UWAGA!

Młodzież będzie kwestować

 
Elbląg, Młodzież będzie kwestować
fot. RG

W dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny (1-2 listopada) przy cmentarzach Agrykola i Dębica kwestować będzie młodzież z elbląskiego Międzyszkolnego Koła Historycznego. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczane na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych.

Elbląscy miłośnicy historii chcą przyłączyć się do akcji Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, która co roku organizuje publiczną zbiórkę na rzecz ocalenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Pojawią się na elbląskich cmentarzach w strojach z epoki, w mundurach powstańczych i partyzanckich. Kwesta rozpocznie się na cmentarzu przy ulicy Agrykola przemarszem pod Krzyż Katyński. - W ten sposób chcemy uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych – mówi Alicja Jurkowska, jedna z uczestniczek kwesty. - Historia Żołnierzy Wyklętych jest mało znana, a pamięć o nich zepchnięta na margines historii. Chcemy, by przetrwała, chcemy też przypomnieć społeczeństwu o losie tamtych żołnierzy.
       Celem zbiórki jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-63, głównie Żołnierzy Wyklętych poprzez budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych, organizację edukacyjnych wykładów i spotkań, uroczystości rocznicowych, rekonstrukcji historycznych, marszy, rajdów pamięci, koncertów i konkursów. - Na miano Żołnierzy Wyklętych w historii naszej ojczyzny zasługują wszyscy żołnierze, których los postawił wobec trudnego dylematu – walczyć czy zakończyć walkę, która nie może być zwycięska – mówi Piotr Imiołczyk, elbląski historyk. - Przykładów Żołnierzy Wyklętych stojących wobec takiego dylematu mamy w historii XIX i XX w. wystarczająco wiele. Ośmielamy się prosić mieszkańców naszego miasta o przyjazne potraktowanie podczas zbiórki pieniędzy i o datki stanowiące o życzliwości. Proszę też o nietraktowanie naszej zbiórki w sensie ideologicznym, albowiem chodzi nam tylko o pamięć historyczną – dodaje.
       Zbiórka rozpocznie się jutro (1 listopada) o godz. 10 przy cmentarzu Agrykola. W godzinach popołudniowych zbiórka będzie kontynuowana na cmentarzu Dębica.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama