UWAGA!

Napoleon, Angela Merkel i wąwóz Owczy, czyli Elbląg trochę mniej znany

 
Elbląg, Napoleon, Angela Merkel i wąwóz Owczy, czyli Elbląg trochę mniej znany
fot. Anna Dembińska

Dąb Napoleona, szwajcarskie nagrobki, cerkiew, która kiedyś była kościołem ewangelickim czy nagrobek pradziadków Angeli Merkel - w Elblągu wciąż można znaleźć wiele ciekawych miejsc, które pokazują jak różnorodne było to miasto. Co ciekawe można je zobaczyć razem z kimś, kto miejsca te doskonale zna dzięki czemu jest łatwiej. Cotygodniowe "Soboty z przewodnikiem" cieszą się sporym zainteresowaniem elblążan. Zobacz zdjęcia.

Cała wycieczka zaczyna się na ul. Sadowej, gdzie obecnie znajduje się Lapidarium, czyli miejsce upamiętniające przedwojennych elblążan. Kiedyś był to cmentarz ewangelicki św Jana. Jest więc nagrobek Franza Komnicka, czyli elbląskiego przemysłowca, konstruktora samochodów, widać również pomnik Emmy i Emila Drange, czyli pradziadków obecnej Kanclerz Angeli Merkel ze strony matki. Nieco dalej znajduje się pozostałość po pomniku, który wzniesiono parafianom poległym w czasie I wojny światowej.
       Zdecydowanie najciekawszym drzewem na tym terenie jest Dąb Napoleona, który można znaleźć na brzegu skarpy, z której znany francuski cesarz oglądał swoje wojska w maju, 1807 roku, podczas oficjalnej wizyty.
       Wycieczka idzie dalej, przewodnik - Karol Wyszyński z elbląskiego PTTK - tłumaczy, że obecna cerkiew autokefalicznego kościoła prawosławnego (parafia św. Marii Magdaleny) do 1947 r. była kaplicą ewangelicką, w której odprawiano nabożeństwa żałobne, tuż przed pochówkiem. Udało się nawet wejść do środka, dzięki uprzejmości proboszcza, ks. Marka Antonowicza. Nieco niżej również widać cmentarz, tym razem ogrodzony. Chowano tam osiadłych w Elblągu Szwajcarów, którzy byli członkami ewangelickiego kościoła reformowanego. Przy okazji spacerowicze mogą się dowiedzieć na przykład, że do 1945 r. ul. Bema nosiła nazwę ul. Hindenburga, a Sadowa do 1935 r. była ulicą Szkółki Leśnej.
       Czas na budynek obecnego Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, jak wspomniał Karol Wyszyński w końcowej fazie mieściła się tam Akademia Pedagogiczna. Natomiast obecne Technikum Mechaniczne było niczym innym jak Wyższą Szkołą Rolnictwa Praktycznego. Cała wycieczka kieruje się w stronę Gęsiej Góry, po drodze przewodnik wspomina, że ogródki działkowe przy ul. Saperów założono już w XIX wieku, po to, by pomóc ludziom w czasach kryzysu.
       Spacer kończy się na Gęsiej Górze, która kiedyś nazywała się Górą Bismarcka, a później Ludendorffa. Dawniej stał tam również pomnik gladiatora oraz arkada, które upamiętniały elblążan poległych podczas I wojny światowej. Wzniesienie jest na tyle spore, że przy dobrej pogodzie można zobaczyć okoliczne tereny. Przy okazji warto wiedzieć, że przestrzeń między Gęsią Górą a Górą Chrobrego nazywana była wąwozem Owczym.
      
       Ci, którzy jeszcze nie byli na takim spacerze mogą to zrobić za tydzień. Start tradycyjnie o godz. 10, spod fontanny na Placu Słowiańskim, tym razem tytuł spotkania to  „Spacer z Komnickiem w tle”.
      
      
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a Kowalczyk pisal o tym w foldeze 777 :P
 • To świetna inicjatywa przypominać historię naszego ciekawego, ale niestety po wojnie zaniedbanego i niemającego szczęścia do prawdziwych gospodarzy miasta.
 • a po dzisiejszych historycznych wedrówkach spotykamy się jutro, 13 lipca o godz. 17.00 na koncercie w muszli parku Bażantarnia.
 • F. Komnick nagrobek ma tu a leży tam :) Bo nie słyszałem aby przeniesiono jego prochy. A Napoleon noclegował podczas pobytu w naszym mieście w budynku gdzie obecnie jest poczta główna na pl. Słowiańskim :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  mądraliński(2014-07-12)
 • Po tylu latach komunizmu Elblag i tak jakoś wyglada. Zreszta najwięcej zawdzieczamy Zamechowi.
 • to wspaniałe opowieści i spotkania a ja złamałem wczoraj palec stopy i nie mogłem się dziś wybrać, bardzo żałuję :(
 • ?? mądraliński ?? - bredzisz i nie czytasz lokalnej prasy, duży wstyd !!! W dniu 19 maja 2008 r. dokonano ekshumacji resztek dr h. c. Franza Komnicka z grobowca i włożywszy je w przygotowaną trumnę pochowano ponownie w Lapidarium, które władze miejskie z mniejszością niemiecka utworzyły w 2000 roku. Jak czegoś nie wiesz - to nie bredź - lecz zapytaj kogoś, kto wie lub biegusiem do biblioteki na św. Ducha !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  ...niesieją,samisięrodzą(2014-07-13)
 • Bardzo fajna sprawa. .. .mimo marazmu terazniejszości coś w tej przeszłości ciekawego było. .. .
Reklama