UWAGA!

Przyjechali z Islandii, żeby się uczyć

 
Elbląg, Podczas pokazowej lekcji w SP nr 19
Podczas pokazowej lekcji w SP nr 19 (fot. Michał Skroboszewski)

Uczniowie ze szkoły podstawowej poznawali podstawy robotyki oraz zabytki Elbląga. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że robili to w języku angielskim, a przyglądała im się niewielka publiczność. Grupa nauczycieli oraz dyrekcja szkoły podstawowej, mieszczącej się na obrzeżach Reykjavíku, przyjechała do Szkoły Podstawowej nr 19. Spotkanie było pierwszym krokiem do podjęcia dwóch projektów, które mają zacieśnić współpracę między elbląską a islandzką szkołą. Zobacz więcej zdjęć. 

- Inicjatywę podjęli nauczyciele z Islandii, którzy zgłosili się do mnie, bym poprowadziła dla nich zajęcia o pozytywnej dyscyplinie w klasie - przyznała Aleksandra Jędryszek-Geisler, doktor psychologii oraz pedagog. – Po nawiązaniu z nimi współpracy zaprosiłam do przedsięwzięcia dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu oraz dyrektora jednej z elbląskich szkół. Chcemy, by nasze spotkania były okazją do wymiany doświadczenia i wiedzy związanej z opieką oraz edukacją dzieci w szkołach podstawowych. Nasi goście są bardzo zainteresowani wprowadzeniem klas dwujęzycznych w swojej szkole.
       Kadrze nauczycielskiej oraz dyrekcji szkoły na obrzeżach stolicy Islandii zależało na szkoleniach, nie tylko w sferze wychowawczej, ale także edukacyjnej. Goście chcieli przekonać się jak działa klasa, która posiada w siatce godzinowej przedmioty prowadzone w pełni w języku angielskim. Dlatego zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 19 im. Bohaterów Westerplatte, która jest pierwszą szkołą podstawową z oddziałem dwujęzycznym w Elblągu.
       - Mam nadzieję, że udam nam się nawiązać długotrwałą współpracę ze szkołą z Reykjavíku - przyznała Ewelina Bagdziun, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 19. – W przyszłości chcemy odwiedzić naszego partnera, by przyswoić ich metody nauczania i wykorzystać je w naszej szkole. Wymiana uczniowska też będzie możliwa, a to na pewno ucieszy wielu z naszych podopiecznych oraz ich rodziców. Co roku mamy zapytania o wyjazdy w ramach wymian międzynarodowych, ponieważ jest to jedna z lepszych metod praktycznej nauki języka obcego oraz oswojenia się z inną kulturą.
       Siódmoklasiści mają wpisane w siatkę osiem godzin dodatkowych zajęć prowadzonych w języku angielskim – geografię, historię oraz zajęcia z robotyki. Klasa uczestnicząca w dzisiejszej lekcji pokazowej jest pierwszym rocznikiem o profilu dwujęzycznym. Jest to innowacyjny tok nauczania, który jak na razie dobrze się sprawdza w praktyce.
       - Nasi uczniowie bardzo sprawnie posługują się językiem obcym, dzięki temu nie ogranicza ich bariera językowa – przyznała Magdalena Hoppe, nauczycielka języka angielskiego. – Dzieci na tym poziomie nauczania są lepiej osłuchane z językiem oraz sprawniej go używają w rozmowach. Będą miały ułatwioną naukę angielskiego w następnym etapie edukacji.
       - W przyszłości chciałby wyjechać na studia za granicę, a do tego niezbędny jest język angielski – mówił Bartosz Głowacki, uczeń klasy VII b. – Mimo że nie interesuje mnie historia, to słownictwo, którego się uczymy przydaje mi się także poza klasą. Cieszę się, że istnieje taka klasa, która daje mi możliwość wyboru studiów bądź pracy za granicą w przyszłości.
Magdalena Jaworska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama