UWAGA!

Karta EKUZ – co to jest i jak ją wyrobić?

Karta EKUZ – co to jest i jak ją wyrobić?

EKUZ może okazać się pomocna podczas niejednej zagranicznej wycieczki. Dzięki niej będziesz mieć dostęp do bezpłatnych świadczeń oraz pomocy medycznej na tych samych zasadach, co obywatele kraju, do którego się wybierasz. Sprawdź, co warto wiedzieć o karcie EKUZ.

Co to jest karta EKUZ?
       EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, umożliwia bezpłatne korzystanie z niezbędnych świadczeń medycznych na terenie każdego kraju państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Adresowana jest głównie do osób wybierających się poza granicę kraju w celach turystycznych, podjęcia zatrudnienia, czy też edukacyjnych.
       Karta potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Przed udaniem się do danej placówki trzeba jednak upewnić się, czy jest ona finansowana ze środków publicznych, bowiem tylko wówczas przysługują bezpłatne świadczenia. Jeśli placówka medyczna jest prywatna, za leczenie zapłacisz z własnej kieszeni.
       Warto również wiedzieć, że karta EKUZ nie zastąpi standardowego ubezpieczenia turystycznego, bowiem nie obejmuje wszystkich zabiegów czy świadczeń zdrowotnych. Poza tym, polisa podróżna pozwala bezpłatnie korzystać również z prywatnych usług medycznych.
      
       Kto może korzystać z EKUZ?
       Karta jest wydawana jedynie osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia, czyli wszystkim tym, którzy posiadają prawo do korzystania na terenie Polski z darmowej, państwowej opieki medycznej.
      
       Gdzie można ubiegać się o EKUZ?
       By wyrobić kartę wystarczy wybrać odpowiedni wniosek ekuz (https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/), a następnie pobrać, wypełnić oraz:
       - wysłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ,
       - wysłać za pomocą skrzynki elektronicznej ePUAP,
       - wysłać pocztą do oddziału wojewódzkiego NFZ,
       - lub dostarczyć osobiście do wojewódzkiego oddziału NFZ
       Warto również pamiętać, że wszyscy uczniowie, którzy kontynuują naukę oraz zostali zgłoszeni do ubezpieczenia, są zobowiązani dołączyć do wniosku skan legitymacji uczniowskiej/studenckiej.
      
       Gdzie można odebrać kartę EKUZ?

       W zależności od wybranego sposobu wyrobienia karty (osobisty lub drogą elektroniczną), EKUZ otrzymasz w punkcie NFZ bądź pocztą. Choć pierwsza opcja wydaje się szybsza (kartę dostaniesz w dniu składania wniosku), może wiązać się ona z długim staniem w kolejce. Najwięcej osób składa formularze w sezonie wakacyjnym, dlatego w tym okresie możesz czekać na kartę nieco dłużej, niż w spokojniejszych miesiącach. W praktyce, najwygodniejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku przez internet – kartę otrzymasz w ciągu kilku-kilkunastu dni drogą pocztową.

       ---- materiał płatny -----
 
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie