UWAGA!

Mediacje

Elbląg, Mediacje

Konsument może dochodzić swoich roszczeń względem przedsiębiorcy z tytułu umowy kupna - sprzedaży w drodze reklamacji, którą przedsiębiorca ma ustawowy obowiązek przyjąć i rozpatrzeć. Jeśli przedsiębiorca nie spełni żądania konsumenta określonego w reklamacji ten ostatni może złożyć wniosek o mediację.

Z upoważnienia wojewódzkiego inspektora inspekcji handlowej mediację przeprowadzają wybrani pracownicy wojewódzkich inspektoratów oraz delegatur wojewódzkich inspektoratów. Rola mediatora polega na przedstawieniu stronom przedmiotu sporu, scharakteryzowaniu okoliczności w jakich spór zaistniał, zapoznanie stron z przepisami mającymi zastosowanie w sprawie, a także jeśli strony nie potrafią znaleźć porozumienia, przedstawienie propozycji polubownego zakończenia sporu. W trakcie mediacji nie przeprowadza się postępowania dowodowego, niemniej jednak strony mogą okazać przedmiot sporu. Taka możliwość istnieje w przypadku obuwia, aparatu fotograficznego czy torebki. Sprawa komplikuje się w przypadku mebli, lodówki, drzwi czy innego sprzętu o większych gabarytach, którego nie da się wnieść do siedziby inspektoratu, gdzie odbywają się mediacje.
     Ugoda nie podlega zatwierdzeniu przez sąd, może jednak, w razie skierowania przez jedną ze stron sprawy na drogę sądową, służyć za dowód w postępowaniu cywilnym. Jeśli sporu nie udało się rozstrzygnąć polubownie bądź treść zawartej ugody nie odpowiada stronom, można poddać spór pod rozstrzygnięcie sądu powszechnego bądź złożyć zapis na stały polubowny sąd konsumencki wybrany przez strony. Przed tym ostatnim postępowanie toczy się również polubownie i nie dojdzie do skutku jeśli przynajmniej jedna ze stron nie wyrazi na nie zgody.
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Moim zdaniem w Elblagu swoja działalnosc powinna znacznie ozywic nie tylko Inspekcja Handlowa ale przede wszystkim Państwowa Inspekcja Pracy. W Elblągu wielu prywatnych pracodawców w dalszym ciagu zatrudnia na "czarno". Sa nawet firmy, kotre ogłaszaja sie w elblaskich, lokalnych mediach ze szukaja pracownika. Na spotkaniu okazuje się ze musza wczesniej sprawdzic czy pracownik sie nadaje do tej pracy i proponuja prace na carno przez miesiac. Po miesiacu twierdza ze okres probny przedluzy sie o następny miesiac itp. .. .. Jesli osoba ma juz dosyc pracy bez umowy i przestaje wierzyc ze ta sytuacja sie kiedys zmieni - dziekuja jej serdecznie i emituja następne ogloszenie i szukaja nastepnego "jelenia". Ofiarami najczesciej staja sie swieżo upieczeni absolwenci szkół. Uważajcie na pracodawców - szczególnie tych prywatnych (uwaga na branże meblarska). Nie dajcie sie wykiwac i oszukać, nie zgadzajcie sie na prace bez umowy a jesli wam taka proponuja zgłaszajcie to do PIP (moze w koncu dacie im szanse zeby sie mogli wykazac)
Reklama