UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Saperska statystyka

Elbląg, Saperska statystyka
(fot. nadesłane)

W 2010 roku patrole rozminowania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na terenie trzech województw – pomorskiego, warmińsko – mazurskiego oraz podlaskiego prowadziły oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 roku Patrole Rozminowania z 16 Batalionu Saperów w Tczewie – 2 patrole oraz po jednym patrolu z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie oraz 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku zrealizowały 774 zgłoszenia. Ogółem nasi Saperzy podjęli i unieszkodliwili m. in.: bomby lotnicze – 31 szt.; miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne – 56 szt.; pociski artyleryjskie i moździerzowe – 1961 szt.; granaty ręczne i przeciwpancerne – 296 szt.; różnego rodzaju amunicja – 24 972 szt.
       Razem podjęto i unieszkodliwiono 27 316 przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych – niewypały i niewybuchy z czasów II Wojny Światowej.
       Paradoksalnie  ilość znalezionych i „zneutralizowanych” niewybuchów i niewypałów każdego roku „delikatnie” zwiększa się. Dla przykładu – w 2009 roku ilości te wyniosły ogółem 23 276 sztuk. W 2010 roku podjęto ilościowo więcej np. bomb lotniczych, granatów ręcznych oraz różnego rodzaju amunicji za to zmniejszyła się ilość pocisków artyleryjskich i moździerzowych.
       W celu podjęcia niewypałów i niewybuchów a następnie ich przewiezienia na wojskowe poligony i „neutralizacji” patrole przejechały w sumie 205 496 km. Działalność patroli w 2010 roku kosztowała 2 608 877, 65 zł.
       Styczeń 2011 rok także – mimo wysokich mrozów i dużej ilości śniegu - „przyniósł” saperom 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej już kilka kolejnych zgłoszeń i konieczność podjęcia i zniszczenia niebezpiecznych pozostałości z czasów II Wojny.
       Na koniec apelujemy – w wypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu należy powiadomić najbliższy posterunek policji, wskazując miejsce znaleziska. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią naszych saperów, którzy zajmą się tym niebezpiecznym znaleziskiem. Proszę zawsze pamiętać, że dotykanie lub jakiekolwiek inne czynności wykonywane przy tego typu znaleziskach, to niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia nie tylko przez nas, ale i osób znajdujące się w pobliżu.
      
mjr Zbigniew Tuszyński, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama