UWAGA!

Rowerowe zmiany w PoRD - jazda obok siebie

 
Elbląg, Rowerowe zmiany w PoRD - jazda obok siebie

W związku z trwającym Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu prezentujemy cykl artykułów poświęconych ,,pro rowerowym'' zmianom w Prawie o Ruchu Drogowym (PoRD), które weszły w życie w maju 2011 r. a ich nieznajomość zarówno wśród kierowców, jak i rowerzystów jest bardzo duża. W tym artykule skupiamy się na jeździe rowerem obok siebie.

Nowelizacja Kodeksu Drogowego w maju 2011 r. zwiększyła uprawnienia rowerzystów podczas jazdy i ułatwia poruszanie się rowerem po drogach.
       Jazda rowerem obok siebie. która do niedawna była nielegalna, teraz zaś jest dopuszczalna w pewnych okolicznościach, o czym mówi art. 33, ust. 3a PoRD.
       Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

      
       Ta nowela ułatwia poruszanie się np. rowerowym turystom, którzy jadąc obok siebie mogą swobodnie rozmawiać, wymieniać uwagi i podziwiać krajobrazy. Ma także znaczenie dla treningów kolarzy, którzy teraz mogą legalnie jechać obok siebie w grupie. Należy pamiętać, aby jazdy dwójkami nie rozwijać twórczo do trójek albo czwórek, gdyż jest to zabronione.
      
       Tego sposobu poruszania się nie polecam jednak na głównych drogach Elbląga i okolic, chyba że jedziemy w niedzielę, kiedy ruch samochodowy jest znacząco mniejszy. Biorąc też pod uwagę, że kierowca wyprzedzając rower ma obowiązek zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m, a szerokość większości dróg w Elblągu to 5-7 metrów, to i tak wyprzedzanie jednego czy dwóch rowerzystów wiąże się z koniecznością zjechania samochodem na pas ruchu dla kierunku przeciwnego. Nie należy więc używać sygnału dźwiękowego (klaksonu) w takiej sytuacji – co jest niestety częstą manierą w Elblągu – ale spokojnie poczekać na możliwość prawidłowego wyprzedzenia rowerzysty.
      
       Publikacje powstały we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu.

      
       O kolejnych zmianach w Prawie o Ruchu Drogowym przeczytacie już jutro.
      
      
Marek Kamm, Oficer Rowerowy ds. rozwoju komunikacji rowerowej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jasne a jutro będą jezdzić w szeregu, piesi popylać jak popadnie a zmotoryzowanym pozostanie pchać całe swoje dobrodziejstwo powariowali dokumentnie. Mało dróg rowerowych, to teraz 2 kami po ulicy brawo kur. .. .brawo
 • Panie kochany, a teraz pan wysil swoje zwoje mózgowe i napisz jak na ulicy Grunwaldzkiej wyprzedzic prawidlowo jednego chociaż rowerzystę? niech tylko z wysiłku żyła panu na czole nie wyskoczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  biały mis(2012-09-21)
 • w mieście jazda tylko w szeregu a na większości elbląskich ulic można swobodnie wyprzedzić rowerzystę zachowując przepisową odległość czyli minimum jeden metr na Grunwaldzkiej powinien być wprowadzony dla rowerzystów zakaz jazdy jezdną to co wyprawia się na Kościuszki i Wspólnej to jedna wielka parodia
 • Na Grunwaldzkiej masz się wlec za traktorem, kosiarką i wszystkim innym co jest wolnobieżne. Przypominam że to główna przelotowa ulica w mieście. Paranoja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dziad Borowy(2012-09-21)
 • Grunwaldzka to żadne udogodnienie dla rowerzystów. Wolałbym tam pas rowerowy i normalny pas dla samochodów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czestmir(2012-09-21)
 • Oficerze Rowerowy. .. , niestety trąbienie na Niektórych rowerzystów i pieszych to czasmi jedyna możliwość Ich uporządkowania, a bynajmniej próba. .. Sam to wiem jako kierowca, choć także jeżdżę rowerem i chodzę pieszo ! Nie uogólniaj więc, że to maniera trąbienia. .. Uogólnijmy to może tak - mądry ustąpi a na głupiego trzeba trąbić - szczególnie gdy rowerzysta lub pieszy ma "słuchawki na uszach i klapki na oczach" :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oficer rowerowy(2012-09-21)
 • a ześ się łobudził z tym artykułem. W maju zmiany a ten zajarzył jak sezon sie skończył
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rowerowiec(2012-09-21)
 • Szanowni Panowie piszący wyżej. Kłania sie nieznajomość PoRD. Traktor, wóz konny, rower traktowane są jako pojazdy wolnobieżne i jako takie można wyprzedzać przekraczając podwójną ciągłą linię tudzież wjeżdżając na pas (pole) zabroniony. Douczyć się zalecam. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rowerowy(2012-09-22)
 • Do ROWEROWY- szanowny panie, jeżeli bedziecie płacić OC, wyposażycie rowery w światła, założycie kamizelki odblaskowe-puszkarze muszą zapinać pasy, palić światła całą dobę, płacić akcyzę za paliwo-która przynajmniej w ułamku przeznaczona jest na drogi, wówczas możecie zrobić sbie ścieżkę nawet przez mój balkon.
 • 3.Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się: 1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łoficer snowbordowy(2012-09-22)
 • Do gmol. Płacę OC+NW dobrowolnie i nie narzekam. Polemika Pańska nie w temacie, trudno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rowerowy(2012-09-23)
Reklama