UWAGA!

Nie zawsze trzeba iść do sądu

Elbląg, Nie zawsze trzeba iść do sądu
(fot. nadesłane)

Ukazała się bezpłatna publikacja dotycząca polubownego rozwiązywania sporów, a także porad dla osób występujących w postępowaniu karnym, jako osoby pokrzywdzone. Książka, bo tak można nazwać 170 - stronicowy poradnik Agnieszki Rękas i Tomasza Sroki, niesie mnóstwo odpowiedzi na niejedno frapujące pytanie. Poradnik ten trafi do elbląskich instytucji pomocowych, redakcji, szkół, placówek opiekuńczych, a także do policji.

W pierwszej części informatora omówione zostały podstawy prawne i zasady funkcjonowania sądownictwa polubownego, czyli instytucji niepaństwowej, gdzie powołani i zaakceptowani przez strony arbitrzy rozstrzygają o wyniku sporu. Sądy polubowne są niezależne od sądów powszechnych, a ich wyroki mają równą moc prawną. Wielką zaletą arbitrażu są niskie koszty i krótki czas procesu.
       W drugiej części informator jest praktycznym poradnikiem dla osoby pokrzywdzonej przestępstwem, jak poruszać się w „gąszczu” przepisów prawnych. Opisuje uprawnienia przysługujące pokrzywdzonemu w trakcie procesu karnego na każdym z jego etapów, tj. w postępowaniu przygotowawczym, sądowym oraz wykonawczym. Zawiera rady, jak się zachować przed organami wymiaru sprawiedliwości, by jak najlepiej skorzystać z przysługujących uprawnień oraz skutecznie dochodzić naprawienia krzywdy lub szkody wyrządzonej przestępstwem.
       Do informatora dołączono płytę CD, na której została zapisana treść podstawowych aktów prawa polskiego i międzynarodowego dotyczącego mediacji oraz praw pokrzywdzonego.
      
       Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu V „Dobre rządzenie” Programu Operacyjnego „Kapitał ludzki” 2007-2013.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama