UWAGA!

Mammobus w Elblągu

Elbląg, Mammobus w Elblągu
(fot. nadesłane)

Mieszkanki Elbląga i okolic będą mogły poddać się badaniu mammograficznemu w mammobusie, który od 22 do 30 listopada będzie gościł w Elblągu. Nowoczesna, mobilna pracownia mammograficzna stacjonować będzie przy Centrum Handlowym "Elzam" w godzinach od 9 do 17.

- Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do wszystkich ubezpieczonych kobiet w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie miały wykonywanej mammografii w ramach tego Programu - mówi lek. med. Małgorzata Cymerman, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, lekarz z doświadczeniem w zakresie mammografii - Kobiety obciążone genetycznie, czyli jeżeli w pierwszej linii pokrewieństwa (u matki siostry lub córki) występował rak piersi, mają zagwarantowaną bezpłatną mammografię po upływie 12 miesięcy. Mammografia skryningowa przeznaczona jest dla grupy Pań bez jakichkolwiek niepokojących objawów w piersiach, dla kobiet, które nie chorowały na raka piersi - wyjaśnia.
       Badania w województwie warmińsko-mazurskim wykonuje firma FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni. Jest to największy świadczeniodawca w Polsce, który do wykonania badań wykorzystuje mammobusy. Każdego dnia aż 13 mobilnych pracowni mammograficznych FADO bada kobiety niemal w całej Polsce. W tym roku firma wykona ponad 150 tysięcy badań czyli 10 razy więcej niż największe w Polsce centra onkologii.
       Elbląg nie jest jedyną miejscowością w województwie warmińsko-mazurskim, którą w tym miesiąca odwiedza mammobus FADO. Poza Elblągiem badania odbyły się już w Szczytnie, Rucianem-Nidzie, Orzyszu, Kruklankach oraz jeszcze do 18 listopada trwają w Ełku.
       Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Statystycznie znaczący wzrost zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Mammografia (rentgenowskie badanie piersi) jest najbardziej skuteczną metodą w diagnostyce wczesnych objawów choroby, co gwarantuje wyleczenie niemal w 100%. Jest to również bezpieczne badanie, przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Zdjęcia pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury sutka i ewentualne ich zmiany.
       Mammografię powinny regularnie wykonywać wszystkie kobiety po 35 roku życia. Panie w grupie wiekowej 50 - 69 lat mają możliwość wykonania bezpłatnej mammografii w ramach ogólnopolskiego programu przesiewowego. W mammobusie wykonywane są także badania prywatne dla Pań spoza skryningu – wtedy wymagane jest zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonania mammografii, a koszt badania wynosi 80 zł.
       Każda z pań, która chciałaby wykonać badanie w mammobusie powinna dokonać rejestracji pod numerami telefonów: 0-801 08 00 07 lub (58) 666 2 444.
      
Radek Popiel, MEDIMAGE Public Relations
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama