UWAGA!

Marsz w bezpiecznych odstępach. Rusza elbląska pielgrzymka

 Elbląg, W tym roku pielgrzymka elbląska będzie wyglądała inaczej niż zwykle
W tym roku pielgrzymka elbląska będzie wyglądała inaczej niż zwykle (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

We wtorek (28 lipca) wyruszy z naszego miasta grupa pielgrzymów uczestniczących w XXVIII Elbląskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Uroczyste rozpoczęcie pielgrzymki nastąpi o godz. 7 rano mszą św. w katedrze św. Mikołaja. Potem pielgrzymi wyruszą w drogę.

O „pielgrzymce w dobie pandemii” opowiada ks. Grzegorz Wala, wicedyrektor i główny pilot Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej.

 

- W tym roku z powodu obostrzeń epidemicznych Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę musi być mniej liczna i przebiegać będzie inaczej niż zwykle. W minionych latach udział brało zawsze kilkaset osób. Ilu uczestników weźmie udział w tegorocznej pielgrzymce?

- Jest 5 grup po 30-35 osób. Maksymalnie 175 osób. Dwie grupy: Katedra i Północ Elbląg oraz Salvator Elbląg wyruszają 28 lipca z Elbląga. Zantyr Sztum i Pomezania Malbork wyruszają ze Sztumu, Pomezania Iława i Pogezania Morąg-Pasłęk z Iławy, a Pomezania Kwidzyn i Żuławy Nowy Dwór Gdańsk z Kwidzyna. Niestety, w tym roku na trasie nie spotkamy grupy redemptorystów oraz franciszkanów, ale czekam na nich za rok. Bardzo prosimy wszystkich o modlitwę za całe dzieło Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę i sami zapewniamy o naszej modlitwie.

 

- Jak będzie przebiegać pielgrzymka w tym roku? Pielgrzymkę diecezji łowickiej przerwano, niektórzy zrezygnowali z dotychczasowych formuł pieszych pielgrzymek. Jak to wygląda w diecezji elbląskiej? Czy w związku z przepisami sanitarnymi wyruszy z naszej diecezji mniej grup?

- Niestety, pielgrzymowanie tradycyjne, takie jak było do tej pory, jest niemożliwe. Musieliśmy ograniczyć liczbę osób oraz połączyć grupy. Pielgrzymów w tym roku będzie dużo mniej.

 

- Co sprawiało największe trudności podczas przygotowań?

- Chyba zastanawianie się aż do ostatniego dnia, czy pielgrzymka wyruszy na 100 procent. Oprócz zabezpieczenia medycznego oraz drogowego musieliśmy powołać nową służbę, która zadba o nasze bezpieczeństwo przed koronawirusem, tzn. będzie sprawdzać naszą temperaturę, dezynfekować miejsca, w których będziemy spali i spożywali posiłki, zarówno przed naszym przyjściem jak i po naszym wyjściu. W tym roku rezygnujemy z korzystania z noclegów u ludzi, którzy zawsze z otwartym sercem nas przyjmowali, aby ich nie narazić. Będziemy spali tylko w miejscach wspólnych, takich jak szkoły czy remizy. Każdy z pątników oczywiście musi zadbać o maseczkę dla siebie oraz o częstą dezynfekcję rąk. Pielgrzymi podczas marszu będą musieli zachowywać bezpieczny odstęp.

 

- Wiele osób, które chciałoby pójść na Jasną Górę, ze względu na obostrzenia sanitarne nie może. Czy w jakiś sposób będą oni mogli towarzyszyć pielgrzymom, na przykład pielgrzymować z grupą elbląską wirtualnie?

- Zachęcamy do obserwowania naszej strony na Facebooku, gdzie będą umieszczane transmisje live oraz zdjęcia, tak jak w latach poprzednich, a także do udziału w apelach jasnogórskich, które odbywają się w parafiach, skąd grupy wychodzą: po wieczornych mszach lub o godz. 21.

 

 

rozmawiała Marta Kowalczyk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama