UWAGA!

Dni Ubezpieczonego

Elbląg, Dni Ubezpieczonego

W dniach 8-12 października w Oddziale ZUS w Elblągu przy ul. Teatralnej 4 w godzinach obsługi klientów (poniedziałek w godz. 8-17, wtorek-piątek godz. 8-15) odbędą się „Dni Ubezpieczonego”.

W tych dniach zapraszamy do placówki ZUS wszystkich zainteresowanych swoją przyszłą emeryturą, wpływającymi składkami na ubezpieczenie społeczne, zasadami oskładkowania działalności gospodarczej, kontaktem z ZUS drogą elektroniczną.
      
       Czy mój pracodawca odprowadza za mnie składki we właściwej wysokości? Czy nie ma zaległości? Jaki jest stan mojego subkonta w ZUS, na które wpływają dodatkowe środki po zmniejszeniu w ubiegłym roku części strumienia składki kierowanego do OFE? Na jak wysoką emeryturę mogę liczyć w przyszłości? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci ZUS.
      
       Motywem przewodnim podczas Dni Ubezpieczonego będzie konto ubezpieczonego w ZUS, dlatego akcja jest okazją do zapoznania się z narzędziem do kontrolowania stanu konta, jakim jest Platforma Usług Elektronicznych. Na ten cel zostaną przygotowane specjalne stanowiska, przy których prezentowane będzie działanie PUE. Na prezentację dotyczącą działania Platformy Usług Elektronicznych zapraszamy codziennie o godz. 12.
      
       Podczas trwania akcji uruchomione zostaną dyżury telefoniczne ekspertów Centrali ZUS. Codziennie w godz. 10-13, pod nr telefonu 22 667 13 13 eksperci Centrali ZUS w Warszawie będą udzielać porad i informacji osobom ubezpieczonym. Szczegóły akcji na stronie www.zus.pl
      
       Specjalnie na „Dni Ubezpieczonego” przygotowane zostały materiały informacyjne: ulotki oraz poradniki, z przydatnymi informacjami i wyjaśnieniami opracowanymi w przystępnej formie. Poniżej jeden z nich:
      
       ABC Ubezpieczonego
       1. Sprawdź, czy pracodawca (zleceniodawca) zgłosił Cię do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli tego nie zrobił, a zachorujesz lub będziesz miał wypadek w pracy, możesz mieć problem z otrzymaniem świadczeń  z ZUS.
       2. Sprawdź, czy pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli tego nie zrobił, nie będziesz mógł korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, nie otrzymasz recepty na leki refundowane.
       3. Zadbaj o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego Twoich najbliższych –współmałżonka i dzieci – jeżeli nie mają innego tytułu do ubezpieczenia. Jeżeli nabędą samodzielnie prawo do ubezpieczenia, pamiętaj, by ich wyrejestrować.
       4. Jeżeli Twoje dane identyfikacyjne, adresowe lub ewidencyjne uległy zmianie, poinformuj o tym swojego pracodawcę, a jeśli pracodawca już nie istnieje, zgłoś zmianę za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – pue.zus.pl.
       5. Sprawdź, czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki od właściwej podstawy, czy nie zaniża jej. Składki od niższego wynagrodzenia, niż faktycznie otrzymujesz, to niższe świadczenia dziś (zasiłek chorobowy lub macierzyński) oraz w przyszłości (emerytura lub renta).
       6. Pamiętaj, że powinieneś wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny. Nie czekaj na losowanie członkostwa OFE, sam decyduj o swoich pieniądzach.
       7. Bez wychodzenia z domu możesz zapoznać się z danymi zapisanymi na Twoim indywidualnym koncie w ZUS. Sprawdź to sam na Platformie Usług Elektronicznych – pue.zus.pl.
       8. Dzięki dostępowi do konta ubezpieczonego w portalu pue.zus.pl, możesz na podstawie zgromadzonych tam danych i prognozowanych przez siebie przyszłych dochodów wyliczyć wysokość hipotetycznej emerytury.
       9. Jeśli pracujesz za granicą, sprawdź, w którym kraju powinieneś być ubezpieczony.
       10. Pamiętaj, że ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeśli przestaniesz pracować, możesz kontynuować dobrowolnie. Dzięki temu będziesz miał wyższe świadczenie.
      
Agnieszka Cybulska, ZUS Oddział w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama