UWAGA!

Oni i młodzi

W ubiegłym tygodniu w Fundacji Elbląg miał swoją premierę film zatytułowany „Śladami Przemian. Elbląg po 1989 r.” Mowa w nim o początkach rodzącej się w mieście demokracji i o ludziach, którzy byli współtwórcami tych przemian.

Jest to półgodzinny film opowiadający o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Elblągu po roku 1989 i dotyczy głównie przemian w dziedzinie wolnych mediów, społeczeństwa obywatelskiego, kultury oraz rozwoju sektora pozarządowego. Powstał w ramach projektu „Aktywizacja międzygeneracyjna”, realizowanego przez Fundację Elbląg. Stworzyli go młodzi twórcy z Eksperymentalnej Młodzieżowej Inicjatywy Telewizyjnej pod dyskretną opieką Teresy Wójcinowicz, byłej szefowej nieistniejącego już Pałacyku - zakładowego domu kultury najpierw Zamechu, później Elzamu.
     Na film składają się fragmenty rozmów przeprowadzonych przez jego młodych twórców z ludźmi, którzy mieli realny wpływ na kształt przemian, jakie dokonały się w Elblągu po 1989 r. O tamtych czasach opowiadają m.in. pierwszy wybrany w wolnych wyborach prezydent Elbląga Józef Gburzyński, przewodniczący tamtej (1990-1994) Rady Miasta Wiktor Daszkiewicz, aktywni wówczas dziennikarze Ryszard Tomczyk i Grzegorz Baranowski.
     „Śladami Przemian” to już druga tego typu produkcja. W marcu tego roku premierę miał film poświęcony życiu w powojennym Elblągu. Istotą całego projektu jest to, że do jego realizacji niezbędne są spotkania i rozmowy młodego pokolenia elblążan (nastolatków) z elblążanami starszymi od nich często o dwa pokolenia, uczestników ważnych wydarzeń z przeszłości miasta.
     Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem twórców i filmu i osób w nim występujących (m.in. Józefa Gburzyńskiego, Wiktora Daszkiewicza, Teresy Bocheńskiej, Grzegorza Baranowskiego). Znamienne jest to, że obu pokoleniom tamte czasy kojarzą się z czymś zupełnie innym. Dla samorządowców najważniejsze były powstanie samorządu i przekształcenia własnościowe, czyli tworzenie podstaw majątku miasta, bo wcześniej wszystko należało do państwa. Dziś młodzi nie zdają sobie chyba nawet sprawy, że tak mogło być. Z drugiej strony, może wynika to z koniecznego ograniczenia problematyki półgodzinnego przecież filmu, choć umyka nieco istota tego, co zdarzyło się w Elblągu i w Polsce w 1989 r.
     Mimo to film bardzo podobał się zebranym, którzy z uznaniem przyjęli zapowiedź realizacji kolejnych obrazów z tego cyklu.
     „Śladami Przemian. Elbląg po 1989 r.” zostanie niebawem wyemitowany przez Telewizję Elbląską.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama