UWAGA!

Pomysł na prezent z muzeum

Elbląg, Pomysł na prezent z muzeum

Lokalna moneta to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i miłośników Elbląga. Równie dobrze może służyć za drobny prezent, jak i za pamiątkę. Kto jeszcze elbląskiego dukata nie ma, powinien się pospieszyć, bo oficjalna dystrybucja ustaje z końcem roku.

Muzeum Archeologiczno – Historyczne jest dystrybutorem dukata lokalnego o nominale 8 Piekarczyków i równowartości 8 złotych. Na dukacie znajduje się postać legendarnego czeladnika piekarskiego, który w 1521 roku uratował Elbląg przed atakującymi wojskami krzyżackimi. Widnieją tam też charakterystyczne dla miasta budynki: katedra św. Mikołaja i Brama Targowa.
       Tradycje mennicze sięgają w Elblągu czasów krzyżackich i były kontynuowane w czasach przynależności miasta do Rzeczypospolitej. W mennicy elbląskiej wybijano monety o różnych nominałach, od denarów i szelągów aż po złote dukaty. W czasach I wojny światowej Elbląg wyemitował też szereg monet i bonów zastępczych, zwanych notgeldami. Dziś monety lokalne zmieniły swoje przeznaczenie i służą głównie promocji regionu i upamiętnianiu ważnych wydarzeń w życiu lokalnych społeczności.
       Akcja promocyjna elbląskiego dukata lokalnego trwać będzie do 31 grudnia. Muzeum Archeologiczno – Historyczne wyszło też na przeciw kolekcjonerom - zamówienia wysyłkowe kierować można na adres poczty elektronicznej: muzeumel@elblag.com.pl.
      
Tomek Gliniecki, MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama