UWAGA!

Teraz ja - Siatkarze

Elbląg, Siatkarze

Kilka lat temu zachęcano nas do korzystania z foliowych toreb. Od niedawna zaczęto społeczeństwo oduczać tego nawyku. Absurd?

W XXI wieku Polacy masowo zaczęli robić zakupy w hipermarketach. Nowość ta szybko zjednała sobie wielu sympatyków, do dziś popularność wielkich sklepów nie maleje.
     Torebki foliowe wprowadzono do obiegu już pod koniec lat siedemdziesiątych, ale popularność w naszym kraju zdobyły dopiero wraz z pojawieniem się supermarketów. Dlatego też pierwszą rzeczą którą kojarzę z robieniem zakupów, jest znana wszystkim reklamówka. Dzięki niej nasze buszowanie po centrach handlowych jest łatwiejsze i przyjemniejsze.
     Kilka lat temu twierdzono, że to tani i dobry sposób na przenoszenie zakupionych produktów. Czy aby na pewno? Pamiętam, że na filmach zagranicznych często widziałem lepsze rozwiązanie zastępujące foliówki - wiklinowe kosze albo brązowe torby papierowe. Nie mam na myśli tylko państw zachodnich. Będąc na Litwie, już w roku 2003 korzystałem z takich właśnie brązowych toreb.
     Od ponad roku politycy, ekolodzy i media apelują o niezanieczyszczanie środowiska. Ta zmiana zdania jest dla mnie dziwna. Najpierw nauczono nas, aby używać tych „wspaniałych wynalazków”, a potem (kiedy już się tego nauczyliśmy) wszyscy zniechęcają nas do korzystania z nich. Po ponad sześciu latach nagle okazuje się, że produkcja jednej siatki zajmuje jedną sekundę; używamy jej tylko kilka minut, a jej rozkład trwa od stu do czterystu lat! Czy wcześniej nie zdawano sobie sprawy ze strat, które poniesie przyszłe pokolenie? Dlaczego przed promowaniem reklamówek nie można było nas uświadomić, że nasze wygodnictwo będzie szkodliwe.
     Na pewno warto popierać akcje promujące używanie toreb ekologicznych, czyli wykonanych z papieru lub biodegradowalnych, wielokrotnego użytku. Magazyn klientów „Twoja Gzella” podaje, że „tylko jednego dnia Polacy zużywają osiemnaście milionów reklamówek”. Jeśli my sami zdecydujemy się na zmianę tego nawyku (co nie jest łatwe i szybkie!) to istnieje szansa, że w znacznym stopniu ocalimy środowisko!
     Foliowe wyroby znajdziemy, niestety, nie tylko w sklepach. Nawet w naszym domu znalazły one swoje zastosowanie. Dawniej kanapki do szkoły owijane były w biały papier śniadaniowy. Teraz nie mamy czasu na zabawy z dokładnym zawijaniem drugiego śniadania. Bierzemy małe, przezroczyste torebki, bo przecież tańsze i szybciej się pakuje! Jak myślicie, czy za kilka lat „zieloni” dopną swego i powrócą stare, dobre, polskie (!) sposoby? Oby tak!
     Patrząc na swoją kuchnię, widzę, że ilość reklamówek naprawdę się zmniejszyła. Obecnie mam ich znacznie mniej niż rok temu, a do kolekcji dołączyły aż cztery sztuki toreb ekologicznych. Dobrze, że działania „anty-siatkowe” odnoszą sukcesy, jednakże dziwne jest to, że w ogóle muszą one być przeprowadzane.
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 70
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.9 17 6

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Cudowny tekst tez sie z nim zgadzam i to jest cala prawda. A skoro mowimy o reklamowkach bardzo dobrze ze teraz sa one platne bynajmniej ludzie naucza sie nosic swoje reklamowki jak beda wybierac sie do sklepu
 • Bardzo dobre i fajne zdjecia oraz bardzo ciekawy artykul. .. Pozdrawiam
 • ja tu widze jedno zdjecie. .. siatki są zmorą wszystkich. nas, bo mamy jakies tam wyrzuty sumienia, a takze sklepow. carefour po wyprowadzeniu siatek powiedzial, ze zdaje sobie sprawe z odejscia stalych klientow; ale nie bal sie i polska jest piatym krajem, ktory zniosl siatki w tej sieci sklepow
 • Temat jak najbardziej na czasie. Godny pochwały jest fakt, że w miarę szybko uczymy się nowych zachowań po tylu latach beztroski. Uważam, że równie ważna jest segregacja odpadów. Niestety moim zdaniem wciąż za mało w naszym mieście pojemników, które by taki podział ułatwiały. To tak tytułem "dopowiedzi". Pozdrawiam autora. JJ
 • Na tym zdjęciu powinny się również pojawić grube, niezniszczalne butelki plastikowe po napojach. O nich jakoś cicho. Czyżbyśmy czekali na nową modę?
 • dokładnie. .tylko że problemem są nie tylko "foliówki" ale i - moim zdaniem wszelkiego rodzaju 'szeleszczące' opakowania. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szklanka(2008-11-20)
Reklama