UWAGA!

Polska i Polacy w komiksach z czasów drugiej wojny światowej

 
Elbląg, Polska i Polacy w komiksach z czasów drugiej wojny światowej

W najbliższą środę, 26 października Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu oraz Muzeum Archeologiczno- Historyczne serdecznie zapraszają do Kawiarenki Historycznej Clio. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w budynku Gimnazjum elbląskiego muzeum. Początek Kawiarenki o godz.17.30.

„Bohaterami” spotkania będą: Captain Marvel Jr, Underground V, Human Torch and Toro, La Belle, Blackout, V-Man, Black Terror, Blackhawk, Airboy, Polish Turtle i inni – dziś zapomniane postacie świata popkultury i propagandy czasu drugiej wojny światowej. Opowieść o tym mało znanym aspekcie historii przedstawi Piotr Adamczyk znany elblążanom pracownik elbląskiego muzeum, historyk i rekonstruktor, który od pewnego czasu bada obraz Polski i Polaków w amerykańskich komiksach wydawanych podczas ostatniej wojny.
       W czasie drugiej wojny światowej każda ze stron konfliktu na różną skalę wykorzystywała rozmaite techniki propagandowe: w celu zwiększenia morale, ośmieszenia przeciwnika, uzyskania konkretnego celu ekonomicznego, politycznego czy też społecznego. Kilka lat temu w ramach Kawiarenki Historycznej Clio Piotr Adamczyk przedstawił przykłady propagandy w filmach animowanych okresu drugiej wojny światowej. Tym razem tematem spotkania będzie również tematyka drugiej wojny światowej i popkultury, czy też może połączenia popkultury i propagandy: mowa będzie o komiksach z epoki ostatniej wojny. „Złota era”, zarówno filmu animowanego, jak i właśnie komiksów przypada na lata 30-50. XX wieku. Wtedy powstało wiele kultowych dla pop kultury amerykańskiej postaci, wątków, wykorzystywanych do dzisiaj w rozmaitej skali. W całej masie setek wydawnictw z tej epoki pojawia się Polska, pojawiają się Polacy. Czy to jako hasło (np. napis „Poland” na mapie Europy, „Poland” w wyliczance krajów podbitych przez siły zła) jako miejsce akcji supebohaterów w danym odcinku ich przygód, miejsce narodzin superbohatera (dzielny Amerykanin/Amerykanka znajdujący się we wrześniu 1939 w podbijanej Polsce decyduje się walczyć o sprawiedliwość), czy wreszcie Polacy - superbohaterowie lub wspólnicy superbohatera. Tych akcentów „polskich”, jak się okazało w trakcie opracowywania tematu pojawiło się dosyć sporo, a jeden z superbohaterów, polski pilot, staje się na tyle ważną postacią amerykańskiej popkultury, że przez kilkadziesiąt lat uznawany był przez cześć specjalistów od historii amerykańskiego komiksu za drugą najważniejszą, po Supermanie, postać w świecie komiksowych herosów. I do dzisiaj obecną.
       Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu oraz Muzeum Archeologiczno- Historyczne. Wstęp wolny.
      
Muzeum Archeologiczno- Historyczne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama