UWAGA!

Miłość od pierwszego chodzenia

 Elbląg, Miłość od pierwszego chodzenia
fot. Sebastian Malicki

Niedziela, kilka minut przed godziną 9. Elbląska Bażantarnia. Przy jednej z wiat widać ludzi w charakterystycznych czerwonych czapkach. Podchodzimy, widać w ręku kijki do nordic walking. „Elbląskie Włóczy-kije“ szykują się do weekendowego spaceru. Zobacz zdjęcia.

„Stoi w Bażantarni zgrana drużyna,

to nasz klub sportowy trening zaczyna

Stoją i sapią, biegną i skaczą

Padła komenda: marsz czas zacząć!!!“

(Adriana Dubaj, fragment wiersza Nordic Lokomotiv ze strony klubowej)

 

Nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych - informuje Wikipedia.

15 lat temu na spacer z kijkami po elbląskiej Bażantarni poszła Bożena Ruszkowska, wówczas prezes elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. - 15 lat temu, też w lutym, zaczęłam chodzić po Bażantarni z kijkami. Wielu ludzi zainteresowało się tym, po co mi te kijki. Powiedziałam im, że teraz będzie nowa forma ruchu, nazywa się nordic walking i będę ją wprowadzała w naszym mieście - mówi Bożena Ruszkowska, prezes „Elbląskie Włóczy-kije“

To po co te kijki?

- Nordic walking to sport, rekreacja, ale także rehabilitacja. Chodząc z kijkami odciążamy 90 proc. naszych mięśni. Na nasz organizm ma to super działanie. Jesteśmy dotlenieni, nabieramy wytrzymałości... - wyjaśnia Bożena Ruszkowska.

Zainteresowanie było bardzo duże. „Kijkarze“ zaczęli pojawiać się wszędzie. W firmach, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych i w różnych innych miejscach. Przybywało szkoleń, warsztatów, a także tego co najważniejsze - spacerów i zawodów sportowych. „Grupowe spacery“ zaczęły się już w marcu.

- Ja właśnie trafiłam do Włóczykijów z Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnoprawnych. pani Bożenka udzielała nam pierwszych nauk na polanie w Bażantarni. I to był początek tzw. „grupy środowej“, bo spotykaliśmy się w środy. Do tej naszej grupy z czasem dołączał się już każdy, kto tylko chciał - wspomina Krystyna Opalińska.

- Ja o Włóczykijach dowiedziałam się z internetu. Pamiętam, że na pierwsze spotkanie przyszłam okutana w kombinezon, bo akurat śniegu napadało mnóstwo - dodała Barbara Nazarewicz. - To była „miłość od pierwszego chodzenia“.

- Uczyliśmy się chodzić, spacerowaliśmy do Bażantarni. Ludzie dołączali się wykruszali. Niektórzy, jak się nauczyli, to już np. niekoniecznie chcieli chodzić w grupie - mówiła Barbara Ruszkowska.

Dziś przy wiacie rozgrzewa się kilkadziesiąt osób w różnym wieku. - Lubię chodzić i dobrze, że mamy ustalone terminy, bo sama bym się chyba nie zmobilizowała - śmieje się Barbara Nazarewicz. - Już teraz nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy robić coś innego.

  Elbląg, Miłość od pierwszego chodzenia
fot. Sebastian Malicki

A spacerują wszędzie: szlakami Bażantarni, po powiecie elbląskim i województwie warmińsko-mazurskim. - Nawiązywanie kontaktów towarzyskich to jest ogromny walor tego sportu. Oczywiście, patrzymy na przyrodę, na mijane atrakcje, ale zawsze znajdzie się towarzystwo do rozmowy - mówiła Krystyna Opalińska. - A oprócz tego wyjeżdżamy na wycieczki. I muszę to powiedzieć, wycieczki są wspaniałe. Mamy też np. spotkania patriotyczne, ale także różne inne. Czasami zwariowane, jak np. spotkanie, na które trzeba było przyjść z płetwami.

Ale nordic walking to nie tylko rekreacja, ale także rywalizacja sportowa. Największą imprezą sportową w tej dyscyplinie był rozgrywany w sierpniu 2016 roku Puchar Świata w Bażantarni. - Są wśród nas mistrzowie Polski, Europy i Świata w rożnych grupach wiekowych. Od pięćdziesiątki w górę - mówi Bożena Ruszkowska. - Ja mile wspominam mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy, gdzie wygrałam w swojej grupie na dystansie 21 kilometrów.

- Uwielbiam kolekcjonować medale. A jak się uda stanąć na podium, to radość jest jeszcze większa - dodała Barbara Nazarewicz. - Jak tylko można gdzieś pojechać, to korzystam z tego.

 

„Chodzimy z kijami już latek parę,

Zima czy lato, my chodzimy stale.“

(Henryk Kamiński „Elbląskie Włóczy-kije“ (fragment wiersza ze strony klubowej)

SM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W zasadzie powinni chodzić do Włóczysk. Ale szacunek i podziw za wytrwałość i że im się zwyczajnie chce. To nie jest obecnie powszechna cecha w narodzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  29A/2(2023-02-26)
 • Ło matko i córko !!! Jestem pełen podziwu, że w środku nocy ludziska już po śniadaniu i gdzieś chodzą. O 9 rano to ja dopiero na drugi bok się przewracam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  8
  Antoni Kosiba(2023-02-26)
 • Serdeczne pozdrowienia dla Pani Bożenki. Jest to osoba godna naśladowania, pełna życia, jest pasjonatką zdrowego trybu życia, pełna ciepła i dobroci dla innych. Panią Bożenkę poznałam w Krynicy Morskiej. Takiej opiekunki ratowników wodnych życzyłabym wszystkim młodym ludziom. Jej zaangażowanie żeby im niczego nie brakowało podczas pracy na plaży i po pracy, żeby nie byli głodni można porównać tylko do opieki serdecznej matki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  pieleg(2023-02-26)
 • Miszczostwa nordic walking w płetwach na 10 km
 • @Antoni Kosiba - No i nie masz z kim pogadać, dlatego te swoje bzdury tu wypisujesz. Mało śmieszny ten twój bełkot. Męcz tym swoich znajomych, hmm nie słuchają.
 • Jak patyczaki lezą przez Bażantarnię to muszą trzy lub cztery obok siebie i nie ustąpią bo gęby im się nie zamykają...
 • Faktycznie miejscami zajmują całą szerokość ścieżki. Można chodzić dwójkami. Będzie miejsce i dla biegaczy i dla rowerzystów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Tak to widzę.(2023-02-26)
 • Jak to dobrze biegać rano gdy nie ma "łazików" 9 to już prawie południe
 • To jak z początek z horroru. "Przy jednej z wiat... " Tajne miejsce spotkań tajnej sekty ?
 • Nie ma młodych ludzi...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Jola1234(2023-02-27)
 • "odciążamy 90 proc. naszych mięśni" jak?? Mialo byc 9% ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Guest02(2023-02-27)
Reklama