UWAGA!

Pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum powstało w Elblągu

 
Elbląg, Pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum powstało w Elblągu

To już 20 lat, jak mieszkańcy naszego miasta korzystają z pomocy hospicjum stacjonarnego im. Aleksandry Gabrysiak. Od 2010 roku hospicjum działa przy ul. Toruńskiej 17, gdzie na najlepsze z dotychczasowych warunki do opieki paliatywnej.

Trudne początki
      
Spotkanie inaugurujące działalność hospicyjną, obejmującą opieką chorych w ich miejscach zamieszkania, odbyło się 18 października 1987 r. w kościele Miłosierdzia Bożego. Wzięli w nim udział: ks. Eugeniusz Dutkiewicz (pallotyn z hospicjum gdańskiego), prof. dr med. Joanna Penson z Akademii Medycznej w Gdańsku, elbląscy lekarze, pielęgniarki i farmaceuci. Wręczenie nominacji współpracownikom hospicjum św. Jerzego odbyło się 7 kwietnia 1988 roku w obecności ks. biskupa Edmunda Piszcza (ówczesnego biskupa warmińskiego) oraz profesora medycyny Juliana Stolarczyka z Akademii Medycznej w Gdańsku.
       1 grudnia 1989 roku ks. biskup Edmund Piszcz udzielił pełnomocnictwa do zorganizowania Stacjonarnego Hospicjum św. Jerzego w Elblągu. Na pierwszą lokalizację wojewoda elbląski płk dr Ryszard Urliński zaakceptował Dom Małego Dziecka w Stagniewie, który przekazano na rzecz hospicjum. Jednak już 12 czerwca 1990 roku prezydent Elbląga Michał Oliwiecki przekazał na rzecz hospicjum budynek przy ul. Kopernika 26. Drugi budynek (przy ul. Kopernika 28) na rzecz hospicjum 5 lutego 1991 roku przekazał prezydent Elbląga Józef Gburzyński. W listopadzie 2001 roku prezydent Elbląga Henryk Słonina przekazał na rzecz hospicjum budynek przy ul. Chopina 10.
       Od 2010 roku hospicjum działa przy ul. Toruńskiej 17, gdzie są najlepsze z dotychczasowych, warunki do opieki paliatywnej.
      
       20 lat minęło…
      
Elbląskie hospicjum stacjonarne powołane do życia zostało 7 listopada 1992 roku, dekretem ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego. Obecnie nosi imię dr Aleksandry Gabrysiak, która była jedną z inicjatorek powstania tej placówki. Wprawdzie pierwszy pacjent został przyjęty do hospicjum już 1 marca 1993 roku, a 1 lipca tegoż roku uruchomiona została poradnia opieki paliatywnej i walki z bólem, jednak za datę rozpoczęcia działalności właściwej przyjmuje się dzień 12 września 1993 roku, kiedy to zaistniał oddział dziennego pobytu.
       Na początku działalność placówka finansowana była ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Elblągu. W pierwszym okresie funkcjonowania zatrudnionych w hospicjum było trzech lekarzy (Wiesława Pokropska, Zbigniew Lewko, Krystyna Maszkowska-Kopij), 14 pielęgniarek, cztery salowe, czterech pracowników w pralni i kuchni oraz dwóch w administracji. Funkcję pielęgniarki oddziałowej pełniła Urszula Olewnik, a za opiekę domową odpowiedzialna była s. Wioletta Kujacińska.
       Od 1994 roku środki na funkcjonowanie hospicjum pochodziły z dotacji przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia. Funkcję dyrektora po ks. Janie Sindrewiczu objął ks. Adam Śniechowski, który sygnował zarejestrowanie placówki jako Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej i podpisał kontrakt z Wojewodą Elbląskim na świadczenia z zakresu opieki paliatywnej.
       Od 1 stycznia 1995 roku do dziś decyzją ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego hospicjum zarządzają osoby świeckie. Dyrektorem placówki została wówczas lek. Wiesława Pokropska, a funkcję jej zastępcy powierzono lek. Zbigniewowi Lewko.
       Od początku swojego istnienia Hospicjum starało się zapewnić profesjonalną opiekę paliatywną, tworząc wszystkie formy wielodyscyplinarnej opieki, które funkcjonują do dnia dzisiejszego, tzn. Oddział Stacjonarny – 25 łóżek, Poradnię Medycyny Paliatywnej wraz z Zespołem Opieki Domowej, Oddział Pobytu Dziennego oraz Zespół Wsparcia dla Osieroconych. Przy czym obecnie funkcjonuje dodatkowo Oddział Dziennego Pobytu, Hospicjum Domowe, Hospicjum Domowe dla Dzieci oraz Hospicjum Domowe w Pasłęku. Placówka świadczy swoje usługi w ramach umowy z NFZ.
       W hospicjum pracuje sztab ludzi: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psychologowie, kapelan, pracownik socjalny, pracownicy administracji, pracownicy obsługi gospodarczej i technicznej. Wielką wagę ma również pomoc wolontariuszy oraz brakujące na działalność środki, które udaje się pozyskać ze źródeł innych niż kontrakt z NFZ. To bardzo ważne, aby móc nieść pomoc na dobrym poziomie, zwłaszcza tym, którzy wymagają stałej, specjalistycznej opieki.
      
       W piątek (6 września) o godz. 10 w katedrze św. Mikołaja zostanie odprawiona specjalna msza św., której przewodniczyć będzie biskup Jan Styrna. Do udziału we mszy i w uroczystościach zaproszone są wszystkie osoby, które są lub były związane z naszym elbląskim hospicjum.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Od kilku lat przy rozliczaniu PIT przekazuję 1% na elbląskie hospicjum, obym nigdy nie musiał z niego korzystać.
 • ?gdzie na najlepsze\" Kopiuj/wklej się chyba zemściło. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_89417(2013-09-05)
 • O hospicjum powinniśmy dbać wszyscy, bo nigdy nie wiadomo kto z nas będzie potrzebował pomocy tamtejszych specjalistów. .. J.
 • To co robią ludzie tam zatrudnieni. to nie tylko praca, to powołanie !!!! Wszyscy to doskonale rozumieją i są ciepli, cierpliwi i współczujący. Mają bardzo dużo empatii, wiem bo bywałam tam kiedy przebywał tam mój chory szwagier. Podziwiam Was drodzy pracownicy Elbląskiego Hospicjum i dziękuję, że pozwoliliście godnie przeżyć ostatnie dni, oraz godnie odejść bliskiej mi osobie. Wielki Szacun!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  beti1905(2013-11-08)
Reklama