UWAGA!

Porady z rady na rozkłady

 Elbląg, Porady z rady na rozkłady
Fot. Michał Skroboszewski

W sprawie dostępu do aktualnych rozkładów jazdy trwamwajów i autobusów w Elblągu, szczególnie dla osób starszych – taką interpelację złożyła Elżbieta Banasiewicz. Radna PiS pyta m. in. o możliwość powiększenia czcionki w rozkładach jazdy.

- Stosunkowo niedawno zmienił się rozkład niektórych autobusów w Elblągu. Mieszkańcy, szczególnie osoby starsze, narzekają, że nie mogą przy każdym przystanku odczytać nowego rozkładu. Zdarza się, że rozkład jest zniszczony, zamazany lub po prostu go nie ma. Jeśli jednak rozkłady są, to użyta czcionka jest tak mała, że starsze osoby nie mogą tego odczytać – pisze radna. W swojej interpelacji pyta o możliwość wydrukowania rozkładów z większą czcionką i zabezpieczonych przed wilgocią i zniszczeniem.

22 lutego na interpelację Elżbiety Banasiewicz odpowiedział prezydent Witold Wróblewski.

- Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu jako organizator publicznego transportu zbiorowego umieszcza rozkłady jazdy zgodnie z oczekiwaniami m.in. środowiska elbląskich seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Rozkłady drukowane są na papierze o wysokiej gramaturze, który jest wytrzymały na trudne warunki atmosferyczne i umieszczane w tabliczkach na łatwo dostępnej wysokości ok. 1,5 m. Zastosowany rozmiar czcionki jest na tyle duży, na ile pozwala wielkość tabliczek i warunki na poszczególnych przystankach. Nie odbiegają one od standardów stosowanych w innych miastach. Dotychczas Zarząd Komunikacji Miejskiej nie odnotował sygnałów od pasażerów wskazujących na zbyt mały rozmiar i nieczytelne tabliczki przystankowe – wskazuje Witold Wróblewski.

W swoim piśmie prezydent Elbląga podkreśla, że w ostatnim czasie na elbląskich przystankach, zainstalowano pięć nowych elektronicznych tablic informacji pasażerskiej, obecnie jest w Elblągu 10 tak wyposażonych przystanków, takie rozwiązania mają być nadal wprowadzane „w miarę możliwości w ramach posiadanych środków.

- Rozwijany jest system dynamicznej informacji pasażerskiej w pojazdach i na przystankach. Począwszy od 2022 r. strona internetowa ZKM, na której dostępne są rozkłady jazdy zmieniona została zgodnie ze standardami WCAG 2.1. (Web Content Accessibility Guidelines, wytyczne związane z dostępnością treści internetowych m. in. dla osób z niepełnosprawnościami czy zaburzeniami poznawczymi - red.), co pozwala na łatwiejsze korzystanie z niej przez osoby z dysfunkcją wzroku – pisze prezydent Wróblewski. Dodaje, że przystanki podlegają cyklicznym kontrolom „w zakresie ich stanu i wyposażenia, w tym też pod względem braku tabliczek przystankowych z rozkładami jazdy”, a stwierdzone braki są przez pracowników ZKM uzupełniane na bieżąco.

- Tym niemniej poleciłem Zarządowi Komunikacji Miejskiej przeprowadzenie w najbliższym okresie przeglądu wszystkich przystanków elbląskiej komunikacji miejskiej ze szczególnym naciskiem na czytelność umieszczonych na nich rozkładów jazdy - podkreślił prezydent Elbląga w swojej odpowiedzi.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama