UWAGA!

Niech Dzień Drzew trwa cały rok!

Elbląg, Niech Dzień Drzew trwa cały rok!
(fot. nadesłane)

Kiedyś gdy w rodzinie rodził się syn, ojciec sadził drzewo. Dawny zwyczaj naszych pradziadków był bardzo ekologiczny. Sadzenie drzew bowiem pozostaje jednym z najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu, ponieważ pochłaniają dwutlenek węgla i zawierają, jak się ocenia, o 50% więcej węgla niż atmosfera.

Może warto byłoby powrócić do tej tradycji? Zanim jednak tak się stanie, szkoła podstawowa nr 18 postanowiła stworzyć swój "drzewny" obyczaj. W "osiemnastce" każdy pierwszak sadzi swoje drzewo. Potem, podczas czasu nauki w szkole mają możliwość obserwowania rozwoju drzewka w każdej porze roku i w kolejnych latach.
       Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku 10 października, oraz towarzyszący jej program edukacji ekologicznej. Opiera się on na lokalnej aktywności, w szczególności młodzieży, przy udziale przedstawicieli różnych instytucji, lokalnych społeczności, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych.
       W tym roku, po raz trzeci, sp18 w październiku przystąpiła do programu, ogłaszając wielką zbiórkę makulatury pod nazwą: "Tona makulatury ratuje 17 drzew". Do udziału w akcji zaprosiliśmy mieszkańców osiedla Zawada. Cieszymy się, że z każdym rokiem coraz więcej sąsiadów szkoły przynosi do nas makulaturę. W tym roku oddając pełne kartony, niejedna osoba pytała się, czy tylko w październiku można przynosić stare gazety. Ogłaszamy, że święto drzew trwa cały rok!
       Warto wspomnieć o efektach październikowej akcji. Po podsumowaniu okazało się, że pobiliśmy w tym roku rekord, bowiem udało się zebrać 3210 kg makulatury. Zatem uratowaliśmy razem 56 drzew. Podliczyliśmy wszystkie kilogramy makulatury przyniesione przez naszych uczniów. Wyłoniliśmy makulaturowych mistrzów, na nagrodę zwycięskie klasy - 4c i 2b, udadzą się na warsztaty papieru czerpanego w Bibliotece Elbląskiej.
      
Dorota Życzkowska, Szkoła Podstawowa nr 18
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • brakuje jeszcze w kalendarzu Dnia Czóbka i Idioty
 • Bardzo mądry i fajny pomysł. Trzeba od dziecka uczyć szacunku do przyrody i postaw ekologicznych. Inne szkoły powinny iść za ich przykładem.
 • Do debila czubek przez "u"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wybieraam mądrość(2010-11-10)
 • Przecież on jest DEBIL, - to jak ma pisać ?
 • Edukuje się ludzi dorosłych. Małoletnich się jedynie indoktrynuje. Nie ważne co im tam te przedszkolanki wtłaczają, czy nauki Al`a Gore`a czy Władimira Lenina. .. .nie od tego są by kształtować ich umysły a od tego by zająć się nimi w czasie gdy ich rodzice pracują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Goebels(2010-11-10)
 • jak zwykle szkoła nr 18 może tylko zaistnieć dzięki nagłaśnianiu swoich dokonań w dziedzinie ekologii nic po za tym GDZIE? obiecane uszczuplanie plecaków? "szafki na książki" plecaki dzieci ważą bardzooo dużoooo! może warto zainwestować w tablice multimedialne dzięki którym rodzice zaoszczędzą sporo na podręcznikach koszt 400-500zł
 • do Goebels ale głupoty piszesz gościu. .. widać, że tobie chyba tak wtłaczali.
 • wspaniale, że już maluszki uczą się aktywności i działania na rzecz otaczającej ich rzeczywistości! a czytając wypowiedzi mieszkańców miasta mego rodzinnego zrozumieć nie mogę skąd tyle w ludziach tu zawiści, przykro komentarze czytać, gdzie pod każdym tekstem, jakikolwiek temat by to nie był, szereg krytyki się zaraz pojawia - życia szkoda na ciągłe zrzędzenie!!
 • A z czego mamy sie cieszyć ?Jak "nasza wladza kochana " Elblążanom "zapewnła byt i przyszlość " dając nam " w prezencie " aż 28% bezrobocia i brak perspektyw na normalne życie. Tego dzieciaczki też niech się uczą, że życie to nie bajka. ..
 • jak zwykle szkoła nr 18 może tylko zaistnieć dzięki nagłaśnianiu swoich dokonań w dziedzinie ekologii nic po za tym GDZIE? obiecane uszczuplanie plecaków? "szafki na książki" plecaki dzieci ważą bardzooo dużoooo! może warto zainwestować w tablice multimedialne dzięki którym rodzice zaoszczędzą sporo na podręcznikach koszt 400-500zł
 • A ja jestem za wprowadzeniem "Dnia Świstaka" hehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wredni(2010-11-11)
 • ". .. jak zwykle szkoła nr 18 może tylko zaistnieć dzięki nagłaśnianiu swoich dokonań w dziedzinie ekologii nic po za tym GDZIE?. .. " Jak to gdzie? Jestem matkę dwójki dzieci chodzących do tej szkoły. Nie pozwolę na takie teksty, które są nieprawdą. Szkoła zakupiła podręczniki - drugi komplet. To jest uszczuplenie plecaka!!!! Większość książek zostaje w klasach. To jest uszczuplenie plecaka!!!! Na szafki raczej nie ma miejsca i funduszy. Radzę w tej sprawie zgłosić się do pani minister, która nie widzi problemów szkoły - każdej, w Polsce, albo pomóc w poszukaniu sponsora!!! A na koniec autora cytatu zapraszam do szkoły, na rozmowę z wychowawcą czy dyrektorem. Potrzebni się tacy rodzice, którzy pomogą rozwiązać wiele codziennych problemów i z zaangażowaniem pomogą zmieniać oświatę na lepsze.
Reklama