UWAGA!

Granice niemocy

Przemycasz i nie płacisz mandatów? - pożegnaj się z paszportem! Celnicy mogli zabierać paszporty już od dawna. Dotąd jednak tej możliwości nie nadużywali, ale w ostatnim czasie zwiększyła się liczba osób, które nie płacą mandatów.

- Po wejściu Polski do Unii Europejskiej liczba celników na przejściach granicznych Warmii i Mazur wzrosła dwukrotnie - wyjaśnia rzecznik Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy. - W ubiegłym roku zatrzymaliśmy 4,2 miliona nielegalnych paczek papierosów, a w tym roku już 7 milionów. Więcej jest towaru, więc więcej także mandatów i osób, które uchylają się od ich płacenia.
     Celnicy postanowili więc zaostrzyć sankcje wobec recydywistów. - Kiedy nie pomaga ponaglenie, występujemy do Urzędu Wojewódzkiego o unieważnianie paszportu. Procedurę może wstrzymać tylko uregulowanie należności - podkreśla rzecznik.
     Od początku roku paszporty unieważniono już dwustu osobom. Specjalnie oddelegowana grupa celników, która się tym zajmuje, ma już przygotowanych kolejnych czterdzieści wniosków.
     - Na granicy rosyjsko - fińskiej przemytnikowi od razu zatrzymuje się samochód, wbija do paszportu pieczątkę z zakazem wjazdu do Finlandii przez dwa, trzy lata i nakłada wysoką karę - mówi Ryszard Chudy. - Jest to tak skuteczne, że celnicy dosłownie czekają tam na podróżnych. W Polsce potrzeba zmian w przepisach i o to zabiegamy - zapewnia przedstawiciel Izby Celnej.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama