UWAGA!

Przed zimą

Według danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu przebywa obecnie około 350 osób bezdomnych. Podczas wczorajszego (24 października) kolegium prezydentowi Henrykowi Słoninie przedstawiono plan działań związany z pomocą tym osobom w okresie zimowym.

Największą ilością miejsc dysponuje Dom dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej. Jest tu 60 miejsc noclegowych, a w sytuacjach szczególnych mieszkać w Domu może 100 osób. Otrzymują oni trzy posiłki dziennie, mogą się też zaopatrzyć w odzież i obuwie.
     Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Nowodworskiej posiada 24 miejsca noclegowe dla kobiet z dziećmi (liczbę miejsc można zwiększyć o osiem). Podopieczni ośrodka otrzymują także trzy posiłki dziennie, udzielane są im porady prawne i pomoc w poszukiwaniu pracy.
     Pogotowie Socjalne dysponuje 29 miejscami, w sytuacjach kryzysowych ilość miejsc można zwiększyć o 30. Te trzy wymienione wyżej instytucje czynne są przez całą dobę.
     Od 6 listopada posiłki dla bezdomnych wydawane będą przez Caritas przy ul. Zamkowej 17 w godz. 11.30-13.30 - od poniedziałku do soboty, z suchym prowiantem na niedzielę. Środki na sporządzanie posiłków pochodzą z budżetu miasta.
     Pomagać bezdomnym będzie też Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej Lazarus, które wydawać będzie odzież i pieczywo. Prowadzi także sklep charytatywny z symbolicznymi cenami odzieży i drobnego sprzętu AGD.
     PCK wydaje bezdomnym używaną odzież, obuwie, trwałe artykuły żywnościowe oraz koce.
     Komenda Miejska Policji oraz Straż Miejska, jak co roku, będą sprawdzać miejsca, w których najczęściej bezdomni przebywają i pomagać, gdy te osoby będą potrzebować pomocy.
     - Koordynacją pracy instytucji samorządowych udzielających pomocy bezdomnym zajmuje się MOPS - dodaje rzecznik prezydenta Agnieszka Staszewska. - Natomiast za koordynację pracy wszystkich instytucji i organizacji zaangażowanych w tę pomoc odpowiedzialny jest Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta i pełniące całodobową służbę Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Każda osoba bezdomna, oprócz schronienia, wyżywienia i ubrania, może też liczyć na pomoc medyczną.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama