UWAGA!

Międzynarodowy Dzień bez przemocy

Elbląg, Międzynarodowy Dzień bez przemocy

2 października przypada dzień, w którym organizacje społeczne za pośrednictwem mediów starają się dotrzeć ze swoim przesłaniem przeciw przemocy do szerokich rzesz osób. Problem przemocy dotyczy zarówno kobiet, dzieci, jak i mężczyzn przyjmując w różnych krajach nieco odmienne oblicza. Niestety skutki są podobne, bo przemoc to zawsze upokorzenie, łzy i ból, który niekiedy prowadzi do śmierci.

Międzynarodowy Dzień bez przemocy ustanowiony został na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ A/61/271 z dnia 15 czerwca 2007 r. Dzień ten jest okazją do „rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”. Patronem dnia i działania bez przemocy jest Mahatma Gandhi, przywódca indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pionier filozofii działania bez przemocy, którego idee przyczyniły się do powstania „Dnia bez przemocy”. W dziełku „The Story of My Experiments with Truth” z 1927 r. Mahatma Gandhi pisał: „W chwilach zwątpienia przypominam sobie, że patrząc na bieg historii można zauważyć, iż prawda i miłość zawsze zwyciężały. Bywali tyrani i mordercy; przez pewien czas mogli oni wydawać się niepokonani, ale w końcu zawsze przegrywali – myślmy o tym, zawsze. Jaką różnicę robi tym, którzy umarli, sierotom czy bezdomnym to, czy szalona destrukcyjna siła nosi imię totalitaryzmu czy święte imię wolności i demokracji? „Oko za oko” czyni wszystkich ślepymi. Jest wiele spraw, za które jestem gotów oddać życie, ale nie ma takich, za które byłbym gotów zabić”.
      
       Różne oblicza przemocy na świecie

       W przesłaniu na dzisiejszy dzień Sekretarz Generalny ONZ zwraca uwagę, iż obecnie „Patrząc na świat widzimy, że tolerancja poddawana jest próbie. Wojny zbierają ogromne żniwa, czy to w Afganistanie, Syrii czy w regionie Sahel. Kryzys ekonomiczny napędza ksenofobię oraz inne formy niebezpiecznej i śmiertelnej dyskryminacji. Terroryzm, handel ludźmi, łamanie praw człowieka oraz przemoc wobec kobiet zagrażają milionom osób”. To wszystko wskazuje na konieczność zwiększenia wysiłków na rzecz porozumienia między państwami, religiami i wspólnotami oraz wewnątrz nich. Według Sekretarza Generalnego ONZ „Zapobieganie konfliktom jest kluczowym priorytetem w pięcioletnim planie działań Organizacji Narodów Zjednoczonych”. Dużą rolę w budowaniu świata bez przemocy mają do odegrania zarówno rządy państw, nauczyciele, przywódcy duchowi, rodzice, ludzie biznesu oraz grupy społeczeństwa obywatelskiego. Aby wykluczyć przemoc w przyszłości, trzeba zacząć działać już teraz.
      
       Nowatorski projekt dla osób pokrzywdzonych w Elblągu

       Wśród wielu form przemocy występujących w naszym kraju, od lat prym niestety wiedzie przemoc domowa. Ofiarami tego typu agresji są najczęściej kobiety i dzieci. Dlatego od października tego roku Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem wraz z Komendą Miejską Policji w Elblągu rozpoczęli realizację programu pt. „Grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie”, który współfinansowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
      
       W ramach programu zorganizowane zostaną dwie grupy wsparcia, które wezmą udział w trwających 32 godz. zajęciach. W ramach tego czasu odbędą się spotkania ze specjalistami z dziedziny prawa, psychologii, terapii, mediacji, kuratorem zawodowym, policjantem oraz z osobą, która doświadczyła przemocy w rodzinie. Zajęcia są bezpłatne, sfinansowane jest także zwrot kosztów dojazdu oraz w uzasadnionych przypadkach zakup żywności dla uczestniczek.
       Zajęcia będą się odbywały w dwóch turach:
       1. tura (32 godziny) – od 9 października w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 16.30 – 18.00 (GOPS Markusy i okolice).
       2. tura (32 godziny) – od 10 października w każdy poniedziałek i środę w godzinach od 16.30 – 18.00 (Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Elblągu).
       Zgłoszenia uczestniczek przyjmowane są drogą telefoniczną pod nr tel. (55) 642 44 25, za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail: esas_1@wp.pl oraz osobiście pod adresem: ul. Związku Jaszczurczego 17/101.
      
       Gdzie jeszcze można uzyskać pomoc?

       W Elblągu od lat działa oddział terenowy Ligi Kobiet Polskich – tel. 055-233 49 23; on-line – porady na stronie.
       Od lat również działa Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", które jako placówka Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego udziela porad prawnych i wsparcia osobom w kryzysie emocjonalnym. Bezpłatny telefon poradni funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 14-22 pod numerem 116 123 lub na stronie
       Pomocy na terenie całej Polski udziela Centrum Praw Kobiet – gdzie działa telefon zaufania dla kobiet doświadczających przemocy (22) 621 35 37; (58) 341 79 15 oraz poradnia on-line, jak również Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama