UWAGA!

Na poważnie z wiarą… Triduum Paschalne

W Kościele Katolickim Wielki Czwartek otwiera Triduum Paschalne, czyli trzy dni upamiętniające Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Sama PASCHA symbolizuje i oznacza „przejście” i nawiązuje do biblijnego opisu przejścia Boga obok naznaczonych znakiem krwi domostw Hebrajczyków, przejścia przez Morze Czerwone itd. Zawsze jest to jednak przejście od śmierci do życia, które nie może odbyć się inaczej, jak tylko poprzez niewinną krew, której wylanie jest rękojmią Zbawienia (Por. Księga Wyjścia 12, 1-17). Wydarzeniem, które dało początek Świętu Paschy, jest uwolnienie z niewoli egipskiej. Jego punktem centralnym było ofiarowanie baranka paschalnego.
     Dla chrześcijan Paschą jest sam Jezus Chrystus, który poprzez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie przeprowadził ludzkość z niewoli grzechu do życia w wolności Dzieci Bożych. Jezus Chrystus jest tu Barankiem, który ofiarował samego siebie, aby zgładzić grzechy świata (Por. Ewangelia św. Jana 1, 29; Apokalipsa 5, 6-14; List do Hebrajczyków 9, 11-28).
     
     Wielki Czwartek
     W Wielki Czwartek Kościół wspomina ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Eucharystia jest pamiątką uobecniającą Misterium Jezusa Chrystusa (1 List do Koryntian 11, 23-27). W Eucharystii Jezus Chrystus staje się dla nas pokarmem dającym życie wieczne (Ewangelia św. Jana 6, 26-39.48-59). W tym dniu rano biskupi w swoich miejscowych katedrach dokonują poświęcenia olei, które używane są w ciągu roku do namaszczeń podczas sakramentów chrztu, bierzmowania, kapłaństwa i namaszczenia chorych.
     W trakcie liturgii wieczornej natomiast, biskupi i kapłani w swoich świątyniach dokonują symbolicznego obmycia stóp 12 dorosłych mężczyzn, który to obrzęd nawiązuje w swej wymowie do umywania przez Jezusa Chrystusa stóp 12 apostołom. Ciało Eucharystyczne przeniesione zostaje do tzw. ciemnicy.
     
     Wielki Piątek
     W Wielki Piątek Kościół Katolicki obchodzi pamiątkę Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa (Ewangelia św. Łukasza 23, 17-49). W tym dniu nie odprawia się Mszy św. Podczas nabożeństwa ma miejsce adoracja Krzyża i udzielenie Komunii św.- po czym monstrancja z ciałem eucharystycznym zostaje przeniesiona do symbolicznego grobu, gdzie pozostaje do niedzielnego poranka, kiedy to Msza Rezurekcyjna rozpoczyna się procesją.
     
     Wielka Sobota
     Przez cały dzień trwa adoracja Chrystusa w grobie. W ciągu dnia święcone są pokarmy, które spożywane są w czasie niedzielnego świątecznego śniadania. Wieczorna liturgia nazywana jest Wigilią Paschalną - w swej symbolice nawiązuje do Świętej nocy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i rozpoczyna się od obrzędu poświęcenia ognia i wody (Ewangelia św. Marka 16, 1-8; 1Kor 15, 1-9. 12-20). Chrześcijanie wyznają, że w wodach chrztu świętego Bóg wyzwala ludzi od grzechu i daje ochrzczonym życie w wolności Dzieci Bożych. Tak pojmowany sakrament chrztu jest przejściem z ciemności grzechu do życia w światłości Zmartwychwstałego (List do Rzymian 6, 1-13). Toteż tej nocy dokonuje się także często chrztu katechumenów (małych dzieci i osób dorosłych).
     Po liturgii, w wielu kościołach następuje całonocne czuwanie przy grobie, które trwa do porannej Rezurekcji.
     
     PS. W nawiasach, z myślą o chorych i starszych, którzy nie mogą z różnych powodów udać się do Kościoła, podano namiary z Pisma Świętego, które odnoszą się do Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Każdy, kto zechce, może sam odnaleźć, przeczytać i rozważyć w tych dniach słowa z Biblii mówiące o chrześcijańskich tajemnicach wiary (cyfra pierwsza oznacza rozdział, cyfry po przecinku oznacza numery wersów).
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama