UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kolejne morderstwo w elbląskim hotelu

 
Elbląg, Kolejne morderstwo w elbląskim hotelu
fot. Anna Dembińska

Jak nas poinformował podkomisarz Tomasz Klucznik z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu dziś rano w Hotelu pod Lwem znaleziono zwłoki 45- letniego mężczyzny. Policja o pomoc poprosiła mieszkańców Elbląga. Zobacz więcej zdjęć. 

- Dzisiaj idziemy tropem książki Agnieszki Pietrzyk „Śmierć kolekcjonera” czyli zwiedzamy Elbląg na podstawie tego, co działo się w książce. Zaczynamy w Hotelu pod Lwem, bo to tutaj doszło do książkowego morderstwa. I specjalnie dla uczestników dzisiejszego spaceru przygotowaliśmy zagadkę kryminalną. Nie jest ona związana z treścią książki – wyjaśniała Zuzanna Gajewska, pomysłodawczyni Spaceru Literackiego po Elblągu, w ramach którego uczestnicy rozwiązywali tajemnicę morderstwa.
       W hotelowym pokoju 307 ekipa policyjna zabrało już ciało denata, rozpytała świadków (i potencjalnych podejrzanych) o to, co wydarzyło się w niedzielny poranek. Spacerowicze na podstawie zeznań oraz oględzin hotelu mieli wytypować sprawcę, narzędzie zbrodni i motyw.
       - Zostawiliśmy dla Państwa kilka śladów, które będą potrzebne aby odkryć zagadkę. Są ze mną osoby, które są świadkami w tej sprawie. Państwa zadaniem jest ustalenie do czego doszło i kto jest sprawcą zdarzenia – podkomisarz Tomasz Klucznik z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu zaprosił zebranych do zabawy.
       Śladów w pokoju i na hotelowym korytarzu całe mnóstwo: od pustej butelki po wodzie poprzez zakrwawioną pościel, aż po brudnopis powieści. Do tego spinka do włosów, zgubiony identyfikator hotelowej obsługi, ubrania ofiary. Do końca nie wiadomo, które ślady są ważne, a które można pominąć. Czy to, że gaśnica pożarowa nie stoi tam, gdzie powinna stać ma jakieś znaczenie, czy to po prostu przypadek? Wśród podejrzanych znajdują się: pokojówka, która znalazła ciało, recepcjonistka (która właśnie jest pierwszy dzień po urlopie), żona ofiary (która noc spędziła wraz z synem w innym pokoju hotelowym), córka ofiary (córka z czasów studenckich ofiary, która odnalazła się po kilkudziesięciu latach) i pisarz kryminałów, który chciał namówić ofiarę do wydania swojej książki. Zeznania świadków ujawniają mnóstwo szczegółów, informacji, z których uczestnicy spaceru muszą wyłowić te ważne dla sprawy i połączyć je w logiczną całość. Rozbieżności w niektórych zeznaniach nie ułatwiają zadania.
       Nad zagadką spacerowicze myślą podczas spaceru na ul. Rechniewskiego. Dlaczego akurat tam? Bo jedna ze scen powieści „Śmierć kolekcjonera” toczy się właśnie na tej ulicy.  
       - Szukałam ulicy w Elblągu, gdzie z okien jednej kamienicy widać co się dzieje w mieszkaniach naprzeciwko – mówiła Agnieszka Pietrzyk podczas mini spotkania autorskiego podczas spaceru.
       Kto czytał „Śmierć kolekcjonera” ten wie, że cała powieść jest pełna smaczków, których istnienie doceni mieszkaniec Elbląga. A kto jej nie przeczytał musi to jak najszybciej nadrobić. Agnieszka Pietrzyk wydała już kolejną „elbląską” fabułę - „Czas na miłość, czas na śmierć” - a następna książka czeka na decyzję wydawcy (prawdopodobnie ukaże się pod koniec roku).
       Jak na kryminały, napisane przez amatorów i laików w tej materii, patrzy policjant dochodzeniowo – śledczy? O tym opowiadał podkomisarz Tomasz Klucznik z elbląskiej policji.
       - Uśmiech wywołuje u mnie pomieszanie pojęć. Kiedy autor używa zamiennie słów „wyjaśnienia” i „zeznania” - a to są dwa zupełnie różne pojęcia. Zeznaje świadek i musi mówić prawdę. Wyjaśnienia składa podejrzany, któremu postawiono zarzuty i może kłamać – mówił podkomisarz Tomasz Klucznik.
       Kolejnym mitem okazało się np. obrysowywanie ciał kredą. Polska policja tego nie robi.
       Podczas spaceru uczestnicy mogli jeszcze raz zapoznać się z aktami sprawy. I na końcu „wycieczki” podkomisarz udzielił odpowiedzi na pytanie, które nurtowało spacerowiczów od południa. Zabiła recepcjonistka gaśnicą pożarową, ponieważ menedżer hotelu miał z nią romans i prawdopodobnie nie było szans, aby rozstał się z żoną, zwłaszcza, że miał mu się urodzić syn. A dowodem był zgubiony na miejscu identyfikator, którego nie powinno tam być ze względu na długi urlop recepcjonistki. Zagadka, trzeba przyznać, była trudna i do jej rozwiązania potrzebne było kojarzenie faktów i spostrzegawczość. Trzy osoby, które najlepiej rozwiązały zagadkę dostały pamiątkowe nagrody. Czwarta nagroda powędrowała do uczestniczki, która w najbardziej literacki sposób oddała zakończenie dzisiejszego śledztwa.
       Uczestnicy czekają na kolejne spacery.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama