UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Objawienie Pańskie

Elbląg, Trzej Mędrcy ze Wschodu.
Trzej Mędrcy ze Wschodu. fot. www.wikipedia.org

Opis pokłonu Trzech Magów, określanych w polskich tłumaczeniach Biblii mianem mędrców, ma przedstawiać w sposób symboliczny hołd ludzi z wszystkich narodów wobec Boga Wcielonego oraz wyrażać uniwersalność zbawienia ponad wszelkimi podziałami. Dziś w wielu miastach pojawią się kolorowe orszaki.

Dziś przypada jedna z najstarszych chrześcijańskich uroczystości liturgicznych związanych z Bożym Narodzeniem. Opis pokłonu Trzech Magów znajduje się w Ewangelii św. Mateusza (Mt 2, 1-12). Objawienie Pańskie nazywane jest w naszym kraju także świętem Trzech Króli, co symbolizować mają wypisywane poświęconą kredą na drzwiach litery K+M+B. Zwyczaj ten nie jest bardzo stary, bo o ile okadzanie domów i obejść poświęconym kadzidłem w celu zachowania ludności przed niebezpieczeństwami wykształciło się na przełomie XV i XVI wieku, o tyle zwyczaj święcenia kredy rozpowszechnił się dopiero w XVIII wieku, kojarząc błędnie litery K+M+B oraz datę bieżącego roku z imionami mędrców, zamiast z rzeczywistym skrótem od łacińskiej inskrypcji CMB – czyli Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Przy czym św. Augustyn tłumaczył ten skrót jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu), co wraz z datą zyskuje większy sens, gdyż w istocie chodzi przecież o błogosławieństwo boże dla konkretnego naszego domostwa, a nie dla imion mędrców uwiecznionych w późniejszym czasie przez teologa średniowiecznego – Bedę Czcigodnego (675-735).
      
       Złoto, kadzidło i mirra
      
Wszyscy trzej Mędrcy, odnalazłszy stajenkę betlejemską, ofiarowali małemu Jezusowi cenne dary – mirrę, złoto i kadzidło, które miały wyrażać symbolicznie królewską godność i zapowiedź przyszłej śmierci narodzonego dziecka. I tak – złoto oznaczało coś, co jest piękne, chwalebne i wartościowe – tak jak godność Jezusa jako króla. Kadzidło używane było w świątyniach podczas składania ofiar jako symbol modlitwy i wyrażało boski majestat dziecięcia. Mirra to balsam, którym namaszczano zmarłych oraz składnik, który dodawano do wina, aby je wzmocnił. Taki też napój podawano skazańcom, co stanowiło zapowiedź męki i pogrzebu Syna Bożego. Jezus otrzymał więc złoto jako król, kadzidło jako Bóg i mirrę jako człowiek. Taką wymowę miały dary magów i ich wyprawa do dziecięcia urodzonego w Betlejem – Domu Chleba.
      
       Współczesny orszak Trzech Króli
      
Fundacja Orszak Trzech Króli, wzmacniając tradycję, organizuje w wielu miastach w Polsce barwny pochód postaci związanych z ewangelicznym przekazem dotyczącym pokłonu trzech mędrców. W tym roku orszak odbywa się pod hasłem „Rodzina i Dom”. Do tegorocznej akcji przyłączyły się aż 24 miasta, a planowany przebieg imprez w poszczególnych miastach można prześledzić za pośrednictwem strony Fundacji http://orszak.org/warszawa/.
       Miastem najbliżej naszego regionu, które bierze udział w przedsięwzięciu, jest Gdańsk. Wszyscy chętni do oglądania pochodu i wzięcia w nim udziału gromadzą się w piątek (6 stycznia) przed Kaplicą Królewską. O godz. 11.45 rozpocznie się formacja Orszaku ; o godz. 12 - wspólny Anioł Pański, a o 12.10 ruszy przemarsz ulicami Starego Miasta: Kaplica Królewska – Złota Brama – Długa – Zielona Brama. Po przemarszu w godz. 13-13.30 zaplanowano wspólne kolędowanie przy szopce (Zielona Brama). Daleko nie mamy, więc kto zechce, może z dziećmi wziąć udział w tym kolorowym wydarzeniu.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jedni na drzwiach piszą K+M+B a inni C+M+B ten zamęt wprowadził kościuł. Moze w końcu się któryś ogarnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wierzący(2012-01-06)
 • Pokłon. Z oknem zimny mokry wiatr radosne myśli kłębią się w głowie na niebie Betlejemskiej gwiazdy blask idą z darami Trzej Królowie nad nimi anioł trzyma w ręku lirę niosą kadzidło złoto i mirę. Każdy na głowie koronę ma i zacne dary ze sobą dżwiga to dla Jezusa co przyszedł na ten świat dla Pana naszego ta fatyga. Nad nimi zastępy anielskie płyną wskazują drogę wśród przybyszy i głoszą że właśnie Bóg się narodził ziemia truchleje wśród nocnej ciszy. Hołd mu składają pastuszkowie zwierzęta pokłon składają mu na lirach grają aniołowie zastępy anielskie śpiewają mu. Henryk Siwakowski. Elbląg 5.1.2012. Wszystkiego co piękne dużo słońca z okazji Świąt Trzech Króli życzę
 • ciemnogród, zabobony. Nieuctwo, strach i lenistwo-definicja religii. Parafianin-człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony, tępak, pot. idiota
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Jestem Który Jestem(2012-01-06)
 • Ja tam pisze H B O Niech inni wiedza ze mam pelen pakiet tv
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bogaty(2012-01-06)
 • Do wierzącego. Kościół piszemy przez ó kreskowane. Najpierw to ogarnij. K r e s k o w a n e.
 • A w Elblągu od 20 lat jest koncert w wieczór trzech króli. ..
 • zamiast pisać o tym mało znanym i rzadko obchodzonym szczególnie święcie, radziłbym złożyć serdeczne życzenia wyznawcom prawosławia i Cerkwi Greckokatolickiej, WESOŁYCH ŚWIĄT ! :)
 • do bogatego może i masz pełen pakiet tv. ale w głowie same śmieci bo i czym tu się chwalić.
 • do jestem który jestem jestes sam tępym gnojkiem jezeli kościół Ci nie odpowiada to nie bluznij chamie węz butelke z buronem i tam wlepiaj swoje durne ślepia uważam że jesli mnie nie interesuje np sport to nie zabieram głosu
 • Jaki ładny wiersz!!!!
 • "jestem, który jestem". .. Prymitywie, nie pogrążaj się. .
 • ja pisze na drzwiach Ctrl+Alt=Delete :D wystarczy aby nie pukali :D
Reklama