UWAGA!

Model szyty na miarę człowieka

 
Elbląg, Model szyty na miarę człowieka

„Indywidualne ścieżki zatrudnienia”, elbląski program wsparcia dla osób długotrwale bezrobotnych, w większości niepełnosprawnych współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, został pierwszym polskim finalistą konkursu Regio Stars. Dziś (8 października) zostanie zaprezentowany podczas Open Days w Brukseli.

Autorką programu jest Beata Wrzosek z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, która ułożyła plan wsparcia dla 32 osób długotrwale bezrobotnych po 45 roku życia, z których większa część ma różnego rodzaju niepełnosprawność.
       - Projekt zakładał objęcie wsparciem, innowacyjnymi metodami specyficzną grupę osób tzn. osoby długotrwale bezrobotne po 45. roku życia, w większości z niepełnosprawnością. Osoby, które mają największe trudności w wejściu na rynek pracy i utrzymaniu się na nim – wyjaśnia Beata Wrzosek. - Zadanie zostało wykonana znakomicie. Sukcesem jest to, że większość osób, które weszły do projektu, przeszły przez formy wsparcia zorganizowane przez grupę roboczą do dziś utrzymuje się w tej pracy. Na projekcie skorzystały też osoby, które odpadły -zapewnia pomysłodawczyni. - Już sam fakt udziału sprawił, że się wzmocniły i same zaopiekowały się sobą. Same szukają pracy.
       Na czym polega wyjątkowość tego projektu?
       - Istotą projektu było bardzo analityczne podejście do beneficjentów, by wyłuskać z nich zasoby najlepsze – mówi Beata Wrzosek. - Projekty standardowe mają to do siebie, że w mniejszym stopniu patrzy się na indywidualne zasoby człowieka. To raczej jego wkłada się w określony model zamiast odwrotnie, czyli szyć model na miarę człowieka.
       Projekt „Indywidualne ścieżki zatrudnienia” wyszedł daleko poza granice naszego miasta.
       - Nie spodziewałam się aż tak spektakularnego efektu, nie spodziewałam się, że projekt trafi do Brukseli – mówi Beata Wrzosek. - Z całego kraju mamy też zapytania czy inne podmioty mogą wykorzystywać ten model. Mamy więc pełne prawo do poczucia dumy - kończy.
       To nie pierwszy projekt mający na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych, który prowadzi ERKON.
       - Bazę ofert pracy, firm współpracujących z nami zbieramy od 20 lat – mówi Anna Trzuskolas z ERKON. - Mamy swoich pracodawców w Elblągu, którzy nie boją się zatrudniać osoby niepełnosprawne i wiedzą, że żadna krzywda firmie i innym pracownikom się nie stanie. Co roku dołączają też inni, którzy najpierw zatrudniają naszych beneficjentów na staże, korzystając z dofinansowania i dzięki temu mogą przekonać się, że niepełnosprawny pracownik jest dobrym pracownikiem - zapewnia.
      
       Elbląski pomysł skutecznej walki z bezrobociem zyskał uznanie Komisji Europejskiej i jako jeden z pięciu europejskich projektów znalazł się w finale prestiżowego konkursu Regio Stars. Dziś zostanie zaprezentowany w Brukseli.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama