UWAGA!

Na te projekty nie mogliśmy głosować

 
Elbląg, Na te projekty nie mogliśmy głosować
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Pomnika Dziecka Utraconego na cmentarzu Agrykola nie będzie, bo... taki już istnieje na cmentarzu na Dębicy. To jeden z negatywnie ocenionych przez elbląskich urzędników pomysłów z budżetu obywatelskiego na 2017 rok. Przejrzeliśmy wszystkie odmowy, co z nich wynika?

Z 223 wniosków, które spłynęły do elbląskiego ratusza, urzędnicy wybrali do głosowania zaledwie 80. Wśród odrzuconych zdarzały się projekty mniej i bardziej poważne. Jeden z wnioskodawców zaproponował w pięciu okręgach spłatę zadłużenia miasta. Opinię negatywną wydał skarbnik miasta.
       – „Nie spełnia wymogów ujęcia w BO 2017.”, Prezydent podsumował: „spłata kredytu przekracza wartość budżetu obywatelskiego okręgu”. Pozostaje pytanie, czym kierował się wnioskodawca. Sam dług miasta nie jest już tak dużym problemem, powoli się zmniejsza. Kłopoty zaczęłyby się w momencie braku pieniędzy na jego obsługę.
      
       Sprzeczne wnioski
      
Zdarzyły się projekty wzajemnie sprzeczne. „Ustanowienie Strefy Płatnego Parkowania na dziedzińcu Urzędu Miejskiego” i „Likwidacja Strefy Płatnego Parkowania w Elblągu”. Pierwszy z nich trudno inaczej nazwać niż złośliwością wobec miejskich urzędników. Projekt odpadł, ponieważ jest to „zamknięty teren zakładu pracy i projekt nie spełnia kryterium ogólnodostępności”, jak czytamy w uzasadnieniu. Na parkingu stoją samochody urzędników, radnych, służb miejskich i gości prezydenta. Z praktycznego punktu widzenia jest to wewnętrzny parking zakładu pracy. Równie dobrze można by zgłosić wniosek o Strefę Płatnego Parkowania na terenach General Electric. Propozycja całkowitej likwidacji SPP nie przeszła, bo (jak czytamy w uzasadnieniu) nie jest to kompetencja prezydenta, tylko Rady Miasta. Przed wnioskodawcą więc trudna sztuka przekonania co najmniej trzynastu radnych do swojego pomysłu.
       Lektura odrzuconych wniosków pozwala też podejrzeć plany inwestycyjne miasta. Niemal wszystkie projekty pod hasłem „wymiana oświetlenia na ledowe” zostały odrzucone, ponieważ (jak czytamy w uzasadnieniu) „Miasto planuje kompleksową modernizację oświetlenia przy wykorzystaniu środków zewnętrznych”. Ważne jest tutaj słowo „niemal”, ponieważ jeden wniosek na wymianę słupów oświetleniowych i założenie oświetlenia ledowego na ul. Rybnej został jednak poddany pod głosowanie. Trudno powiedzieć, że wygrał głosowanie (zdobył 8 głosów), ale ze względu na stosunkowo niski koszt (34 tys.) został skierowany do realizacji. Również ul. Ratuszowa doczeka się nowego oświetlenia ledowego.
       Dużo projektów zostało odrzuconych ze względu na planowaną sprzedaż lub wydzierżawienie danej nieruchomości, na której inwestycja z BO miałaby być zrealizowana. Najczęściej takie wnioski dotyczyły budowy placów zabaw. Aby one powstały, wspólnoty mieszkaniowe muszą kupić lub wydzierżawić teren i na własny koszt wybudować plac zabaw.
       Bardzo często w uzasadnieniu pojawiała się fraza „Miasto planuje kompleksowe rozwiązanie przy wykorzystaniu środków zewnętrznych”, co oznacza, że np. problemy z miejscami parkingowymi perzy ul. Matejki zostaną rozwiązane w bliżej nieokreślonej przyszłości. Kolejną dużą grupą wniosków odrzuconych stanowiły te, których szacunkowa wartość wykonania przekraczała budżet okręgu.
      
       O tramwajach i historii
      
Odrzucone projekty nie odbiegają tematyką znacząco od wniosków, które zostały poddane pod głosowanie. Mieszkańcy Elbląga chcą przede wszystkim placów zabaw, chodników, porządnych dróg i parkingów.
       Najciekawsze (i najdroższe projekty) pojawiły się w kategorii „Inicjatywy ogólnomiejskie”. Utworzenie nowych trzech linii tramwajowych musiało przepaść ze względu na koszty, ale pokazuje możliwość rozwoju sieci tramwajowej w naszym mieście. Można się oczywiście spierać, czy bardziej potrzebna jest linia z Bażantarni na pętlę przy ul. Ogólnej, czy może nowa linia na Zatorze (nieujęta w planach wnioskodawcy). Na razie ratusz planuje budowę trakcji w ciągu ul. 12 Lutego.
       Plac Słowiański nie zostanie zrewitalizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego, ponieważ od tego roku jest zabytkiem. W związku z czym wszelkie prace wymagają zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków. Szacowane w 2014r. koszty przekraczały 300 tys. zł.
       Dwa projekty mające upamiętnić historię miasta też nie znalazły uznania w oczach urzędników. Mural na elewatorze przy ul. Portowej przepadł, bo elewator nie jest własnością miasta. Wnioskodawca powinien przekonać właściciela do swojego pomysłu. Budowa dużych paneli, na których umieszczone byłyby zdjęcia starego Elbląga według urzędników „będzie stanowiło naruszenie ładu przestrzennego kształtowanego przez lata”. Rada ratusza „zamierzenie autora może być spełnione z powodzeniem w środowisku wirtualnym” niestety nie spowoduje zwiększenia atrakcyjności turystycznej miasta.
       W sumie urzędnicy odrzucili dwie trzecie wniosków, co powoduje, że zaufanie mieszkańców do budżetu obywatelskiego może się zmniejszyć. Może trzeba zmienić kryteria przyjmowania wniosków? Albo przygotować przed kolejną edycję mapę z zaznaczonymi terenami, na których jest możliwa realizacja inwestycji z budżetu obywatelskiego? A może w ogóle zrezygnować w BO z inwestycji i wspierać tylko działania społeczne? Co o tym sądzicie?
      
       Lista odrzuconych wniosków
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • W powiatowych miastach priorytetem powinny być parkingi dla samochodów osobowych. Osiągnęliśmy europejski poziom, 38 milionów Polaków przemieszcza się w 20 milionach samochodów, teraz trzeba zadbać o ucywilizowane warunki do parkowania przy domach mieszkalnych, zatoczki do wysadzania dzieci przy szkołach podstawowych, zatoczki do wysiadania przy szpitalach. Miasto nie może bazować na parkingach hipermarketów i galerii handlowych. Hero (Heronim Zabiełło)
 • no i ulice jak np ul. Lubelska z postawionymi na jezdni garażami i płotami. .. .. 40 lat minęło jak w czterdziestolatku. .. i nic. .. takie mamy fajne przypadki, niemożności. .. .nie mówiąc o dziwnych RONDACH. .. ..
 • Co to znaczy, że płatny parking dla urzędasów na dziedzińcu UM "nie spełnia kryterium ogólnodostępności"? Przecież parking byłby dostępny dla wszystkich - za opłatą, tak jak wszystkie inne płatne parkingi. Niech urzędasy se abonamenty wykupią i tyle.
 • Budujecie te tory tramwajowe na ul. 12 Lutego w myślach. Tak jak miała być rozbudowa Światowida. KŁAMCY!!!!!
 • Nie głosujemy dlatego że z tego Budżetu buduje się w centrum a inne dzielnice to już nie Elbląg. PRZYKRE.
 • Przeszły projekty Radnych w ramach już rozpoczętej kampanii przedwyborczej Pana Turleja, Tomaszewskiego, Pani Sałaty itp itd. I wszystko jasne ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  ????????(2016-11-08)
 • Chyba Tomczyńskiego z Lotniczej ???;)
 • Dlaczego urzędnicy nie mogą płacić za parkowanie pod ratuszem????? Bo co? A czy przy szpitalu lekarze też mają za darmo? Pielęgniarki? Personel? Nie- opłacają stała składkę za parkowanie. Nikt się nie sprzeciwia a ratusz odrzucił projekt. A dlaczego- pytam? Lekarze mają dużo większą wiedzę i studia o których biurwy mogą pomarzyć. Dlaczego mają być lepsi od lekarzy? Nie, nie mam studiów medycznych i nie pracuje w szpitalu, ale to skandal. Równi i rowniejsi?!!!! Płatny parking dla ratusza!!!!!!!!!!!!!
 • Płatne miejsca dla pracowników UM. Takie trudne urzędzie? Prezydencie? Dajcie ludziom przysłowiowego chleba, igrzysk i traktujące wszystkich po równo!!!!! Pan wróblewski strzela sobie w kolano. Przystało na strefy płatnego parkowania- ale nie na terenie UM. Wstyd. Czekam na referendum. A skoro BO i głosowanie wprowadziło takie wymagania- tego odczują mieszkańcy. Nie szanuje pan woli swoich. To dużo tłumaczy. Wstyd!!!!!!!!!!!!
 • Zamknięty teren pracy... phi... najprostsze i najlepsze wytłumaczenie. Rodzinki nie stać na karnet parkowania jak to robią lekarze przy szpitalu? Kiedyś dziwilam się że moi rodzice tak narzekają na dzisiejszy system. Od kiedy mam auto, wykształcenie i prace- rozumiem dlaczego młodzi uciekają. Dlaczego pracownik UM ma być ważniejszy niż JA?
 • A na parkingu przed szpitalem stoją samochody ludzi, którzy dowożą ciężko chorych i z naglymi przypadkami na izbę chorych. Czekają na konsultacje i płacą za parking. Odwiedzają swoich krewnych i patrzą na zegarek. Ci na mieście załatwiają swoje sprawy i patrzą na zegarek. No bez przesady... pytanie- po co radnego darmowy parking? Ma wypłatę więc go stać na opłatę postoju. Skoro odrzucony jest wniosek o płatne miejsca pod UM dla pracowników to zadbanie o zniesienie pod szpitalem. Owszem, mam auto i stać mnie na 10zl za odwiedziny mamy ale dlaczego ja mam płacić pod placówka NFZ podczas gdy grube pu....pska od nadmiaru kawy i plotek nie płacą nic
 • Moi mili, większość była za płatnym parkingiem dla UM. Tak samo jak jest to przy szpitalu. Odrzucono. Najwidoczniej "urzędników nie stac". Więc dajmy im za darmo. To miasto schodzi na psy. Nie M tu czego szukać. Chyba że ma się posadkę w UM. Równi i rowniejsi. Elblag umiera.
Reklama