UWAGA!

Elbląg odwiedziło 20 procent mniej turystów. Tegorocznym hitem był Kanał Elbląski

 Elbląg, Elbląg odwiedziło 20 procent mniej turystów. Tegorocznym hitem był Kanał Elbląski
fot. Anna Dembińska

O 20 procent mniej turystów odwiedziło nasze miasto w porównaniu z ubiegłym sezonem. Jedyną obleganą atrakcją był w tym roku Kanał Elbląski. Tylko w lipcu skorzystało z tej drogi wodnej pół tysiąca jednostek pływających więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W czwartek (19.11) podczas posiedzenia Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta radni zapoznali się z podsumowaniem tegorocznego sezonu turystycznego w Elblągu. Od czerwca do sierpnia o 20 procent mniej turystów odwiedziło nasze miasto w porównaniu z tym okresem ubiegłego roku.

- Na podstawie liczby osób odwiedzających punkty Informacji Turystycznej w Elblągu wynika, że łącznie od czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Elbląg odwiedziło 21 760 turystów (33 116 turystów było w tym samym okresie w 2019 roku), w tym 971 obcokrajowców (4.497 obcokrajowców - przez ten sam okres w roku 2019). W porównaniu do okresu czerwiec - sierpień 2019 roku zanotowano 20 procentowy spadek liczby turystów - informuje Departament Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu.

W Punktach Informacji Turystycznej w 2020 roku turyści mogli znaleźć m.in. przewodnik Elbląskie Szlaki (także w języku angielskim i niemieckim), przewodnik Elbląg w 3 dni i Elbląg w 300 minut. - Sprzedaż gadżetów i pamiątek związanych z Elblągiem w tym sezonie wzrosła, pomimo spadku liczby turystów. Oba punkty Informacji Turystycznej zapewniały materiały promocyjne: magnesy, pocztówki, kubki, torby, książki, albumy, przewodniki – informuje Departament Promocji, Kultury i Turystyki.

Do 28 lipca z powodu obostrzeń sanitarnych nieczynny był punkt widokowy na wieży katedry św. Mikołaja. Od tego sezonu wejście na wieżę było płatne. Bilet normalny kosztował 4 zł, ulgowy 2 zł. Łącznie w 2020 roku z tej elbląskiej atrakcji skorzystało 6 134 osób.

W tym sezonie najliczniej oblegany przez turystów był Kanał Elbląski.

- Popularność tej drogi wodnej można oszacować po liczbie jednostek pływających, które przepuszczono przez pochylnie w kolejnych sezonach żeglugowych. W lipcu 2020 roku przetransportowano o 500 jednostek pływających więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Były to jachty, motorówki, kajaki. W pierwszych tygodniach ruch na tej drodze wodnej był jednak znikomy. W ramach działań osłonowych związanych z zapobieganiem skutkom pandemii Covid-19 Wody Polskie zdecydowały, że korzystający ze śluz i pochylni będą zwolnieni z opłat – informuje Departament Promocji, Kultury i Turystyki.

Zdecydowana większość tegorocznych pasażerów białej floty byli to turyści indywidualni, często całe rodziny. 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama