UWAGA!

Jestem dumna ze swoich nauczycieli i uczniów

 
Elbląg, Krystyna Brinkiewicz.
Krystyna Brinkiewicz.

To bardzo owocne i pracowite pięć lat, podparte ciężką pracą zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Gdy patrzę z perspektywy tych pięciu lat, mogę powiedzieć, że jestem z nich wszystkich bardzo dumna – mówi dyrektor Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym Krystyna Brinkiewicz. W piątek szkoła będzie świętować pięciolecie swojego istnienia. Oto rozmowa z dyrektor Krystyną Brinkiewicz.

Liceum Plastyczne jest szkołą specyficzną. Jest placówką kameralną, skupiającą młodych ludzi, których łączy zamiłowanie do sztuki. Czy można znaleźć wśród uczniów szkoły osobę, w której drzemią szczególne uzdolnienia, taką „perełkę”, która się wybitnie wyróżnia?
      
Krystyna Brinkiewicz: – Oczywiście. Dokonałam podsumowania nagród i wyróżnień konkursowych oraz stypendiów, które otrzymali uczniowie w przeciągu tych pięciu lat. I okazało się, że jest ich naprawdę bardzo dużo, bo aż 74. Wśród nich jest 26 stypendiów. Są to stypendia starosty elbląskiego, braniewskiego, stypendia prezydenta Elbląga czy stypendium marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. W tym tygodniu dostałam wiadomość z Departamentu Edukacji Artystycznej w Warszawie, która jest taką „wisienką” na naszym torcie jubileuszowym. Nasza uczennica Natalia Magalska zdobyła stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Myślę, że Natalia jest właśnie taką szczególnie wyróżniającą się uczennicą. Jest to „perełka”, która świeci najjaśniej. „Perełek”, czyli uzdolnionych uczniów jest bowiem w naszej szkole znacznie więcej. Mamy uczennice, które zdobywają nagrody Grand Prix w konkursach czy inne znaczące wyróżnienia.
      
       W szkole pracuje fantastyczny zespół nauczycieli. Podobno także ksiądz jest miłośnikiem sztuki?
      
– Ksiądz posiada wykształcenie uprawniające go do nauczania przedmiotu historia sztuki, ponieważ jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku historia sztuki. Ksiądz jest miłośnikiem sztuki. Swego czasu otrzymał nagrodę starosty elbląskiego za działania na rzecz kultury. Na co dzień zajmuje się też działaniami twórczymi związanymi z konserwatorstwem i malarstwem.
      
       Również pozostali nauczyciele prężnie działają na polu artystycznym. Otwierają wystawy swoich prac, organizują plenery, zdobywają nagrody.
      
– Wszyscy nauczyciele działają twórczo. Niedawno swoją wystawę zatytułowaną „Elbląg Plastyczny” miała Aleksandra Hońko. Pan Zbigniew Chrostek, który jest czynnym artystą, ma za sobą trzydzieści wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą oraz jest zdobywcą licznych nagród.
      
       Dziś Liceum Plastycznie świętuje pięciolecie swojego istnienia. Jaka szkoła mieściła się wcześniej w tym budynku?
      
– Pierwszy nabór do szkoły miał miejsce w 1965 roku. Wcześniej w tym budynku mieściła się szkoła o nachyleniu rolniczym. Do 2011 roku funkcjonowała jeszcze stara nazwa Zespół Szkół w Gronowie Górnym. W tej szkole przez wiele lat mieściły się technika i licea profilowane o nachyleniu rolniczym, ogrodniczym, technikum organizacji usług gastronomicznych, technikum agrobiznesu, technikum informatyczne, zasadnicza szkoła zawodowa oraz technika uzupełniające. W 2008 roku decyzją Rady Powiatu powstało Liceum Plastyczne. Jednak zmiana nazwy z Zespołu Szkół na Liceum Plastyczne miała miejsce w 2011 roku.
      
       Czy szkoła cieszy się zainteresowaniem również uczniów spoza Elbląga?
      
– W momencie, gdy zastanawialiśmy się, w jakim kierunku rozwijać szkołę, naszym założeniem było to, by jej oferta edukacyjna była inna od oferty edukacyjnej szkół elbląskich, które są również bardzo dobre. Wyszliśmy więc z założenia, że aby dziecko chciało tu dojechać, przyjść do naszej szkoły, to musi być to szkoła, której w Elblągu nie ma. Dokonaliśmy analizy elbląskiego rynku edukacyjnego i tak narodził się pomysł na Liceum Plastyczne, choć nie był to pomysł jedyny. Pierwszy nabór ruszył w 2008 roku. I już w tym roku naszą szkołą była zainteresowana nie tylko młodzież z Elbląga. Wśród naszych uczniów znalazły się osoby z Młynar, Braniewa czy Pasłęka. Młodzież, która ma bliżej do Olszyna czy Gdyni, ze względów oczywistych wybiera szkoły plastyczne, które tam się znajdują. Myślę, że nasza oferta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów. Pokazujemy, że utrzymujemy wysoką jakość nauczania, o czym świadczą wyniki matur i egzaminów dyplomowych. By dostać się do szkoły, należy najpierw zdać egzaminy, podczas którego uczniowie wykonują prace z rysunku, malarstwa i rzeźby oraz przechodzą rozmowę klasyfikacyjną z interesujących ich dziedzin sztuki.
      
       Szkołę ukończyły dopiero dwa roczniki absolwentów. Wiadomo, jakie są ich losy?
      
– Pierwsi absolwenci opuścili szkołę w 2012 roku, było to 24 dyplomantów. Obecnie są oni na drugim roku studiów. W zeszłym roku szkolnym „wypuściliśmy” kolejny rok absolwentów, których łącznie jest 44. Z racji tego, że jest ich tak mało, doskonale wiemy, gdzie teraz są i co robią. Ich losy są różnie. Są absolwenci, którzy studiują na kierunkach stricte związanych ze sztuką, ale są i tacy, którzy postanowili rozwijać się w innym kierunku i studiują zarówno na kierunkach ścisłych, jak i humanistycznych.
      
       Liceum Plastyczne jest szkołą bardzo aktywną. W jakich przedsięwzięciach szkoła bierze obecnie udział?
      
– Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji drugiego projektu w ramach Comeniusa dotyczącego wymiany międzynarodowej. W latach 2010-2012 prowadziliśmy projekt związany z ochroną środowiska ze szkołami z Francji, Walii i Hiszpanii. Od 2012 roku realizujemy kolejny projekt, tym razem bardzo związany z kierunkiem szkoły – „Art connecting us”, czyli „Sztuka nas łączy”. Współpracujemy ze szkołami o nachyleniu artystycznym z Portugalii i Turcji. Obecnie grupa nauczycieli i uczniów przebywa w szkole artystycznej w Wenecji, w przyszłym roku czeka nas wyjazd do szkoły artystycznej w Rydze. Poza tym realizowaliśmy projekt „Młodzi – ambitni”, w ramach którego odbywały się zajęcia z technik graficznych oraz zajęcia językowe. Od września tego roku realizujemy kolejny projekt, który będzie trwał do czerwca 2014 roku. Na jego realizację wynajęliśmy salę na ulicy Bednarskiej, gdzie będzie można zobaczyć wytwory pracy naszych uczniów. Oprócz tego będą odbywały się zajęcia z animacji filmowej i grafiki 3 D. Nasi uczniowie muszą być bardzo zorganizowani i ambitni, gdyż oprócz 41 godzin zajęć w tygodniu, muszą znaleźć czas na zajęcia dodatkowe.
      
       Można więc powiedzieć, że pięć lat funkcjonowania szkoły to bardzo owocny i pracowity okres.
      
– To bardzo owocne i pracowite pięć lat, podparte ciężką pracą zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Gdy patrzę z perspektywy tych pięciu lat, mogę powiedzieć, że jestem z nich wszystkich bardzo dumna. Od dwóch lat nasza szkoła jest również organizatorem konkursów, m.in. ogólnopolskiego konkursu fotograficznego dla gimnazjów oraz konkursu skierowanego do szkół plastycznych „Inspirowane wsią”. Przez te pięć lat funkcjonowania szkoły mieliśmy szczęście do spotykania dobrych ludzi i życzliwych instytucji. Wspiera nas nie tylko finansowo, ale i organizacyjnie wiele instytucji, które udostępniają nam przestrzeń wystawienniczą. W zeszłym roku wystawiliśmy jedenaście wystaw, nie tylko w Elblągu, ale także w Dzierzgoniu, Pasłęku i Braniewie. Wspierają nas Galeria El, CSE „Światowid”, Biblioteka Elbląska i Ratusz Staromiejski.
      
       Jak szkoła będzie świętowała pięciolecie?
      
– Zaczęliśmy świętować już w maju, z tej okazji mieliśmy wystawę przed Ratuszem Staromiejskim. Oprócz tego 14 października świętowaliśmy pięciolecie razem z uczniami. Było aż pięć tortów, była prapremiera sztuki, której pierwsza odsłona będzie miała miejsce w najbliższy piątek, kiedy to dokończymy obchody pięciolecia. O godz. 12 w szkole odbędzie się część oficjalna, a potem przeniesiemy się do Biblioteki Elbląskiej, gdzie odbędzie się otwarcie wystawy, którą przygotowujemy z okazji pięciolecia. Na uroczystości będą obecni dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół artystycznych, absolwenci, uczniowie, nauczyciele oraz zaprzyjaźnione instytucje.
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tych nauczycieli w Pani szkole to trzeba przefiltrować. Zwłaszcza ten" zaciąg '' zapoznanych geniuszy plastyki elbląskiej ". To warunek konieczny, aby szkoła błysnęła. Inaczej będzie tylko zakładem rzemieślniczym !!!!!
 • O co chodzi z tym podparciem i nachyleniem; P
 • A p. dyrektor chyba przytyła, czyli nie ma stresiku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  absolwent(2013-10-25)
 • pasje w tej szkole maja chyba tylko nauczyciele, ciekawe czy zdają sobie sprawę, że wypuszczają potencjalnych bezrobotnych - ze sztuki to raczej w naszym kraju nie przeżyje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  ------------(2013-10-25)
 • kibicuję szkole od momentu powstania - wspaniała szkoła, kadra, energiczna i przedsiebiorcza dyrekcja życzę sukcesów, ,prawdziwa cnota krytyki się nie boi proszę nie zważać na złośliwe komentarze a pani dyrektor oprócz tego że jest mądrą kobietą to na dodatek ładna Życzę dalszych sukcesów -powodzenia !!!!!
 • która szkoła może pochwalić się taką ilością realizowanych projektów i współpracą z młodzieżą z innych krajów no która w Elblagu proszę śmiało się pochwalić nie zapominając o sukcesach bo Liceum Plastyczne mimo młodego wieku ma ich już bardzo dużo Brawo Liceum Plastyczne
 • Gratulacje z okazji Jubileszu Pani Dyrektor ma Pani wspaniałych pedagogów zdolną młodzież i to jest Pani sukces i całgo Grona Pedagogicznego życzę dalszych wspaniałych lat pracy
 • z tym Liceum Plastycznym to był strzał w 10 Brawo pani Brynkiewicz no cóż sukcesu nie byłoby bez wspaniałej kadry gratulacje szczere bardzo bardzo dobrze że jesteście i dobrze że opłaca was starostwo bo miasto by was nie utrzymało powodzenia
 • Pani Krystyno jest Pani bardzo ładna Kobietą i madrą to Pani ciężka praca w stworzeniu Liceu i przychylność wielu madrych ludzi teraz owocuje gratulują -przez trud do gwiazd
 • ale ... potrafią tylko krytykować a uważają się za wielki miasto taki jest Elbląg sztuka jest mu obca
 • przyczepianie się o wygląd jest poniżej krytyki. .. . Faktem jest, że wyjazdów jest sporo i zazwyczaj to Pani B. bierze w nich udział. Krytykować można raczej powiązanie z firmą Lider. .. .zlecanie tej firmie reklam itp. to raczej jest niesmaczne. ..
 • Gratulacje dla Pani Dyrektor, Grona Pedagogicznego, Pracowników, Absolwentów i Uczniów!!!
Reklama