UWAGA!

Dopalacze to narkotyk. Zobacz film ku przestrodze!

650 tys. zł kar i 15,5 tys. zł zwrotu za badania nałożył elbląski sanepid na handlarzy dopalaczami od 2010 roku. Niestety, nie udało się wyegzekwować ani grosza. Osiem razy sanepid wydał decyzję o zakazie prowadzenia działalności, dwóch sprzedawców ma nieprawomocny jeszcze wyrok bezwzględnego więzienia. O walce z dopalaczami dyskutowano dzisiaj podczas konferencji w Wyższym Seminarium Duchownym. Zobacz film.

Walka z dopalaczami trwa od 2010 r., od kiedy pojawiły się w obrocie. Od 2012 r. z powodu zażycia dopalaczy hospitalizowano w Elblągu 137 osób. Kulminacja nastąpiła w okresie 1 kwietnia – 31 lipca 2015 r., kiedy to do szpitali trafiło aż 70 osób po zażyciu dopalaczy. - Zażywając dopalacze, tak naprawdę nie wiemy jak one na nas zadziałają – mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Epidemiologicznej.
       Może się skończyć bólami głowy, bólami w klatce piersiowej, zaburzeniami rytmu serca, bezsennością, problemami z koncentracją lub stanami lekowymi. A to tylko niektóre objawy. Czasem, niestety, kończy się śmiercią. - Walkę z dopalaczami prowadzi sanepid, w związku z tym mamy ograniczone możliwości skutecznego działania – mówi Marek Jarosz.
       Sanepidowi pomaga policja, prowadząc akcje edukacyjne. - Od 2013 r. systematycznie wraz z dyrektorem Markiem Jaroszem prowadzimy spotkania dla osób, które chcą poznać te tematykę – mówi nadkomisarz Marek Cieślak z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji.
       Niewykluczone, że to właśnie te spotkania są największym sukcesem elbląskich służb walczących z dopalaczami. Na dzisiejszej konferencji, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu, nadkomisarz Marek Cieślak zwrócił uwagę na to, że często ludzie zaczynają się interesować zjawiskiem dopalaczy dopiero po tragicznym zdarzeniu w gronie ich najbliższych.
       - W jednej z podelbląskich miejscowości na spotkanie o dopalaczach w szkole przyszło 12 osób. Kiedy miał tam miejsce tragiczny epizod związany z dopalaczami, po trzech miesiącach poproszono nas o kolejne spotkanie, na którym było już 130 osób – wspominał nadkomisarz Marek Cieślak.

  Elbląg, Dopalacze to narkotyk. Zobacz film ku przestrodze!
(fot. Michał Skroboszewski)


       Ta sytuacja pokazuje, że społeczeństwo nie interesuje się negatywnymi skutkami dopalaczy, dopóki tragedia nie będzie dotyczyć najbliższego otoczenia. W swoim wystąpieniu na dzisiejszej konferencji Marek Jarosz wprost stwierdził, że walka ze sprzedawcami nie dała rezultatu i lepsze wyniki powinna dać edukacja potencjalnych odbiorców i ich najbliższych. - Zażywanie dopalaczy jest formą ucieczki od problemów – mówił ks. dr Sławomir Małkowski, jeden z wykładowców na dzisiejszej konferencji.
       O tym najlepiej wiedzą bohaterowie filmu, który na zlecenie Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego przygotowała telewizja Truso.tv Przed kamerą mówią o tym, jakie zniszczenia w ich organizmach poczyniły dopalacze i jak walczą o to, by wyjść z uzależnienia. Film prezentujemy przy artykule.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ja zalegalizowałbym wszystko, ale pod dwoma warunkami. Pierwszy - leczysz się na swój koszt. Drugi - za wszelkie popełnione przestępstwa odpowiadasz jako osoba poczytalna, z całą surowością prawa. Tak samo zrobiłbym z alkoholem. Skoro ktoś bierze świadomie ten syf, to powinien odpowiadać za wszelkie efekty jego działania.
 • to tak samo jak z płeo to też dopalacze!
 • .. cenzura. .komuna!
 • Konferencja była konkretna. Szczególne brawa dla chłopaków z filmu, 3mam za Was kciuki!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Mary Ki(2016-10-21)
 • Napiszcie, co trzeba mieć w głowie by to g***o brać i co to daje, bo nadal tego nie rozumiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciekawym(2016-10-21)
 • a pamiętam jak Tusk wypowiedział wojnę dopalaczom przy wsparciu wspierających PO mediów i zanim cokolwiek zrobił (później okazało się że nic nie zrobił, zresztą z tą partią no normalka) media znowu w pełnym zachwycie odtrąbiły zwycięstwo. Jak się okazuje zupełnie przedwcześnie, ale co było zachwytów nad działaniami (wyimaginowanymi)Tuska, usłużne media i dziennikarze mało co nie robili w majteczki aby wyrazić swe uwielbienie. fajno że jest internet i łatwo można to wszystko sprawdzić i zobaczyć jak niektórzy dla forsy potrafią się zeszmacić.
 • Pan Radny miasta , wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Rudnicki w swym klipie wyborczym www.youtube.com powiedział , że skutecznie rozwiąże problem z dopalaczami np : w szkołach , czyli... problem ten akurat w tym środowisku rozwiązany ??? Bo , mija już kolejny rok w Radzie Miejskiej a faktyczne rezultaty ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  pampi-ZAWADA(2016-10-21)
 • A Ks. Rosika nie było? Na poprzedniej konferencji był.
 • jeśli chodzi o tzw. "narkotyki" - wcześniej zwane świętymi roślinami, ziołami etc. , stosowane w lecznictwie, ówczesnej psychologii/psychiatrii (indianie (słowianie także!) leczyli schizofrenię! Poza UDANYMI trepanacjami czaszek etc. - o czym mówił np. Cejrowski). Dzisiaj z tego wszystkiego zamiast zbawiennych właściwości dla ludzkości (i zwierząt - też stosują "święte rośliny" - także można obejrzeć nawet na popularnych filmach przyrodniczych) została sama ESENCJA PATOLOGII - czyli sojusz: dużej i małej korpo-farmy (syntetyczne szkodliwe związki zamiast natury) + mafiozi i służby specjalne żyjące z produkcji/sprzedaży narkotyków (CIA eksportuje z Afganistanu ponad 1500% (!!!) więcej opiatów niż przed inwazją na ten kraj) + organizacji "antynarkotykowych" (których zadaniem jest podtrzymanie "penalizacji" wszystkiego co możliwe - efekt "zakazanego owocu" dla młodzierzy, i dzięki temu mafiozi/służby sprzedają to syntetyczne świństwo za 100-krotność kosztów produkcji) + politycy - grupka ludzi, która utrzymując "Status Quo" żyje z powyższych "instytucji" po to, by NIC się nie zmieniło na tym świecie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  AspartamE951=śmierć(2016-10-22)
 • EFEKT? - wieloraki - np. lekarz wie absolutnie NIC o zbawiennych działaniach roślin i NATURALNYCH substancji - za to na pamięć zna całe tomy "leków" korpo-pharmy z całą masą skutków ubocznych. .. na które emeryci w tym kraju wydają pół ich nędznych emerytur. .. +. .. także już "w jednej z podelbląskich miejscowości" jakiś dzieciak z niewiedzy zatruł się jakimś syfem - "bardzo dobrze rokujący" przyszły klient korpo-pharmy do końca życia. .. a handlarze dopalaczami - w tej całej patologii to już tylko patologiczny kwiatek do kożucha. Żyjemy w zniewoleniu i niewiedzy - taka jest puenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  AspartamE951=śmierć(2016-10-22)
 • w sadach zapadają stanowczo za niskie wyroki za stręczenie, handel życiem ludzkim!!! Z rozpraw sądowych nie idzie przekaz o sankcjach finansowych. Nakładane kary to tez tylko wyrok, a sztuką jest egzekucja wyroku. Na poczet tych kar. powinno się zabezpieczać majątek w toku czynności prokuratorskich, zanim sprawy trafiają do sądu. A podczas prowadzonych procesów tych handlarzy należy ich "DOCISKAC" finansowo, ponieważ tylko to ich boli- KASA!!! A jeśli- zupełnym przypadkiem "nic nie mają", to zabezpieczać majątek ich rodzin lub ich zleceniodawców, czyli faktycznych szefów tej mafii!!!
 • czy kontrole sanepidu wspierane są przez inne kontrole, np elbląskiego urzędu skarbowego z policją gospodarczą? Już na wstępie tj. przy uruchomieniu takiego biznesu powinny pojawić się kontrole w miejscu prowadzenia sklepów i zamieszkania właścicieli. Powinny być sprawdzone źródła finansowania biznesu, majątku, towaru (producenci, dostawcy), aby przygotować materiał do decyzji o zabezpieczeniu majątkowym.
Reklama