UWAGA!

Podsumowali współpracę pokoleń

W środę 19 września w kawiarni „Muza” odbyło się spotkanie podsumowujące projekt pod nazwą „Aktywizacja międzygeneracyjna”. Projekt realizowany był przez młodych twórców z inicjatywy telewizyjnej EMIT oraz seniorów, we współpracy ze stypendystami Fundacji Elbląg.

Ostatnie dziewięć miesięcy wspólnej pracy obu pokoleń zaowocowało powstaniem pięciu filmów, które były prezentowane podczas oficjalnych projekcji w siedzibie Fundacji. Są to: „Pionierzy. Życie w powojennym Elblągu”, „Śladami przemian. Elbląg po 1989”, „Jestem elblążaninem i jestem z tego dumny”, „Na tropie stereotypów wiekowych. Sprawa nr 16-19/50”, „Dobroczynność. Daj coś z siebie, daj siebie”. Filmy te miały również emisje w Telewizji Elbląskiej, a także w sieciach kablowych blisko 50 miast Polski.
     Ponadto, w ramach projektu „Aktywizacja międzygeneracyjna”, utworzono archiwum wywiadów ze znanymi elblążanami, wśród których znaleźli się ci, którzy przyczynili się do odbudowy powojennego Elbląga, pełnili przed laty wysokie stanowiska w naszym mieście, także ci, dzięki którym Elbląg mógł zasłynąć poza swoimi granicami.
     Realizatorem, operatorem i montażystą wszystkich filmów był Bartosz Rybaczewski. Po stronie redakcyjnej stanęły: Kamila Bubrowiecka, Joanna Lewandowska, Natalia Siuda oraz Jolanta Prokopowicz. Każdy z filmów miał także redaktora-seniora i byli nimi kolejno: Maria Sadłowska, Teresa Wojcinowicz, Paweł Kulasiewicz, Helena Pilejczyk oraz Stanisław Puchalski (będący jednocześnie koordynatorem projektu). Pomocni okazali się również wolontariusze: Kamila Kolenkiewicz i Paweł Hermanowicz, którzy dzięki współpracy mieli okazję po raz pierwszy zetknąć się z kamerą i mikrofonem. Podziękowania otrzymali także Tomasz Franciuk za użyczenie głosu lektora oraz Kuba Qbi Strumiński za pomoc przy realizacji jednego z filmów.
     Jak podkreślali podczas spotkania młodzi twórcy, wiele zawdzięczają dobrej współpracy z koordynatorem projektu Stanisławem Puchalskim, który dawał im swobodę tworzenia, obdarzał zaufaniem, a jednocześnie wymagał i skrupulatnie rozliczał z realizacji poszczególnych etapów projektu. O tym też „była mowa” w niespodziance przygotowanej przez twórców z inicjatywy EMIT - kilkuminutowym niemym filmie podsumowującym projekt, a w zasadzie - pokazującym jego kulisy. Film ten niewątpliwie stanie się pamiątką także dla realizatorów, którzy po raz pierwszy stworzyli materiał, w którym pokazali siebie samych podczas realizacji projektu.
     Mimo że projekt zakładający międzypokoleniową współpracę dobiegł końca, wspólna praca starszego i młodego pokolenia może być kontynuowana. Wspomagać ją będzie m.in. Fundusz powstający z myślą o osobach III wieku. Jak mówił podczas spotkania Stanisław Puchalski z Fundacji Elbląg, zebrane w ramach Funduszu środki umożliwią inwestowanie w działania, które posłużą wspólnej pracy dwóch pokoleń. Pierwsze deklaracje wpłat na rzecz powstającego Funduszu zostały złożone już podczas środowego spotkania.
     Spotkanie podsumowujące projekt „Aktywizacja międzygeneracyjna” zakończyło wręczenie wszystkim zebranym płyt z nagraniami pięciu filmów, będących także podziękowaniem za osobisty wkład włożony w ich realizację. Seniorzy, którzy podczas tych miesięcy pełnili role redaktorów a także realizatorzy dodatkowo otrzymali listy gratulacyjne oraz zestawy książek wydanych w ubiegłym roku przez Fundację Elbląg.
     Projekt „Aktywizacja międzygeneracyjna”, finansowany jest w ramach programu „Łączymy pokolenia” realizowanego przez Fundację PZU i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
     Filmy zrealizowane w ramach projektu można obejrzeć na stronie Fundacji Elbląg (www.fundacja.elblag.pl) w dziale >Filmy<.
Jola Prokopowicz - Fundacja Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama