UWAGA!

Kąpieliska i uzdrowiskana Węgrzech to idealny pomysł na urlop

 
Kąpieliska i uzdrowiskana Węgrzech to idealny pomysł na urlop

Węgry nieodłącznie kojarzą się z licznymi kąpieliskami usytuowanymi w miejscach, w których zasilane są termalnymi wodami wydobywającymi się spod ziemi. Wody te w przeważającej części są wodami leczniczymi. Miejscowości, w których się znajdują, nierzadko klasyfikowane są przez węgierskie władze, jako uzdrowiska.

Kąpieliska na Węgrzech to najczęściej baseny zgrupowane w specjalnie wyznaczonych ośrodkach. Duże kompleksy wypoczynkowe i uzdrowiskowe, posiadają nawet dziesiątki basenów o różnych rozmiarach i z różną temperaturą wody. Są to zarówno baseny zewnętrzne, jak też wewnętrzne.
       W niektórych ośrodkach, posiadających swoje korzenie w odległych stuleciach, baseny mogą być podzielone ze względu na płeć, jaka może korzystać z danego obiektu. Oddzielne baseny dla mężczyzn i oddzielne dla kobiet. Zdarza się to jednak rzadko i raczej dotyczy zabytkowych łaźni z czasów panowania Turków.
       Warto też przy okazji wspomnieć, że oprócz basenów z wodą termalną, znajduje się na Węgrzech największe termalne jezioro w miejscowości Hévíz, niedaleko Balatonu. W lecie temperatura wody waha się między 33°C - 35°C, w zimie natomiast ma minimum 26°C. Przepustowość źródła jest dosyć wysoka, tak, że woda wymienia się całkowicie w całym jeziorze co 72 godziny.
       Baseny z ciepłą wodą, jakich pełne są Węgry, znajdują się w wielu miejscowościach. Najważniejsze z nich to Eger,  Miszkolc, Hajdúszoboszló i wiele, wiele innych. Nie sposób też pominąć stolicy Węgier – Budapesztu, w którym znajduje się ponad 50 kąpielisk.
       Popularne są również kompleksy z usługami zabiegów uzdrawiających, SPA i Wellness, zwłaszcza tam, gdzie stwierdzono lecznicze działanie wód termalnych.
       Bilety wstępu na baseny sprzedawane są zazwyczaj w dogodnej formie pakietów. Zwykle w każdym kąpielisku wydzielone są dni lub godziny, w których z basenu można korzystać w niższej cenie. Dostępne są też pakiety dla całych rodzin z dziećmi.
       Węgry i ich uzdrowiskowe, ciepłe baseny, to doskonały pomysł na spędzenie wakacji. Zawsze ciepła woda, o stałej temperaturze, zachęci każdego do kąpieli. Wielu naszych rodaków od lat spędza wakacje w ten właśnie sposób i każdego roku są oni tak samo zadowoleni ze swojego odprężającego urlopu.

       ---- materiał płatny -----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej