[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dlaczego w tej rzece nie można się kąpać?

 
Elbląg, Ratownicy patrolują okolice rzeki Elbląg cztery razy w tygodniu
Ratownicy patrolują okolice rzeki Elbląg cztery razy w tygodniu (fot.AD)

Od zostawionej wędki na pomoście, przez ostrzeganie przed nadmierną prędkością płynącej łodzi, po obserwację brzegu rzeki - cały czas są w pogotowiu, każda sytuacja wzmaga ich czujność. Mają to, czego nie ma wielu z nas - wyboraźnię i umiejętność przewidywania. Ratownicy elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przez cały sezon patrolują okolice rzeki Elblag. Zobacz zdjęcia.

Dlaczego w tej rzece nie można się kąpać? To jedno z najczęstszych pytań, jakie słyszą ratownicy elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy patrolują rzekę Elbląg. A oni niezmiennie odpowiadają: nie można, bo to zabronione i niebezpieczne. Niektórzy ich słuchają, inni dyskutują, zdarza się i tak, że ktoś rzuci w nich...jabłkami. Jednakże w niebezpiecznych momentach to właśnie oni są niezastąpieni - szybko i sprawnie ratują życie.
       - Generalnie bardzo rzadko słyszymy podziękowania tuż po akcji ratowniczej, ponieważ osoby te są zazwyczaj w dużym szoku. Podziękowania zdarzają się dopiero wtedy, kiedy ratowany ochłonie. Wtedy taka osoba potrafi podejść, powiedzieć "dziękuję". Chociaż dla nas ważne jest po prostu to, że ratujemy ludzkie życie - wyjaśnia Karol Drozdowski, ratownik elbląskiego WOPR-u z 7-letnim doświadczeniem. Dziś (6 sierpnia) przemierza rzekę Elbląg i patroluje jej okolice. - Po tej sytuacji, kiedy utonął 11-letni chłopiec niewiele się zmieniło, utrzymuje się pewna tendencja. Często widać kąpiących się przy moście kolejowym, są dzieci z rodzicami, bądź sama młodzież. Ci, którzy mają trochę rozsądku posłuchają nas i wyjdą z wody, są też tacy, którzy lubią dyskutować i pytać "dlaczego?", co jest zupełnie niepotrzebne, ponieważ w rzece nie można się kąpać.
       Jednym z miejsc, ma których najczęściej można spotkać kąpiących się jest dzika plaża położona niedaleko mostu kolejowego, przy ul. Dojazdowej.
       - W miejscu tym znajduje się zakręt. Po zewnętrznej stronie robi się wydma, a przy wewnętrznej jest głębia. Można wpaść, zachłysnąć się wodą, co jest bardzo niebezpieczne. Dochodzą do tego wiry wodne, które znajdują się na każdym zakręcie. Woda płynie w swoim kierunku, a prąd jest wsteczny i w momencie, kiedy wpadnie się w taki wir to może on to "ściągnąć w dół" albo "przekręcić", wtedy też łatwo o zachłyśnięcie.
       Do tej pory jeszcze nikt nie utonął, ale zdarzają się różne, często niebezpieczne sytuacje.
       - Kiedyś dostaliśmy taki sygnał, że dzieci kąpią się bez opieki na dzikiej plaży obok mostu kolejowego. Pojechaliśmy tam, okazało się, że dziewczynka rozcięła sobie całą stopę. Opatrzyliśmy ją i wezwaliśmy jej mamę, takich sytuacji jest więcej - dodaje ratowniczka Anna Kruszyńska, która dziś również pełni dyżur.
       Taka pogoda sprzyja próbom kąpieli w rzece. Jednak w miejscu, gdzie nie ma żadnego dozoru, tj. nie jest to miejsce przeznaczone do kąpieli, jest to bardzo niebezpieczne. Z jednej strony mamy szok termiczny - mocno rozgrzane ciało styka się z wodą, czego konsekwencją jest skurcz serca, dodatkowo taka osoba nie może oddychać i zaczyna się topić. Ponadto istotne jest to, że temperatura wody nie na każdej głębokości jest taka sama.

  Elbląg, Dlaczego w tej rzece nie można się kąpać?
fot. Anna Dembińska

- Woda przy powierzchni może być ciepła, a głębiej jest zimna, wtedy łatwiej o szok termiczny - wyjaśnia Karol Drozdowski.
       Dodatkowym czynnikiem jest alkohol, który nie tylko osłabia organizm, opóźnia reakcje, ale i sprawia, że traci się szybko siły.
       Zdarzają się również sytuacje, że ktoś zostawi na brzegu wędkę, zazwyczaj na pomoście. Dla ratowników jest to sygnał, że być może z taką osobą coś się stało, każdą taką sytuację sprawdzają. Obserwują również kajakarzy, zwłaszcza tych najmłodszych po to, aby w razie czego służyć pomocą.
       Patrolują rzekę od mostu kolejowego aż do mostu przy trasie Unii Europejskiej, jednakże w szczególnych przypadkach mogą wypływać dalej. Swój dyżur pełnią we wtorki, piątki, soboty i niedziele, współpracują również z policją. Pełni go 25 ratowników ze specjalnymi uprawnieniami (bowiem tylko tacy mogą patrolować rzekę), ogółem w elbląskim WOPR jest 206 ratowników.
       Jak wyjaśnia Bożena Ruszkowska, dyrektor elbląskiego WOPR-u, minimalne koszty, które pozwalałaby zapewnić bezpieczeństwo każdego dnia, przez cały sezon, to ok. 35 tys. zł. Elbląski WOPR ma 18 tys. zł, pieniądze te pozyskiwane z są Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, swoją "cegiełkę" co roku dorzuca również Urząd Miejski.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Ogromny szacunek i podziękowania dla WOPR-u. Ja na szczęście do tej pory nie musiałem korzystać z ich "usług", ale jest wielu, którzy zawdzięczają im życie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  kierowcabombowca(2013-08-06)
 • taki dekret vydal miloscivie nam panujacy soltys miasta elblaga JW. to jego wina i to bylo jego pierwsze postanowienie. wstyt pisiory
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  zajæc(2013-08-06)
 • ładna pani ratownik:). ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  facet(2013-08-06)
 • POZDROWIENIA z łeby:)))) super artykuł, oby tylko uświadomił kilka osób.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  kama:)(2013-08-06)
 • 'nie można, bo to zabronione. .. ' Kto zabronil i dlaczego? Jest wolnosc czy nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 8
  (2013-08-06)
 • bo jest to szlak zeglugowy, zreszta wisza znaki zakazu kapieli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  Konraaad(2013-08-06)
 • Wszystko super ale gdzie w tym Elblągu można się kąpać basenu to długo się nie doczekamy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  (2013-08-06)
 • 06.08.2013.Napisano, że przy moście kolejowym jest kategoryczny zakaz kąpieli. Ja jestem świadkiem, kiedy to w pobliżu i zasięgu wzroku tej plaży, policjanci, którzy "patrolują" rzekę z motorówki, nie interesują się ludźmi kąpiącymi się na plaży. Z tego co zauważyłem, Panowie oglądali jakieś filmiki na tablecie czy komórce w motorówce, będąc "schowanym" w krzakach. Mało tego, ratownicy wopr strzegą również rzeki przed ludźmi którzy z nadmierną prędkością pływają po rzece na motorówce. Dzisiaj (06.08.2013) byłem również świadkiem, kiedy to Ci panowie tylko ostrzegli ludzi płynących z nadmierną prędkością łodzią motorową przed policjantami schowanymi w krzakach po czym odpłynęli, a po baaardzo szybkiej motorówce, która zawróciła w stronę bulwaru i pływających tam kajakarzach został tylko świst silnika.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 4
  wszystkowidzący(2013-08-06)
 • Wilk wam wybuduje baseny buhahahahahahahaaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  Kaznodzieja(2013-08-06)
 • zdjecie nr 4 bardzo ladne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-08-06)
 • No ładne jest dziewcze wie o co chodzi; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Osa09(2013-08-06)
 • W takich przypadkach (widząc szaleńców na motorówkach czy skuterach na obszarze portu) należy w miare mozliwości zapisać nazwę czy numer rejestracyjny jednostki albo najlepiej zrobić zdjęcie i powiadomić o tym Słuzby Kapitanatu Portu w Elblągu - oni administrują wodami morskimi (portem) z ramienia Urzędu Morskiego. telefon do nich: (55) 234-77-11 lub powiadomić na kanale 10 VHF (156,500 MHz) - całodobowo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  obserwujący(2013-08-06)
Reklama