UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historie z tej ziemi: Centrum Elbląga

Elbląg, Historie z tej ziemi: Centrum Elbląga

Czy starówka ma szanse stać się centrum miasta, jak to było przed wojną? Czy powinna takim centrum być? O tym w najnowszym odcinku „Historii z tej ziemi” opowiadają Juliusz Marek i ksiądz Andrzej Kilanowski.

Zobacz program.
      
Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Mam pomysł dla Telewizji Elbląskiej. Zaprezentujcie ten film oraz inne, pokazujące dawną świetność Elbląga, obecnie rządzącym politykom, premi erowi, prezydent owi RP, by powstrzymać dzisiejszą degradację Elbląga, by nie zepchnąć naszego miasta, kiedyś wojewódzkiego, na marginescywiliz acji. Ten film i inne tzw. "artykuły promocyjne " przy okazji wizyty Pana Nowaczyka w |Warszawie można byłoby zaprezentować posłom, co Wy na to ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek jedzący parówkę(2011-03-08)
 • Florku. Zdejmij spodnie i zanies film o przedwojennych garniturach. Co Ci szkodzi miec dobry garnitur?
 • Warto tez zabrac ze soba zdjecie zupy, drugiego dania i kompotu. Powstrztmasz swoj organizm przed dzisiejsza degradacą
 • A niby dlaczego Elbląg miałby wyglądać tak jak przed wojną? Tamto minęło i nie powróci. Przestańmy oglądać się za siebie i ruszmy naprzód!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rak nieborak(2011-03-08)
 • bardzo proszę Redakcję aby już nigdy nie zamieszczała linków do filmików z tymi dwoma znafcami od wszystkiego!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  plisssws(2011-03-08)
 • Z perspektywy czasu zasługi p. Lubockiej-Hoffmann są wątpliwe i nie wytrzymują podstawowej krytyki. Plan odbudowy Starego Miasta to projekt profesorów gdańskich, Semki, Andersa, Bauma itd. Natomiast dr Lubocka-Hoffmann na ogół przeszkadzała w retrowersji Starego Miasta, niż aktywizowała jego rzeczywistą odbudowę. Przypomnijmy sobie spowodowany przez nią zastój od 1997 r. , gdy skończono zabudowę kwartału przy Rybackiej-Bednarskiej. Trwało to prawie 8 lat, do czasu gdy firma Mytych oddała pierwsze kamienice przy ul. Kowalskiej. O znajomości pani doktor architektury Starego Miasta w Elblągu świadczy chociażby jej książka, z dziesiątkami błędów, bardzo krytycznie przyjęta przez gremia związane z Muzeum, z Biblioteką Elbląską, wśród gdańskich architektów, czy w zorientowanych kulturoznawczo środowiskach dawnych mieszkańców miasta (G. Salemke, H. Gerlach, G. Liessau, Hans-Jürgen Schuch, H. Preuß i inni). Dzisiaj symbolem "retrowersji ala dr M. Lubocka-Hoffmann" jest katastrofalny wygląd przebudowanych za jej konserwatorskich rządów ulic Wigilijnej, Św. Ducha czy Wodnej. Tą sprawą powinien się jak najszybciej zająć prokurator, a nie tylko Miejski Konserwator Zabytków - p. M. Jonakowski (cz. 1).
 • (Cz. 2). Przywołajmy w tym miejscu akademicki upór pani doktor w sprawie kostki kamiennej i wyglądu chodników oraz ulicy Stary Rynek - mało rozsądnego uporu, który opóźnił o kilka lat odbudowę tej ulicy. Po odejściu p. doktor ruszyła szybko renowacja zapuszczonej Bramy Targowej, nie mówiąc już o wzorowej sanacji ścian Katedry. Ks. dr A. Kilanowski ma rację, mówiąc o oddalaniu się miasta od Starego Miasta. Ale fakt ten determinuje przede wszystkim geofizyczne położenie Elbląga (Żuławy - Wysoczyzna Elbląska) i konieczność jego rozbudowy w układzie południkowym (vide: Modrzewina). Puste przestrzenie w d. "Pompei Północy" za PRLu zabudowywano szpetnymi barakami, budami i pawilonami, których część stoi do dzisiaj. Na progu XXI w. trzeba zabudowywać wolne przestrzenie w centrum elbląskiego Starego Miasta, a jest ich stosunkowo dużo - Wyspę Spichrzów, rejon szkoły przy Rycerskiej (boisko-lotnisko), duże trawniki i parkingi przy ul. Zamkowej, prakingi przy Rycerskiej/Tysiąclecia, baraki i place składowe przy ul. Tamka i Drzewnej, a nie budować jakiejś atrapy lądowiska dla helikopterów w sercu Starego Miasta - przed Katedrą, czyli tzw. ogródka archeologicznego.
 • A naczelnika wydziału architektury jak nie było tak nie ma:-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łukasz23(2011-03-08)
 • Tak jest. Starówka jest naszą wizytówką i MUSI zostać odbudowana/zabudowana - tak jak powinno być w porządnym hanzeatyckim mieście. PS. Nie wiem co dzieje się z p. Boheńskim (mam nadzieję, że nie przekręciłem nazwiska), ale jak pamiętam ten człowiek przeciwstawił się zbudowaniu za komuny prawie w centrum Starego Miasta jakiegoś komunistycznego betonowego "marketu". Elbląg bez dobrze wyglądających charakterystycznych elementów miasta (Starówka, Kanał, Góra Chrobrego, pochylnie (?)) to tylko jakieśtam miasto, w którym ktoś tam sobie żyje.
 • Gdzie w ęlblągu są pochylmie, bo bym chętnie obejrzał?
 • Tylko Starówka ( co prawda najnowsza w Europie ) musi zostać centrum Elbląga, miasta które rozwijało się i może rozwijać ( turystycznie) nad wodą Kanalem, albo rz. Elbląg jak mówią niektórzy " geografowie". .. Wokół niej, powinno być rozbudowywane byłe Nowe Miasto ( rejon Hetmańska - Mostowa- b. Zakłady EZNS- Park Swieczewskiego - Czerniakowska- Panieńska-okolice czołgu) powinno stać się centrum apartamentowców w City). Wtedy miasto ożyje, bo Starówka będzie magnesem. Z uporem maniaka, poraz e-nty piszę, aby w trybie pilnym odbudować kamieniczki nad Kanałe ( obecny debilny Bulwar Audusta), gdzie wzorem podobnej hanzeatyckiej zabudowy jak w Nyhavn w Kopenhadze, tętnić będzie życie elblążan i turystów. W przeciwnym razie " szczerbata Starówka"" będzie odstraszać nie tylko elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sławomir Czerniak(2011-03-09)
 • Najpierw Elbląg był tak mały że wszędzie było blisko - potem wszędzie daleko (lata 50 - 60) - teraz znów blisko (z modrzewiny na zatorze piechotą ok 50 minut z zawodzia do ronda Kaliningrad ok 30 minut piechotą. Czyli Elbląg się rozwijał a potem się cofnął w rozwoju?? W innych miastach te odległości między krańcowymi granicami są dużo dużo większe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  okoniowaty(2011-03-10)
Reklama