UWAGA!

Są gotowi na wszystko, a dziś świętowali

 
Elbląg, Czołgi, czołgi, a na czołgach dzieci, oczywiście pod czujnym okiem żołnierzy - 9. Brygada Kawalerii Pancernej otworzyła szeroko bramy dla wszystkich przybyłych (
Czołgi, czołgi, a na czołgach dzieci, oczywiście pod czujnym okiem żołnierzy - 9. Brygada Kawalerii Pancernej otworzyła szeroko bramy dla wszystkich przybyłych ( fot. WS)

W ciągu roku szkolą się na wszystkich poligonach kraju, testują najnowocześniejsze systemy wojskowe czy uczestniczą w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Jednakże raz do roku szeroko otwierają drzwi jednostki dla tych, którzy ciekawi są jak koszary wyglądają od środka. 9. Brygada Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego w Braniewie obchodziła dziś (4 października) swoje święto. Zobacz fotoreportaż.

Czterdzieści czołgów rozstawionych na placu, bojowe wozy piechoty, pokazy modeli, ale i gry dla najmłodszych czy dmuchany zamek, a do tego pyszna, żołnierska grochówka - 9. Brygada Kawalerii Pancernej dziś (4 październik) obchodziła swoje święto.To także okazja do rocznego podsumowania działań jednostki, a było tego sporo. Od szkoleń na poligonach, przez ćwiczenia na najnowocześniejszych symulatorach, egzamin z wychowania fizycznego, który w tym roku wypadł na bardzo wysokim poziomie, aż po włączanie się w akcje charytatywne takie jak oddawanie szpiku czy krwiodawstwo – wszystko zgodnie z ich główną zasadą "Gotowi na wszystko".
       – W tej chwili w Brygadzie służy prawie 500 żołnierzy. Realizujemy przede wszystkim szkolenia na wszystkich poligonach wojsk polskich, m.in. W Orzyszu, Świętoszowie czy w Drawsku Pomorskim. Dodatkowo uczestniczymy we wszelkiego rodzaju misjach stabilizacyjnych, od Afganistanu poprzez Syrię czy Irak – wyjaśnia płk.dypl. Jan Rydz, dowódca braniewskiej 9. Brygady Kawalerii Pancernej. – Nie mamy żadnego problemu z naborem. Proces przyjmowania żołnierzy zawodowych jest ciągły, tak jak w normalnym zakładzie pracy - ktoś odchodzi, ktoś rezygnuje, ktoś przenosi się do innej jednostki. Cały czas mamy wakaty na stanowiska szeregowych, podoficerów i oficerów.
       W uroczystym apelu, który jest nieodłączną częścią tego święta, wziął udział m.in. wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak, który spotkał się m.in. z dowódcą jednostki, a także wręczył żołnierzom odznaczenia.

  Elbląg, Waldemar SkrzypczaK
Waldemar SkrzypczaK (fot. WS)

– Mam nadzieję, że przed 9. Brygadą rysują się dobre perspektywy. Ministerstwo Obrony rozważa wzmocnienie jej potencjałem ludzkim, a w przyszłości przezbrojenia Brygady w nowe typy czołgów, nad którymi obecnie Ministerstwo Obrony rozpoczęło pracę – mówił Waldemar Skrzypczak. – Na pewno nie będą to Leopardy, one zostaną skierowane gdzieś indziej, natomiast mówimy tu o zupełnie nowych wozach bojowych, nad którymi rozpoczynają się prace w polskim przemyśle zbrojeniowym, który otrzymał od MON-u zlecenie na wykonanie wozów bojowych nowego typu. Będą one służyły polskiej armii przez kolejne 20-30, a nawet 40 lat. W tej kwestii bierze się pod uwagę również Braniewo. Nowy sprzęt bojowy to perspektywa ok. 4-5 najbliższych lat.
       W obchodach wziął również pochodzący z Braniewa poseł na Sejm Wojciech Penkalski, który należy do Komisji Obrony Narodowej.
       – Obecnie mogę powiedzieć jedno, że w wyniku reformy armii Braniewo stanie się ogromnym beneficjentem, co do podniesienia ilości etatów. Przewidziany jest zakład pracy, który nie będzie konkurował z miejscowymi przedsiębiorcami, a będzie produkował pewne rzeczy dla armii. Są zapewnienia, że przybędzie minimum 500 dodatkowych etatów do Braniewa i tu jest deklaracja pana ministra, jak i zakład pracy, gdzie pojawi się ok. 130-150 miejsc pracy i powstanie on od podstaw w powiecie braniewskim. Gdzie? Na razie trwają rozmowy z samorządowcami, kto da najbardziej korzystne warunki.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Żołnierze 9 brygady po raz kolejny pokazali jak się organizuje takie uroczystości. Byłem, wszystko widziałem i pysznej grochówki skosztowałem. Myślę, że elbląskie wojsko może się wiele nauczyć od braniewskiego jak takie imprezy powinny wyglądać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  Szacun(2013-10-04)
 • widac po lotnisku kolo Malborka ze gotowi sa na wszystko :)
 • Wspaniała impreza i dziękuję panu ratownikowi za pomoc i wspaniały pokaz ambulans dla całej grupy przedszkolakow coś zwykłego prostego i niesamowitego jak można opowiadać z sercem do czego służy pojazd i bandarz i zwykła rurka jutr. Wystaje z sufitu. Dziękuję!!!
 • Tyle tylko że jak zaczeły się misje NATO i trzeba było jechać nadstawić karku to 20 % uciekła z wojska. Znam takich "gotowych " na wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  NiePOprawnypolitycznie(2013-10-05)
 • To była naprawdę świetna impreza! Troszkę wiało, ale co tam :) Dziękuję żołnierzom 9 brygady za serdeczne przyjęcie. Do zobaczenia za rok!
 • Za mundurem panny sznurem; )
Reklama