UWAGA!

Lobbing w sprawie obuwia ortopedycznego

Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych po konsultacjach środowiskowych i z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia wystosowała pisma w sprawie zmiany przepisów dotyczących zaopatrzenia w obuwie ortopedyczne - do ministra zdrowia Zbigniewa Religi oraz do NFZ w Warszawie i Olszynie.

Rada skierowała również prośbę do parlamentarzystów województwa warmińsko-mazurskiego z prośbą o interpelację i poparcie postulatów środowiska osób niepełnosprawnych.
     - Obecnie trwają prace specjalnie powołanej przez Ministerstwo Zdrowia komisji przygotowującej zmiany w rozporządzeniu dotyczącym zaopatrzenia ortopedycznego - mówi Ewa Sprawka, konsultant ds. osób niepełnosprawnych ERKON - więc jest to dobry moment, aby uwzględnić wszystkie sensowne postulaty.
     
     Smutna diagnoza
     16 lutego na spotkanie elbląskiej Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych poświęconej tej sprawie zaproszono wytwórców i sprzedawców obuwia, przedstawicieli wojewódzkiego oddziału NFZ oraz Wydziału Społecznego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
     Przede wszystkim zdiagnozowano najważniejsze problemy, a są to: brak refundacji obuwia ortopedycznego dla osób z tzw. stopą cukrzycową oraz innych - indywidualnych przypadków niesklasyfikowanych w katalogu. Ponadto, nie do przyjęcia jest refundacja jednej pary butów w roku, zważywszy choćby fakt, że nie da się w sandałach chodzić zimą. I trzeba pamiętać, że inaczej zużywają obuwie osoby zdrowe i sprawne, a inaczej ci z porażeniem mózgowym, którzy „nie potrafią” chodzić normalnie, albo ci z ranami na stopach... Kolejnym problemem jest wzornictwo z lat 50-tych ubiegłego wieku (sic!) oraz jakość oferowanego obuwia.
     
     Ankieta dla zainteresowanych
     Warto dodać, że elbląska rada niepełnosprawnych przeprowadziła ankietę wśród osób noszących obuwie ortopedyczne, której wyniki to wielka ściana płaczu.
     - Ankiety są nadal dostępne w biurze ERKON, zachęcam do wpisywania swoich uwag - mówi Ewa Sprawka. - Wszystkie zostaną przekazane Ministrowi Zdrowia.
     
     3 tysiące par rocznie
     Z rozeznania NFZ w Olszynie i Wydziału Społecznego UM w Elblągu wynika, że tylko w skali województwa chodzi o około 3 tysięcy par obuwia rocznie. Oznacza to, że przeszkoleni obuwnicy mogą liczyć na dobry zarobek, tym bardziej, że jeśli ministerstwo zareaguje pozytywnie na propozycje środowiska, rynek może wzrosnąć dwukrotnie.
     
     Interpelacja poselska
     21 lutego Witold Gintowt-Dziewiałtowski, elbląski poseł (Klub Parlamentarny SLD) przesłał na ręce marszałka Sejmu RP Marka Jurka interpelację do Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego wykazu środków medycznych, będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych.
     W treści czytamy:
     „Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
     1. Czy ministerstwo rozważa możliwość wprowadzenia w obecnie obowiązujących przepisach zmian umożliwiających:
     a. korzystanie z refundowanego dostępu do obuwia ortopedycznego dla osób z tzw. stopą cukrzycową lub innych osób, które posiadają inną jednostkę chorobową nieokreśloną w/w rozporządzeniem,
     b. zwiększenia częstotliwości dofinansowania (np. do dwóch razy w roku) obuwia ortopedycznego,
     c. poprawy estetyki i funkcjonalności dostępnych wzorów obuwia ortopedycznego?
     2. Jeżeli przewiduje się możliwość wprowadzenia którejkolwiek z powyższych zmian, w jakim terminie realnie mogą one wejść w życie?”
     
     Ministerstwo zapewnia
     27 lutego Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych otrzymała odpowiedź z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwo Zdrowia z zapewnieniem, iż „przedmiotowe propozycje są bardzo cenne i zostaną wnikliwie przeanalizowane podczas trwających prac w zakresie zasad zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze”. Ponadto informowano, że zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie zasad i trybu prowadzenia prac legislacyjnych w Ministerstwie Zdrowia, projekt podczas drogi legislacyjnej zostanie przekazany do uzgodnień społecznych w celu zgłoszenia ewentualnych uwag i zostanie ogłoszony na stronie internetowej Ministra Zdrowia.
     
Elżbieta Szczesiul-Cieślak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama