UWAGA!

Pomóż „Supłowi”

Elbląg, „Supeł”.
„Supeł”.

Grupa teatralna „Supeł” działająca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Elblągu realizuje ze swoimi niemieckimi kolegami projekt edukacyjny „Cztery pory roku”. Młodzi aktorzy chcieliby wyjechać w maju na Festiwal Teatralny do Rostoku, by tam zaprezentować swoje umiejętności. Niestety, przeszkodą jest brak pieniędzy. Bardzo liczą na wsparcie.

„Cztery pory roku” to projekt edukacyjny obejmujący działania teatralno-plastyczne polskich i niemieckich partnerów - młodzieży z dysfunkcjami intelektualnymi.
     - Osoby niepełnosprawne mają prawo do własnego rozwoju - mówi Tomasz Walczak, jeden z opiekunów teatru „Supeł”. - Człowiek posiadający określone zainteresowania jest zmotywowany do działania, tworzenia, jest ambitny, nastawiony na ciągły rozwój. Zainteresowania to często okazja do integrowania się ze społeczeństwem, możliwość wykazania się umiejętnościami, talentem. Dla osób niepełnosprawnych te aspekty tego projektu są bardzo ważne, gdyż to właśnie te osoby najczęściej napotykają na przeróżne bariery ze strony innych. A nowe umiejętności dają im szansę wyjścia z czymś, co budzi podziw. Warsztaty odbywające się w ramach projektu „Cztery pory roku” umożliwiają uczestnikom rozwój procesów poznawczych, emocji, uczuć.
     W październiku ubiegłego roku w Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku odbyło się spotkanie elbląskiej grupy z niemiecką młodzieżą. W efekcie, w ciągu kilku dni powstał spektakl teatralny.
     - To była wspaniała przygoda - mówi Tomasz Walczak. - Sami tworzyliśmy scenografię i przełamywaliśmy wszelkie bariery językowe. Spektakl teatralny, który przygotowaliśmy w ramach warsztatów, został wystawiony w Domu Kultury Orunia w Gdańsku oraz dwukrotnie w elbląskim Teatrze Dramatycznym. Niemiecka strona była naszym gościem, a w tym roku my mieliśmy gościć u Niemców. Tam miała nastąpić druga odsłona warsztatów, która obejmuje działania teatralno-cyrkowe, a ich uczestnicy mieli wystąpić na Festiwalu Teatralnym zorganizowanym w Cyrku Fantasia w Rostoku. Mieliśmy pokryć środki przejazdu, a zakwaterowanie i wyżywienie mieli zapewnić nasi gospodarze. Jednak na około miesiąc przed wyjazdem dowiedzieliśmy się, że niemiecka strona nie wywiąże się z obietnicy, a my pozostaliśmy z wielkimi niespełnionymi nadziejami. Nasi wychowankowie przez cały czas cieszyli się na wyjazd, ciągle trwały przygotowania. Niestety, dopadła nas szara rzeczywistość. Jednak nie poddaliśmy się. Chcemy dać naszej młodzieży szansę wyjazdu. Nasi podopieczni nie są w stanie pokryć kosztów wyjazdu. Pochodzą zwykle z ubogich rodzin, często patologicznych środowisk, zagrożonych bezrobociem. Nie stać ich zatem na sfinansowanie pobytu dzieci w całkowitej kwocie.
     Koszt przejazdu, materiałów związanych z realizacją spektaklu, zakwaterowaniem i wyżywieniem uczestników wynosi 9 250 zł. Dotychczas udało się zgromadzić 3 tys. zł. W dalszym ciągu brakuje więc 6 250 zł. Dotychczas działania wsparł finansowo poseł Stanisław Gorczyca oraz PKO BP.
     - Chcemy zwrócić się z prośbą o pomoc do pozostałych elbląskich parlamentarzystów, elbląskich firm i ludzi dobrej woli - apeluje Tomasz Walczak. - Do ludzi o wielkich sercach. W imieniu uczniów i nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu, zwracamy się z prośbą o pomoc finansową przy kontynuacji polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego „Cztery pory roku - odsłona druga”. Pomoc uzyskana od ludzi dobrej woli przeznaczona będzie na dofinansowanie drugiej edycji projektu - pobytu naszych uczniów w ośrodku edukacji cyrkowej Fantasia w Rostoku w dniach 4-12 maja.
     Osoby lub firmy, które zechcą nas wesprzeć finansowo, prosimy o wpłaty na konto:
     Bank Millenium S.A. O/Elbląg 46 1160 2202 0000 6191 6240
     Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1, ul. Kopernika 27
     82-300 Elbląg, tel. 055 234-59-72.
     Pod apelem podpisali się opiekunowie „Supła”: Kinga Kacperska i Tomasz Walczak.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama