UWAGA!

Teraz ja - Śmieciowy problem

 
Elbląg, Śmieciowy problem
fot. WS, archiwum portEl

Weekend to idealny czas na rodzinny spacer lub rowerową wycieczkę i wiele osób wybiera właśnie ten sposób spędzenia wolnego czasu bez względu na pogodę. Mieszkańcy Elbląga (zwłaszcza osiedla Nad Jarem) mogą trasę spaceru wytyczyć poprzez okoliczne działki, wzdłuż ulicy Jagodowej czy szlaku rowerowego Green Velo i często tak właśnie robią, ze względu na ciszę i w miarę czyste powietrze, z dala od ulicy i samochodów.

Niejednokrotnie mijam spacerujących tamtędy emerytów, rodziny z dziećmi czy młodzież. Spacer czy rowerowa przejażdżka staje się jednak w pewnym momencie wątpliwą przyjemnością, bo zamiast pięknego lasu naszym oczom raz po raz ukazują się miniaturowe wysypiska śmieci. Nie wspominając o potłuczonych butelkach, które mogą być niebezpieczne zarówno dla beztrosko biegających dzieci, jak i dla naszych czworonożnych przyjaciół. Czy w taki sposób niektórzy mieszkańcy pozbywają się śmieci ze swoich gospodarstw domowych, unikając płacenia za ich wywóz? A może to jakieś wredne skrzaty specjalnie zaśmiecają nam teren, żeby turyści szerokim łukiem omijali ten popularny szlak rowerowy? Niestety sterty odpadów wzdłuż Green Velo nie zachęcają do ponownego odwiedzenia naszego regionu.
       Druga kwestia to wypalanie na działkach zeschłych liści, gałęzi itp. I gdyby tylko o liście chodziło, to nawet nie poruszyłabym tego tematu. Niestety zdarzają się przypadki palenia wszystkiego, co działkowcom wpadnie w ręce. Sądząc po roznoszącym się zapachu, do ognisk mogą trafiać plastikowe butelki czy nawet opony. I największym problemem nie jest sam zapach, lecz szkodliwe związki chemiczne, które trafiają do atmosfery i naszych płuc. Ekologia jest ostatnio bardzo modna, ale przecież nie o modę tu chodzi. Postępując odpowiedzialnie z naszymi śmieciami, dbamy nie tylko o środowisko, ale przede wszystkim o nasze zdrowie. I tego właśnie zdrowia życzę wszystkim elbląskim działkowcom, spacerowiczom i rowerzystom.
      
mixa65
Liczba publikacji: 3
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 1 4

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama