UWAGA!

Teraz ja - Jaka jest nasza wiedza na temat seksu?

 Elbląg, Jaka jest nasza wiedza na temat seksu?
(fot. Krzysztof Milewski)

Są tacy, co twierdzą, że wiedzą wszystko i nic już ich nie zaskoczy. Ale większość z nas ma o tej „wstydliwej” sferze naszego życia pojecie dość ogólne, wręcz podstawowe. Postanowiłem przybliżyć wybrane zagadnienia z tym związane wszystkim tym, co chcieliby, ale się boją lub wstydzą zapytać.

Pytania, jakie zebrałem, pochodzą od osób z Elbląga i okolic w wieku od 17 do 55 roku życia. Dziś odpowiedź na kilka z nich. Liczę na kolejne pytania od Czytelników portElu.
     
     W jakim wieku można rozpocząć współżycie seksualne?
     Tutaj granicznym wiekiem, jeśli chodzi o kwestie prawne, jest wiek 15 lat. Odbywanie kontaktów seksualnych z osobami poniżej tej granicy wiekowej jest przestępstwem ściganym na mocy prawa nawet wtedy, kiedy osoba poniżej 15 roku życia godzi się na kontakt seksualny. Natomiast to, czy inicjacja seksualna będzie miała miejsce w 16 roku życia, czy w wieku 30 lat, zależy od podejścia moralnego i wychowawczego. Dla jednych doskonałym momentem jest 18 rok życia, dla innych będzie to 16 rok życia, a dla jeszcze innych etyczne będzie rozpoczęcie współżycia po zawarciu związku małżeńskiego. Najprzyjemniej jest na pewno wtedy, kiedy między obojgiem panuje wzajemna akceptacja i miłość lub kiedy zamierzamy być ze sobą i łączy nas wzajemne zainteresowanie sobą. Oczywiście, są i tacy, co seks traktują bardziej na sportowo i ich celem jest odbywanie kolejnych stosunków z kolejnymi partnerami czy partnerkami.
     
     Czy wypada kochać się poza łóżkiem?
     Większość za jedyne miejsce intymnych spotkań uważa tylko łóżko. Takie są stereotypy, że tylko tam, bo w innym miejscu to już nieprzyzwoite. Oczywiście, nie należy robić tego publicznie, bo grozi nam ukaranie mandatem. Jest jednak tyle doskonałych miejsc do uprawiania seksu, nawet w domu, ale nie koniecznie w łóżku. W tym przypadku fantazja i wybieranie nowych miejsc może uprzyjemnić i być dodatkowym bodźcem erotycznym.
     
     Czy istnieje środek antykoncepcyjny który daje 100 procent pewności?
     Lek. med. Janusz Flak, specjalista ginekolog-położnik: Nie ma żadnego środka antykoncepcyjnego skutecznego w 100 procentach, oprócz abstynencji seksualnej. Najprostsza metoda biologiczna to tak zwany kalendarzyk małżeński, czyli przy regularnym cyklu miesiączkowym 28-dniowym wstrzymanie się od współżycia od 12 do 17 dnia, licząc od pierwszego dnia miesiączki. Kolejne metody biologiczne, czyli naturalne, są nieco bardziej skomplikowane - to ocena gęstości śluzu szyjkowego oraz temperatury ciała. Metody te są obarczone współczynnikiem Pearla od 2,5 do 38. Współczynnik Pearla, którym określa się skuteczność antykoncepcji, oznacza, ile spośród stu kobiet zajdzie w ciążę w ciągu dwunastu miesięcy, stosujących daną metodę antykoncepcji.
     Są też metody hormonalne - tabletki, zastrzyki i plastry transdermalne. Antykoncepcja hormonalna skierowana do kobiet aktywnych seksualnie jest najczęściej stosowanym środkiem w Polsce. Abstrahując od składu tabletek, współczynnik Pearla wynosi tu około 0,3. No i metody mechaniczne: prezerwatywy (współczynnik Pearla 7,25), pianki, czopki, galaretki, kremy (współczynnik Pearla od 4 do 40). Istotnym i skutecznym sposobem antykoncepcji są wkładki domaciczne. Skuteczność działania wkładki jest na poziomie tabletki antykoncepcyjnej (od 0,5 do 5,8).
     
     Czy jest jakaś granica, po której przekroczeniu seks może być szkodliwy dla zdrowia fizycznego?
     Janusz Flak: Górna granica aktywności seksualnej nie istnieje. Życie seksualne nie ma związku z wiekiem. Niektóre jego ograniczenia wynikają raczej z powodu braku zdrowia fizycznego niż wieku metrykalnego.
     
     Kolejne odpowiedzi na pytania mieszkańców Elbląga i okolic w przyszłym tygodniu. Nie wstydźmy się pytań związanych z seksem, bo im więcej wiemy, tym przyjemniejsza i ciekawa może być ta nasza seksualność. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: redakcja@portel.pl lub canond1@wp.pl. Postaramy się w miarę możliwości odpowiadać na łamach portElu.
homzik Liczba publikacji: 18
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.7 9 7

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • aż się boję cokolwiek pisać. Taka tu cisza, jak makiem zasiać. A jestem matką nastoletniej córki i czasami zastanawiam się nad tym problemem. Szczególnie jak słyszę o zagrożeniach związanych z "pigułką gwałtu". Czy jest to realne zagrożenie w naszym mieście? Może dlatego, że tak mało mówimy o tym powstają takie problemy. Mlodzi ludzie uciekaja się do tego typu rozwiazań, zamiast się po prostu kochać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskana matka(2007-10-05)
 • Panie Krzysztofie, wyrasta nam Pan tu na lokalnego Kinseya-tylko patrzeć, az powstanie "Raport o życiu seksualnym elblążan". Trochę to nudne, sorry...te wiadomości można poczytać sobie w każdym wydaniu (podobno) takich źródeł informacji jak np. "Pani Domu", czy "Życie na gorąco",itd,itp. Może, jak już podejmować taki temat, to z głową, trochę ciekawiej. Ale brawa za to,że Pan próbuje.
 • To temat tabu. Obecna i przeszła władza nie podejmuje takich wątków udając, że człowiek poczyna się - no właśnie zagadka - z czego? Są też i odważni szukając wśród antenatów nie koniecznie małpy. Natomiast większość społeczności i tak nie odróżnia inicjacji od masturbacji i nawet im to nie wadzi w odkrywaniu zadów i waletów życia seksualnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-10-05)
 • O pigułce gwałtu będzie w kolejnej części za tydzień.Są już dostępne w sprzedaży testery do wykrywania czy coś zostało dodane do tego co jemy lub pijemy i o nie prosze pytać w aptekach.
 • Jak wysoki jest mandat za seks w miejscu publicznym? Chęć jest ale nie wiem czy mnie stać? ;-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  public(2007-10-05)
 • Jeśli czujesz sie czasem mały, smutny, bezużyteczny i w depresji, to pomyśl o tym, ze kiedyś byleś najszybszym i najbardziej farciarskim plemnikiem w swojej grupie ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-10-05)
 • Powyżej bodałem częściowo błędną informację o testach wykrywających środki narkotyczne i psychotropowe w środkach spożywczych.Istnieją takie testy ale do wykrywania narkotyków i środków podobnych jak morfina,kokaina,amfetamina i THC w moczu wydalonym z organizmu.Za błąd przepraszam.Jak wspomniałem o tym problemie więcej informacji za tydzień gdyż jest to istotny problem związany z czynnikiem dotyczącym kontaktów seksualnych jakie mają czasami miejsce bez naszej zgody będąc pod wpływem takich środków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Autor.(2007-10-05)
Reklama