UWAGA!

Dokąd zmierzają nasze wsie?

2009-10-15
Aktualizowany 2009-10-21 10:53

Stopniowe przekształcenia, organizowane festyny – to pierwsze sygnały idące z wiosek, które chcą czegoś nowego. Dokąd zmierza rozwój wsi województwa warmińsko-mazurskiego? O tym m.in. będzie mowa podczas dwudniowego seminarium (28 i 29 października) we Fromborku oraz w Kadynach. Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane będą do najbliższej środy, 21 października.

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o ekonomii społecznej – nurcie, w którym organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa społeczne wypracowują zysk docelowo przeznaczany na działalność społeczną. Realizacją tej idei w praktyce jest także, tworzony przez ESWIP, wieloletni program funkcjonujący pod roboczą nazwą – „miejscowości tematyczne”. Program ten opiera się na kilku filarach: zasobach naturalnych i kulturowych, zaangażowaniu mieszkańców, współpracy organizacji pozarządowych, samorządów i przedsiębiorców prywatnych. Swoim działaniem obejmuje dziesięć miejscowości położonych głównie nad Zalewem Wiślanym (m.in. Frombork).
       „Miejscowości tematyczne” to jeden z pomysłów na aktywizację społeczną i ekonomiczną mieszkańców obszarów wiejskich i małych miast w oparciu o wybrany „temat przewodni”. To sposób podniesienia jakości życia mieszkańców. Dobrym przykładem jest Aniołowo, gdzie społeczność lokalna rozwija swoją wieś w oparciu o pojęcie „anioły”. Metoda ta, znana na Zachodzie Europy, pojawia się także w naszym kraju. Obecna jest również w naszym regionie.
       Seminarium we Fromborku i Kadynach to okazja do dyskusji na temat kierunków rozwoju obszarów wiejskich i małych miast w naszym województwie oraz współpracy wszystkich zaangażowanych podmiotów przy realizacji priorytetów dla rozwoju obszarów wiejskich w tym regionie. Do udziału w spotkaniu organizatorzy zapraszają aktywne podmioty działające na rzecz rozwoju obszarów wiejskich z terenu województwa warmińsko – mazurskiego, zwłaszcza samorządy, Lokalne Grupy Działania, organizacje pozarządowe itp. Chęć uczestnictwa należy zgłosić wysyłając formularz zgłoszeniowy do 21 października. Wszelkich informacji udziela Małgorzata Piaścik pod nr tel. 55 236-27-16, email: malgosia@eswip.elblag.pl. Formularz zgłoszeniowy oraz program seminarium dostępne są na stronie www.eswip.elblag.pl.
       Organizatorem seminarium „Obszary wiejskie w województwie warmińsko-mazurskim – w jakim kierunku?” jest Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich działający w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.
       Seminarium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • wiochy z tych terenów to ukraina.
 • Może ktoś pomysli również o poprawie drogi do pięknego zabytkowego Kościoła w KADYNACH. ??Lubimy tam jeżdzić, ale ta droga jest jak z dawnej epoki!!! Może wladze gminy moglyby pomóc!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  turysta(2009-10-22)
 • Zdarzaja sie w Polsce rowniez ludzie, budujacy sobie piekne posesje na wsiach, ale dojechac do tych posesji, szczegolnie w okolicach Elblaga to najwieksza zgroza. Budujcie w koncu te drogi i chodniki. Ile mozna czekac!
Reklama