UWAGA!

O tym, jak alkohol szkodzi nienarodzonym dzieciom

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu włączył się w ogólnopolską akcję „Ciąża Bez Alkoholu”. W przychodniach, szpitalach, szkołach oraz w placówkach pomocy społecznej pojawiają się materiały informujące o zagrożeniach, jakie niesie za sobą spożywanie nawet niewielkiej ilości alkoholu przez ciężarne kobiety.

Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest Państwowa Agencja Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym. Przyłączyło się do niej już ponad 600 samorządów lokalnych, w których dystrybuowane będą materiały informacyjne na temat szkodliwości spożywania alkoholu - w jakiejkolwiek postaci - przez kobiety w ciąży. Również w Elblągu - w placówkach służby zdrowia, pomocy społecznej, szkołach - pojawią się materiały, związane z akcją.
     - Jak podaje PARPA, w Polsce co roku rodzi się około 9 tysięcy dzieci, cierpiących na zaburzenia rozwojowe, związane z używaniem alkoholu przez matki, w okresie życia płodowego dziecka - zaznacza Ewa Jędrzejewska, psycholog Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. - Media w ostatnich tygodniach przynoszą dramatyczne informacje o narodzinach dzieci pod wpływem alkoholu, w których krwi wykryto jego duże stężenie. 22 lipca tego roku w Elblągu przyszedł na świat noworodek, który miał we krwi około 1,8 promila alkoholu.
     Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) jest w Polsce częstszy niż zespół Downa - alarmuje PARPA. Naukowcy udowadniają, że z powodu kontaktu płodu z alkoholem, dzieci mają później problemy zdrowotne i rozwojowe - rozpoznaje się u nich ADHD, mają wady i choroby nerek, wątroby, serca, problemy z prawidłowym rozwojem procesów poznawczych.
     - Lekarze zgadzają się co do tego, że picie alkoholu przez ciężarne stało się w ostatnich czasach w naszym kraju już problemem społecznym - dodaje Ewa Jędrzejewska. - W naszym kraju wciąż pokutuje pogląd, iż niewielka ilość alkoholu, nawet w czasie ciąży, nie powoduje szkód - zdarza się, że nawet lekarze zalecają ciężarnej wypicie kieliszka czerwonego wina dziennie. Tymczasem badania wskazują jednoznacznie, że nawet niewielka ilość wypitego alkoholu może być zgubna dla mającego się urodzić dziecka.
     Kampania, którą rozpoczynamy w naszym mieście, ma na celu uwrażliwienie mieszkańców Elbląga na powszechność tego problemu oraz jego skutki.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Bardzo dobry pomysł akcji uświadamiania przyszłych matek! Oby więcej tak dobrych pomysłów w naszym chorym kraju!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciężarna Agnieszka(2007-09-26)
 • Brawo, rzeczywiście to staje się problemem-jak się okazuje, Elbląg też "zasłynął' w mediach. Mówcie jak najwięcej , dobrze ,że jest taka akcja
 • Taka kampania rzeczywiscie ma sens. Jednak siegnijmy do zrodel... dlaczego kobieta, ktora spodziewa sie dziecka, czesci siebie nalezy przy tym dodac, pije?? Nie sadze, zeby nie zdawala sobie sprawy z tego, ze robi zle, to juz nie te czasy, to nie ciemne sredniowiecze. One doskonale wiedza, ze robia krzywde swojemu malenstwu!! Problem polega na tym, ze one tych dzieci po prostu nie chca... niestety, nie kazda ciaza jest kwintesencja milosci. Moze nalezaloby po raz kolejny zastanowic sie w Polsce nad aborcja??? W koncu to kwestia sumienia matki i osoby ktora podejmie sie tej aborcji dokonac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kloooha(2007-09-27)
Reklama