UWAGA!

Skrzynia pełna tajemnic

Elbląg, Skrzynia pełna tajemnic
Fot. ze strony muzeum.

Ten nowatorski projekt muzealno-edukacyjny na gruncie polskim jest odpowiedzią na popularyzowanie wiedzy historycznej wśród uczniów. Pomysłodawcą i kierownikiem projektu jest Piotr Adamczyk z Działu Edukacji i Promocji elbląskiego muzeum.

Projekt opiera się na brytyjskim pomyśle poszukiwania nowych sposobów docierania do odbiorców. Działa on z sukcesem od prawie 90 lat w brytyjskim, amerykańskim, irlandzkim czy kanadyjskim muzealnictwie. Zakłada on powstanie w muzeum kompletu skrzyń ze specjalnie przygotowanymi materiałami, które szkoły mogą wypożyczać.
     Celem projektu jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich w oparciu o nowatorskie działania edukacyjne, polegające na udostępnianiu szkołom do wypożyczania skrzyń muzealno-edukacyjnych. Skrzynie stanowić będą pomoc naukową przy realizacji rozmaitych tematów zajęć oraz umożliwią uczniom bezpośrednie obcowanie z zabytkami (kopiami), co, jak przewidujemy, przyczyni się również do udostępnienia zbiorów elbląskiego muzeum szerszej rzeszy zainteresowanych.
     W ramach projektu przewidziano m.in.:
     - powstanie 6 zestawów/skrzyń
     - szczegółowe opracowanie zawartości poszczególnych skrzyń oraz przygotowanie scenariuszy do prowadzenia zajęć w oparciu o zawartość skrzyń
     - przeprowadzenie konsultacji metodycznych z nauczycielami szkół: podstawowej, gimnazjalnej i średniej - w zakresie dostosowania przygotowanych materiałów edukacyjnych do obowiązujących programów nauczania
     - wykonanie zdjęć zabytków
     - wykonanie wydruków cyfrowych map
     - opracowanie graficzne materiałów
     - wydruk materiałów do wyposażenia skrzyń – zawierających wskazówki pomocnicze dla nauczyciela w zakresie prowadzenia lekcji w oparciu o skrzynie, teksty źródłowe, scenariusze, karty zadań
     - zakup kopii zabytków z różnych epok
     - zakup modelu łodzi wikińskiej.
     Pierwszy etap przygotowawczy, zakończy się w połowie września. Skrzynie dostępne dla szkół będą od II połowy września darmowo do końca roku. Ewentualna kontynuacja projektu lub jego rozszerzenie będzie zależało od przebiegu realizacji projektu oraz od współpracy z nauczycielami historii w Elblągu.
     
     Projekt „Skrzynia pełna tajemnic” realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania wynosi 45 tys. zł.
Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama