UWAGA!

Dowiedz się więcej o wydruku fotografii w domowych warunkach

 Dowiedz się więcej o wydruku fotografii w domowych warunkach

Drukowanie zdjęć w warunkach domowych jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Dzięki wydrukom ulubionych zdjęć uchronimy się przed utratą cennych wspomnień - zdjęcia przechowywane wyłącznie w formie cyfrowej są narażone na usunięcie. Wraz z kradzieżą lub awarią sprzętu czy blokadą serwera możemy stracić bezpowrotnie nasze bezcenne, ulubione fotografie.

Drukowanie zdjęć w domu
       Zdaniem eksperta z serwisu faxpol.pl do wydrukowania zdjęc w warunkach domowych powinna wystarczyć standardowa, nowoczesna drukarka atramentowa. Opłacalność samodzielnego drukowania zdjęć zależy od trzech podstawowych czynników:
       - ceny tuszu,
       - kosztu papieru, który jest zależny  od producenta, miejsca zakupu - zazwyczaj najbardziej opłaca się kupować papier w sklepach internetowych, formatu a przedewszystkim od jego jakości -  im wyższa gramatura papieru tym papier jest droższy,
       - wydajność drukarki.
      
       Jaką drukarkę wybrać? 

       Z wydrukiem zdjęć cyfrowych powinna poradzić sobie każda nowoczesna drukarka, jeśli jednak decydujemy się właśnie na zakup sprzętu z myślą o drukowaniu fotografii warto wybrać dedykowane do tego urządzenie. Drukarki Canon linii „Pixma” czy Epson „Stylus Photo” to gamy produktów powstałych z myślą o domowym wydruku zdjęć. Również drukarki Samsung z linii termosublimacyjnej  doskonale sprawdzą się do wydruku fotografii w domowym zaciszu, nie należą one jednak do najtańszych.
       Czym charakteryzują się drukarki termosublimacyjne? Jest to wysokiej jakości sprzęt, dzięki któremu uzyskać można profesjonalne wydruki zdjęć z cyfrowych formatów. Działanie drukarek termosublimacyjnych opiera się na technologii polegającej na punktowym podgrzewaniu danego barwnika, który następnie osiada w odpowiednim miejscu arkusza papieru. Dzięki temu, iż każdy kolor zostaje odrębnie nałożony uzyskujemy najwyższą jakość wydruku, idealnie sprawdzająca się przy drukowaniu zdjęć. Fotografie wydrukowane z użyciem takiej techniki charakteryzują się bardzo wysoką trwałością a także nie blakną z upływem czasu.
       Najpopularniejsze urządzenia służące do wydruku fotografii to atramentówki, na rynku dostępne są także kolorowe drukarki laserowe, drukujące zdjęcia w bardzo wysokiej jakości jest to jednak już znacznie większy wydatek. Decydując się na kupno atramentowej drukarki fotograficznej powinniśmy zastanowić się jakie parametry są dla nas najbardziej istotne. Nowoczesne drukarki fotograficzne wyposażone są w szereg funkcjonalnych dodatków, takich jak skaner, moduł wi-fi umożliwiający bezpośrednie połączenie się z komputerem, tabletem czy telefonem czy możliwość druku zdjęc bezpośrednio z aparatu tzw. PictBridge. Niektóre modele umożliwiają drukowanie na płytach CD. Istnieje mnóstwo konfiguracji drukarek fotograficznych dlatego decyzję o wyborze należy podjąć w oparciu o nasze indywidualne potrzeby. Nie warto inwestować w modele z najniższej półki cenowej, ponieważ zazwyczaj ich wydajność oraz jakość wydruku pozostawia  wiele do życzenia.
       Istotnym czynnikiem, na którym warto oprzeć wybór drukarki fotograficznej jest dostępność zamiennych materiałów eksploatacyjnych. Do wydrukuj zdjęć zużyjemy więcej tuszu, niż w przypadku drukowania standardowych treści takich jak teksty czy proste grafiki. Niektóre modele drukarek wykorzystują większy zakres tuszów, niż standardowy CMYK. Dzięki stosowaniu alternatywnych tuszów możemy zaoszczędzić do 60% nie tracąc przy tym na jakości wydrukowanych odbitek.
       Wybór papieru fotograficznego 
       Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdjęcia drukować na zwykłym papierze biurowym, j takie rozwiązanie nie jest jednak trwałe - kartka przesączona nadmiarem tuszu szybko ulegnie zniszczeniu, ponadto jakość takiej odbitki będzie słaba. Najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalny papier fotograficzny, który standardowo przycięty jest do wybranego formatu. Kupując papier powinniśmy zwrócić uwagę na maksymalny rozmiar zdjęcia możliwy w danym modelu drukarki. Przed wydrukowaniem zdjęcia należy zmienić preferencje drukarki oraz ustawienia rozmiaru we właściwościach programu, w którym dokonujemy wydruku.
       Dla standardowych odbitek takich jak zdjęcia do ramek czy albumów idealnym wyborem będzie papier fotograficzny standardowej jakości czyli o gramaturze ok. 200g/m2. Jeżeli zdjęcie ma być wręczone w prezencie lub docelowo być prezentowane bez zabezpieczenia, lepiej wybrać papier fotograficzny nieco wyższej jakości - o większej gramaturze.
       Tak samo jak w przypadku wykonywania standardowych odbitek zdjęć w zakładzie fotograficznym do wyboru mamy zakup papieru o błyszczącym oraz matowym wykończeniu. Fotografie wydrukowane na papierze błyszczącym są z jednej strony bardziej wyraziste, z drugiej jednak bardziej podatne na zabrudzenia w postaci np. odcisków palców.
      
       Koszt tuszu
       Decydując się na wybór konkretnej drukarki obok podstawowej kwestii jaką jest łatwa dostępność zamienników oryginalnych tuszy warto zwrócić uwagę, by posiadała w swojej specyfikacji system stałego zasilania w atrament - ITS. Dzięki takiemu systemowi nie musimy wymieniać całego kartridża, możemy uzupełnić wyłącznie pojemniki z brakującym tuszem. Gdy skończy się jeden z kolorów, uzupełniamy wyłącznie ten jeden pusty pojemnik. Taka technologia umożliwia  zoptymalizowanie zużycia tuszu a my możemy cieszyć się ekonomicznym drukowaniem zdjęć we własnym domu.
      
       Wynajem drukarek
       Wynajem kserokopiarek i drukarek to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują wykonywać duże ilości wydruków zdjęć wysokiej jakości, a niekoniecznie chcą inwestować sporą gotówkę w wysokiej klasy, profesjonalny sprzęt. Wydruk zdjęć w domowym zaciszu to nie zawsze rodzinne fotografie z wakacji, zdarza się że np. decydujemy się na rozkręcenie biznesu związanego z fotografą ślubną w warunkach domowych. W takim wypadku warto zdecydować się na usługę wynajmu profesjonalnej drukarki - np. laserowej. Dzięki wynajęciu drukarki możemy korzystać z profesjonalnego sprzętu najlepszych światowych producentów, charakteryzujących się najwyższą jakością wydruku. Często usługa najmu drukarki najczęściej wzbogacona jest o dodatkowe korzyści w postaci bezpłatnych przeglądów oraz serwisu w trakcie całego trwania umowy.
      

       ---- materiał płatny ----

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie