UWAGA!

Pozarządowcy z prezydentem

Uczestnicy akcji „Masz głos - masz wybór” zapraszają elblążan na spotkanie z prezydentem Elbląga Henrykiem Słoniną, które odbędzie się w środę 16 maja o godz. 16 w Sali Staromiejskiej przy ul. św. Ducha. To efekt listu, jaki wysłali do prezydenta pod koniec kwietnia. Spodziewanym efektem spotkania ma być podpisanie przez prezydenta deklaracji rozwiązania konkretnych problemów w tym roku i do końca kadencji.

W całym kraju trwa kontynuacja akcji Fundacji im. Stefana Batorego i Stowarzyszenia Szkoła Liderów, pn. „Masz głos - masz wybór”, obecnie promującej publiczną debatę o lokalnych problemach i sposobach ich rozwiązywania. Do akcji przystąpiło 230 organizacji, w tym elbląskie: Liga Kobiet Polskich Oddział Terenowy w Elblągu, Stowarzyszenie „Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu”, Stowarzyszenie Integracyjne „Razem” oraz redakcja „Razem z Tobą”.
     W środę 16 maja odbędzie się publiczna debata o najważniejszych problemach naszego miasta i możliwościach ich rozwiązania podczas kadencji 2006-2010. Celem spotkania jest przedstawienie problemów miasta przez prezydenta Henryka Słoninę - najważniejszych lub najpilniejszych, oraz poinformowanie mieszkańców o planach ich rozwiązywania w ciągu czterech lat kadencji oraz w najbliższym roku.
     Poniżej przedstawiamy treść listu, który organizacje oraz redakcja „Razem z Tobą" wystosowały do Henryka Słoniny 30 kwietnia.
     
     „Szanowny Panie Prezydencie!
     W całym kraju trwa kontynuacja akcji Fundacji im. Stefana Batorego i Stowarzyszenia Szkoła Liderów, pn. „Masz głos - masz wybór” . Do akcji przystąpiło 230 organizacji, w tym elbląskie. Tak duża liczba uczestników akcji w niewyborczym roku potwierdza, że społeczeństwo chce się angażować w działania na rzecz przejrzystości życia publicznego i promować dialog obywatelski.
     Mamy nadzieję, że Pan Prezydent z życzliwością powita tę inicjatywę, która daje szansę na dialog z mieszkańcami, możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć i wyjaśnienia problemów.
     12 listopada 2006 r. wybraliśmy naszych przedstawicieli do władz samorządowych, jednak samorząd - to my wszyscy, a gmina - to nie urząd ani siedziba lokalnych władz, ale wspólnota mieszkańców. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jak nam się w niej żyje - ze współpracy i dialogu powstaje nowa jakość; społeczeństwo powinno być partnerem władzy.
     Akcja „Masz głos - masz wybór” będzie prowadzona przez całą kadencję. Jest prowadzona dla dobra wszystkich, a nie przeciw komuś, a jej naczelną zasadą jest neutralność; nie może być wykorzystywana do agitacji na rzecz lokalnej władzy albo przeciwko niej. Przy organizowaniu debat chodzi o stworzeniu warunków do rzeczowej rozmowy, prezentującej argumenty różnorodnych środowisk i osób o odmiennych poglądach. Debaty powinny stać się forum dla wymiany opinii.
     Działaniom prowadzonym lokalnie towarzyszyć będzie ogólnopolska kampania w mediach przypominająca wyborcom, że niebawem minie rok od wyborów i warto zainteresować się, co udało się nowo wybranym władzom zrobić. Planuje się m.in. przygotowanie spotów telewizyjnych i radiowych. Także w lokalnych mediach akcja lokalna będzie nagłaśniana i komentowana.
     Nasza propozycja dotyczy zorganizowania spotkania mieszkańców z Panem i ustalenie listy problemów, które zostaną rozwiązane podczas całej kadencji i w pierwszym jej roku. Chcielibyśmy, aby efektem spotkania była podpisana przez Pana Prezydenta deklaracja rozwiązania konkretnych problemów - przynajmniej pięciu w tym roku i pięciu do końca kadencji.
     Następnym działaniem Akcji będzie prowadzenie społecznego monitoringu, jak realizowana jest deklaracja. Pod koniec roku planujemy zorganizowanie debaty podsumowującej, co udało się władzom zrobić w mijającym roku, i przeprowadzenie kampanii informacyjnej adresowanej do mieszkańców, prezentującej osiągnięcia i problemy pierwszego roku kadencji.
     Znając Pana otwartość na dialog z mieszkańcami, oczekujemy ustalenia terminu debaty w najbliższym czasie.
     (podpisy przedstawicieli stowarzyszeń)”.
     
     
Elżbieta Szczesiul-Cieślak - „Razem z Tobą”
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • uderz_wStół_aPrzedruk_sięZnajdzie? www.razemztoba.pl
 • ..a całe dzisiejsze aktualności_zRegionu to: 'Poselski duet na debacie' 'Zderzyły się dwa auta' 'Karambol w Jazowej' quoVadis portEl?
 • Organizatorzy akcji nie rozumieją, że samorząd ma już swoje organy i procedury. Samorząd to przede wszystkim Rada Miejska. Tam odbywa się debata o problemach społeczności i o sposobach rozwiązywania. Każdy obywatel , a organizacja pozarządowa również, może poprzez „swoich” radnych wpływać na życie gminy, powiatu... Fundacja Batorego i organizacje pozarządowe zarozumiale pouczają społeczeństwo jak ma wyglądać samorządność i tworzą jakieś dziwne instytucje, które nie mają mocy prawnej. Prezydent miasta może spotkać się z mieszkańcami, ale nie może podpisywać zobowiązań, bo ma robić to, co uchwala Rada Miejska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lewicki(2007-05-16)
 • Forum jest wyrazem frustracji ligi kobiet i innych organizacji, które nie wprowadziły do samorządu swoich przedstawicieli
 • po lekturze powyższych (i tym podobnych) 'komentarzy' - ku_ucieszeRzeszyRwelofobów - poddajęSię.. seeYouOnTheOtherSide O_o
Reklama