla obu płci. Nie zawsze też długie nogi okryte skąpą spódniczką, blond rozpuszczone włosy i wydatny dekolt sprzyjają otrzymaniu wymarzonej pracy.

Nowe badania przeprowadzone przez dwóch ekonomistów z Ben-Gurion University w Negew w Izraelu udowadniają, że uroda tylko czasami stanowi pozytywny czynnik podczas starania się o pracę. Podczas badania przeanalizowanych zostało 5312 CV, które stanowiły odpowiedź na 2656 ogłoszeń pracy w Izraelu. CV zostały wysłane w parach do jednego miejsca. Oba były prawie identyczne, ale jedno z nich było pozbawione zdjęcia.
       „W przeciwieństwie do krajów anglosaskich, takich jak USA, Kanada, Australia i Wielka Brytania, w Izraelu nie stanowi tabu umieszczenie swojej podobizny w CV. Decyzja ta pozostaje raczej w gestii kandydata. Fakt ten sprawia, że Izrael staje się właściwym miejscem do odkrycia wpływu zdjęcia i atrakcyjności, lub jej braku, na prawdopodobieństwo bycia zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną” – wyjaśnia Bradley Ruffle, ekonomista z Ben-Gurion University.
       W przypadku płci „brzydkiej” zdecydowanie wygrywają piękniejsi. Wyniki wskazują, że 19,9 procent atrakcyjnych mężczyzn otrzymało odpowiedzi na wysłane CV, co stanowi przewagę nad mniej urodziwymi, którzy osiągnęli wynik 13,7 procent. W rankingach jeszcze gorzej wypadły CV pozbawione zdjęcia, na które odpowiedziało jedynie 9,2 procent pracodawców.
       „Wynika z tego, że atrakcyjny mężczyzna musi wysłać średnio pięć CV, aby otrzymać przynajmniej jedną odpowiedź, podczas gdy mężczyzna mniej urodziwy musi ich wysłać aż 11”- tłumaczy Ze'ev Shtudiner, drugi autor badania.
       Zaskakujące jednak, że CV pozbawione zdjęcia osiągnęły najlepsze wyniki w przypadku kobiet. Rezygnacja z fotografii zwiększała szansę na odpowiedź od 20 do 30 procent.
       Liczba atrakcyjnych kobiet narażona na dyskryminacje była zróżnicowana w zależności od tego, kto je rekrutował. Jeśli rekrutacja była prowadzona przez agencje zatrudnienia, atrakcyjne kobiety nie były w gorszej sytuacji niż kandydatki mniej atrakcyjne. Jednak w przypadku, gdy firma, w której kandydatka mogłaby pracować, prowadziła bezpośrednią rekrutację, atrakcyjne kobiety otrzymywały dwa razy mniej odpowiedzi niż pozostałe kandydatki. Być może jest to spowodowane obecnością dużej liczby kobiet w branży HR-owej i zazdrością, jaką wywołują w nich młode i piękne kandydatki – podsumowali naukowcy. A być może wiedza nie zawsze idzie w parze z urodą? – to jednak jeszcze trzeba będzie zbadać…
      
       Źródło: PAP - Nauka w Polsce
      
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • W Elblągu sprzyja, nikt tu nie patrzy na papier tylko aby była atrakcyjna i od czasu do czasu oddala sie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kinga..(2010-12-05)
 • dlatego w urzędach naszych króluje brak kompetencji; Mag
 • Tu wytłumaczenie wszystkiego :) demotywatory.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Karniak_(2010-12-05)
 • Co tu dużo gadać, widzę fajną dziewczynę która chce mnie obsłużyć to myślę o jej cyckach i dupie i jak bym z nią zrobił to i tamto. wiem że na niczym się nie zna ale chce popatrzeć, pofantazjować. Do tego tylko się nadają młode i piękne. Kiedy chcę porozmawiać poważnie na temat szukam starszego faceta. Rozbraja mnie gdy w salonie samochodowym podchodzi do mnie małolata i pyta w czy może pomóc to hehe coś ciśnie mi się na usta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ambroży(2010-12-05)
 • Ambrozy tobie na usta sie cisna. .. ale nie piekne kobiety tylko fantazje bo na piekna kobiete to musisz niestety zapracowac a z twojej wypowiedzi pozostaje, ,sam na sam w lazience". ; )
 • Młodą, atrakcyjną z doświadczeniem lub bez(najlepiej bez), z mega cyckami, zatródnię, reszta wymiata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  biznesmen(2010-12-05)
 • ,, Zatrudnie"-Biznesmen juz wiem dlaczego wolisz bezmozgowe, ,plastiki":)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Colargol(2010-12-05)
 • Pytanie powinno być takie, "Czy atrakcyjny wygląd zmniejsza szanse na otrzymanie posady?". I tak jest w rzeczywistości a nie inaczej.
 • powyższe realistyczne posty wskazują jak daleko elbląscy pracoddawcy są od cywilizowanego profesjonalizmu europejskiego :-) Juro
 • Pysio, przepraszam że to twoją dziewczynę cz też żonę biorę w fantazjach na różne sposoby, ale rozumiesz, że jak młoda podaje starszemu facetowi swoje wdzięki jak na tacy, ciężko jest skupić się na walorach ekonomicznych czy tez estetycznych prezentowanego pojazdu. Kiedy widzę dekolt, czemu mam myśleć o czymś innym. Zresztą, nie ja każę kobietom się tak ubierać, biorę to co dają gratis, a w interesach wolę mieć czysty umysł, dla tego kierownikiem nigdy nie zrobię kobiety, moja sekretarka to starsza doświadczona pani która oprócz profesjonalizmu na co dzień czasami pyszne ciasto przyniesie. Dupą oczywiście kobieta zrobi karierę, ale nic za darmo, na jednym razie się nie skończy, a im wyższa poprzeczka, tym większe wymagania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ambroży(2010-12-05)
 • Ambrozy to w takim razie szczerze przepraszam i pozdrawiam; )Ja tez mniewam fantazje na tematy inne niezwiazane z moja zona. .. No coz ale nawet na tacy gratis nie jestem w stanie jej zdradzic i skrzywdzic. Jestem facetem z zasadami i jezeli slubowalem wiernosc mojej kobiecie to musze jej dochowac bo inaczej nie umialbym spojrzec sobie w twarz, ,przed lustrem". .. W dzisiejszych czsach problemem jest rozwiazlosc a dochowanie wiernosci i zycie w milosci wyzwaniem i zaleta zarazem. Gdybym w to nie wierzyl to z pewnoscia bylbym rozwiazlym singlem:)
 • czwarta od lewej. .tylko cycek troche mały, ale może się wyrobi. .. .
Reklama