UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Opaski ratują życie

 
Elbląg, Opaski ratujące życie otrzymał dziś Szpital Miejski w Elblągu
Opaski ratujące życie otrzymał dziś Szpital Miejski w Elblągu (fot. Michał Skroboszewski)

50 opasek ratujących życie otrzymał dziś Szpital Miejski w Elblągu. Trafią na oddział zakaźny, pulmonologiczny i ginekologiczno- położniczy. Opaski monitorują podstawowe parametry zdrowia pacjenta, a jednocześnie minimalizują konieczność stałej obecności personelu medycznego przy chorym. Zobacz zdjęcia.

- Opaski zwiększają bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu medycznego. Ich działanie polega na na wskazywaniu najważniejszych parametrów życia pacjenta; jeżeli tylko z pacjentem dzieje się coś złego, opaska wszczyna alarm, który natychmiast jest widoczny na komputerze. W związku z tym nie ma chwili, żeby pacjent pozostawał bez opieki. Z drugiej strony nie jest konieczny bezpośredni kontakt pacjenta z personelem medycznym, dystans społeczny może być większy i tym samym zwiększy się bezpieczeństwo lekarzy i pielęgniarek – mówiła Dorota Macieja, wiceprezes PZU Życie podczas dzisiejszej (7 maja) konferencji prasowej przed Szpitalem Miejskim.

- Jest to dla nas pomocny instrument w pracy na ten trudny czas. Te urządzenia badają najbardziej potrzebne parametry życiowe: tętno, temperaturę i saturację. Jeżeli zostaną ona zaburzone, to możemy natychmiast zareagować. Nie musimy stać przy pacjentach, a stale będziemy wiedzieli jak się te parametry zmieniają – dodał Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu.

  Elbląg, Mirosłąw Gorbaczewski, dyrektor szpitala (pierwszy z lewej), Dorota Macieja, wiceprezes PZU Życie i Piotr Ratajski z PZU prezentują opaski życia
Mirosłąw Gorbaczewski, dyrektor szpitala (pierwszy z lewej), Dorota Macieja, wiceprezes PZU Życie i Piotr Ratajski z PZU prezentują opaski życia (fot. Michał Skroboszewski)

Opaski są zakładane na rękę (podobnie jak zegarek). Analizują podstawowe parametry życiowe i alarmują personel medyczny w przypadku gdy parametry spadną do wartości krytycznych. Mogą być dezynfekowane, w związku z czym mogą być wykorzystywane przez wielu pacjentów. Opaski powstały we współpracy Laboratorium Innowacji Grupy PZU i Ministerstwa Zdrowia. Po wybuchu pandemii koronawirusa zostały przeprogramowane tak, aby mogły wspomóc leczenie chorych na COVID – 19.

Do Szpitala Miejskiego w Elblągu trafiły trzy zestawy. Składają się z opasek, zestawu mobilnego do ładowania urządzeń oraz tabletu, na którym można sprawdzać dane wysyłane przez opaski.

- Otrzymaliśmy jeden zestaw 20 opasek i dwa zestawy po 15 opasek, które trafią do oddziałów zakaźnego, pulmonologicznego oraz ginekologiczno – położniczego – wyjaśnił Mirosław Gorbaczewski.

Do tej pory wyprodukowano 900 sztuk, które zostaną przekazane do szpitali jednoimiennych w Polsce. Elbląski szpital jest pierwszą placówką w Polsce, która otrzymała urządzenia.

Obecnie w elbląskim szpitalu przebywają 4 osoby chore na COVID – 19. Dotychczas w elbląskiej placówce wyzdrowiało 9 pacjentów.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama