UWAGA!

Czy elblążanie obchodzą Halloween?

 
Elbląg, Czy elblążanie obchodzą Halloween?
fot. Anna Dembińska

Jak Halloween przyjęło się w naszym mieście? Obchodzimy dzień, w którym na całym świecie ludzie przebierają się za kościotrupy, wampiry lub wiedźmy, czy odżegnujemy się od tego? Bierzemy udział w zabawie "cukierek albo psikus"? Zapytaliśmy mieszkańców Elbląga, co o tym sądzą.

Najstarszą uczestniczką naszej sondy była pani Stanisława (lat 70), która stwierdziła : „Nie obchodźmy tego święta!”. 
       Warto zwrócić uwagę na wypowiedź pani Ewy (lat 52), która zauważyła, że „jest to fajne święto dla dzieci, lecz wymyślmy coś swojego, polskiego!”
       Pani Barbara (lat 40) stwierdziła, że „raczej Halloween nie obchodzę, chociaż w tym roku idę z tej okazji na imprezę”.
       Z kolei Pan Marek (lat 42) odpowiedział tylko jednym słowem: „Pogaństwo!” i odszedł. W podobnym tonie wypowiadała się pani Ania (lat 42), która powiedziała: „Nie! Za naszych czasów tego nie było”. W dalszej części rozmowy wyjaśniła nam, że nie obchodzi Halloween z przyczyn religijnych.
       Pani Krystyna (lat 60) tak skwitowała to święto: „Nie, skąd. Mam swoje niezmienne zasady. Nie popieram robienia psikusów np. obsmarowywania zgniłymi jajkami okien i drzwi, wykonywanych przez uczestników tego święta”.
       Młodsze pokolenie Elblążan ma natomiast odmienne zdanie co do tego święta. Przede wszystkim chodzi tu o zdobycie jak największej ilości słodyczy. Natomiast Sebastian (lat 20) i Karolina (lat 19) uważają Halloween za dzień na „dobrą imprezę”.
       Elblążanie odpowiadali również tak:
       - Nie, nie obchodzę Halloween. Sądzę, że to zabawa skierowana do dzieci – mówiła pani Małgorzata (50 lat).
       - Osobiście nie obchodzę go, ale to wspaniale, że takie święto przyszło do nas. Zawsze w tym czasie było tak smutno, a teraz jest dużo weselej – uważa pani Beata (50 lat)
       - Nie obchodzę święta Halloween, ale jego obecność mi nie przeszkadza – wyjaśniła pani Danuta, (42 lata).
       - Nie obchodzę tego święta, ale jeśli przyszłyby do mnie dzieci po cukierki, to ucieszyła bym się i chętnie bym je poczęstowała – dodała pani Olga (53 lata)
       - Nie jestem przeciwniczką Halloween, ale osobiście go nie obchodzę – tłumaczyła pani Joanna (35 lat)
       - Raczej obchodzę ten dzień – mówił pan Piotr (45 lat). - Jestem wierząca, a to nie jest święto katolickie, więc go nie obchodzę. Każdy ma wolny wybór i decyzja zależy tylko i wyłącznie od niego – wyjaśniła pani Aleksandra (50 lat).
       - Nie obchodzę Halloween. Nie podoba mi się to święto. Nie ma ono nic wspólnego z naszą kulturą. My mamy Dzień Wszystkich świętych i Zaduszki – dodała pani Joanna (32 lata)
       - Nie, nie obchodzę Halloween, ale według mnie ludzie mogą się jak najbardziej w to bawić – mówiła pani Daria (37 lat)
       - Nigdy jakoś nie obchodziłam tego święta. W tym czasie szłam na cmentarz i odpalałam znicze za moich bliskich. Nie przeszkadzają mi osoby, które mają ochotę świętować Halloween – stwierdziła pani Renata (49 lat).
       - Halloween to nie jest polskie święto. Jestem osobą wierzącą i nie uznaję go. Sądzę, że powinniśmy podtrzymywać nasze narodowe tradycje i nie wprowadzać do nich zagranicznych obrzędów – mówił pan Stanisław (53 lata).
      
       Sondę przeprowadzili i przygotowali: Martyna Kolasa, Wiktoria Majewska, Dawid Markun i Agnieszka Nowokrzewska, uczestnicy zajęć dziennikarstwa w Młodzieżowym Domu Kultury. 
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Obchodzą, ale szerokim łukiem.
 • nasza kultura jest tylko jedna ! dla prolewackich zdrajcow w niej miejsca brak! u nas jest Swieto Zmarlych !!!!!
 • To było za Gierka. W klubie studenckim w Trójmieście spotykali się nieliczni młodzi ludzi ucharakteryzowani na kościotrupy, wampiry, ofiary wypadków drogowych. Pomimo że niektóre "nieboszczki" były mocno sexowne impreza nie cieszyła się powodzeniem. Ani to było ładne ani potrzebne. W takim kraju jak Polska o bogatej tradycji pogańsko- chrześcijańskiej import alternatywnych tradycji uważam za całkowicie niepotrzebny. Hero (Heronim Zabiełło)
 • Nie ma takiego święta jak Wszystkich Zmarłych jest Wszystkich Świętych jak juz i poczytaj sobie o tym bo nie wiem czemu ale przyjelo sie w PL ze chodzimy 1.11 na cmentarz a tak naprawdę powinniśmy chodzić 2.11
 • Jakoś amerykański zwyczaj kija bejsbolowego nie przeszkadza "katolickim prawdziwym Polakom"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  19
  yjil(2016-10-31)
 • To najgłupsze ściągnięte od Amerykanów "święto"
 • Obecnie mamy demokrację każdy obchodzi co chce i to jego sprawa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  11
  złopdziej(2016-10-31)
 • Kawał na święta. Idzie kobieta wieczorem przez cmentarz, a za nią mężczyzna. Odważna pani pyta, nie boi się pan tak sam wieczorem chodzić po cmentarzu? Jak żyłem, to się bałem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  0
  złopdziej(2016-10-31)
 • A mówi Wam coś jak Dziady? Dawny obyczaj?
 • Dziady to pradawny zwyczaj obchodzony na ziemiach polskich w okresie Święta Zmarłych. Warto obejrzeć film "Lawa" T. Konwickiego ze świetną obsadą m. in. Gustawa Holoubka, Mają Komorowską, młodym Arturem Zebrowskim we wspaniałej roli Gustawa Konrada. Warto poszerzyć swoją wiedzę o inną niż ta codzienna czy czerpana z gier komputerowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  polecamfilm(2016-10-31)
 • Ho ho ale dynia;-)
 • może nie nazywajmy tego świętem a zabawą Halloweenową. Choinka na święta Bozego Narodzenia też wywodzi się z tradycji pogańskiej. Zabawa w Halloween to nic przecież złego. Można to traktować tak samo jak Andrzejki czy zabawę karnawałową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  13
  Ankaskakanka(2016-10-31)
Reklama