UWAGA!

Teraz ja - Strategia przetrwania

Co by nie mówić o Elblągu, miejscowość ta, a szczególnie jej otoczenie w postaci dróg wodnych, kołowych i szynowych, to rzeczywisty pomnik dorobku myśli ludzkiej i jej osiągnięć w tej dziedzinie. Szkoda tylko, że te niewątpliwe perełki na mapie Polski a i Europy odchodzą w niebyt i są grzebane żywcem.

Nasze czołowe nieboszczki, jak Kolej Nadzalewowa, Żegluga Zalewowa pretendują do tytułów Miss Świata Utraconego Bezpowrotnie. Mętne, irracjonalne i zawiłe tłumaczenia tych faktów przez odpowiedzialne urzędy i instytucje przypominają wypracowania nieprzygotowanych uczniów, którzy szkołę mają w głębokim poważaniu, a najistotniejszym dla nich momentem jest chwilowa potrzeba braku oceny.
       I nie jest istotne, że ich ocena będzie zawsze słaba, o czym doskonale wiedzą. Istotą rzeczy jest survival – czyli strategia przetrwania.
       O tę strategie oparty jest także byt ogromnej populacji mieszkańców tych ziem (sądzę, że około 80 proc.), którzy za punkt honoru przyjęli fakt nieuczestniczenia w niczym i oczekiwania dawno już zapowiadanego końca świata. Ta właśnie symbioza celów i oczekiwań leży u podłoża niemożności zafunkcjonowania w naszym otoczeniu jakiegokolwiek realnego przedsięwzięcia posiadającego znamiona ekonomii, biznesu i dochodu.
       Miasto i jego okolice spowite mgłą nieistotnych przedsięwzięć i ich zawiłych genealogii, poza niewielkim wachlarzem fajerwerków spraw pozytywnie zakończonych, pachnie mizerią oferty dla ludzi o dużym potencjale intelektualnym i profesjonalnym. Czyżby to była jakaś prawidłowość? Czy to tylko chwilowa niedyspozycja?
      
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 5
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
6.0 1 12

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Święte słowa AM! Jak wygląda dzisiaj promocja 130 tys. Miasta Elbląga??? Jest bardzo słaba, nieskuteczna i miejscami b. naiwna, by przypomnieć zupełnie niezrozumiałe forsowanie jako logo (rozpoznawalny, kojarzony znak, wizerunek miasta) baśniowego Piekarczyka. To tej nieudolnej promocji zawdzięczamy dzisiaj to, że w ogólnopolskiej TV, w mediach polskich Elbląg sytuowany jest na Warmii, na Mazurach, czy na Powiślu (np. wypadek k. Pasłęka - niedaleko Elbląga - Warmia!!) W ogólnopolskich materiałach promocyjnych o Elblągu raczej cicho. Ale skąd mogą o nas tam wiedzieć, skoro od nas niezbędne informacje nie wypływają? Nie walczymy o to! Nawet o Żuławach na których częściowo leży miasto również się nie wspomina. A przecież mamy się czym szczycić - bo Elbląg to niezwykle bogata przeszłość, to tygiel harmonijnie żyjących tu kiedyś wyznań, to m. in. Mennonici, to Lubeka i Hanza, to port morski, to zakłady Schichaua z lokomotywami na czele, to samochody Komnicka i samochody Büssing NAG - dzisiaj światowej firmy MAN, to niegdyś największa w Europie fabryka papierosów i cygar, to wyśmienity browar (także z idiotycznie odtrąconą marką piwa EB). C. dn.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  promować i nie spać!(2009-12-08)
 • cdn. Elbląg to duży i ważny dawniej i obecnie garnizon wojskowy. Elbląg - to niezwykle interesujący powrót urbanistyczny miasta na Stare Miasto i rzekę Elbląg. Elbląg to miejsce, gdzie wypływają statki na jedyną w świecie trasę wodną - trasę Kanału Elbląskiego!!! Dlaczego nic się robi, by Kanał Elbląski wreszcie wpisać na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO????? Już w samej nazwie: Kanał Elbląski jest ŚWIATOWA PROMOCJA naszego miasta!!!! A to, że władze w Olsztynie są temu niechętne, bo sobie ubzdurały jakiś nieistniejący kanał Ostróda-Elbląg, to ich prowincjonalna sprawa!!! Jest tyle handycapów - trzeba je tylko wykorzystać, promować i robić to nieustannie!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  promować, ale nie spać!!!(2009-12-08)
 • Promować i nie spać; Twój komentarz interesujący, zdecydowanie ciekawszy niż komentowany artykuł. Dzięks
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dzięks(2009-12-08)
 • Aborygen ! I wszystko jasne, smęty i smuty, żadnych konkretów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  o ja cie ...(2009-12-08)
 • promować nie spać : baju baju. .. baj. I jak zwykle konkluzja : wszystkiemu winien Olsztyn. Mam nadzieję, że dożyję dnia, w którym wreszcie Elbląg zostanie włączony do Pomorskiego. Wiesz dla czego? Bo w tym dniu okaże się, że NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO !!! I w tym dniu nie będzie na kogo zwalić własnej indolencji, braku kreatywności i wielu innych spraw. W tym dniu Elbląg dalej będzie tkwił z ręka w nocniku i hasłem " wszystkiemu winien Olsztyn". Czy to Olsztyn zabrania sie Elblągowi promować ? Czy on sprzedał Zamech, zarzucił produkcję EB, sprzedał browar w Braniewie ? Olsztyn pisze podręczniki do Geografii, w których funkcjonuje nazwa "kanał Ostródzko-Elbląski" ? Uderzmy się w pierś i powiedzmy sobie szczerze : jesteśmy niedowartosciowaną prowincją z megalomańskimi ambicjami, bez pomysłu na przyszłość. Ale jesteśmy szczęśliwi, bo mamy na kogo zwalić. Co byśmy nie spieprzyli, winny jest za miedzą. I leczymy nasze kompleksy. Tylko jak długo się tak da ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rapaport_XXL(2009-12-08)
 • XXL - nie do Geografii, tylko do National Geografic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Journal, czyli dziennik(2009-12-08)
 • Kiedyś Polska promowała samochody osobowe marki Polonez. Miałem taki samochód. Teraz mieszkam w Elblągu. Prosze, zamiast promować Elbląg pomyślcie o modernizacji. Dobry produkt sam się wypromuje !!!
 • 1.Co Elbląg ma do zaoferowania dla woj. warm-mazur: szkoły, szpitale, salony samochodowe, hipermarkety (te ostatnie dzięki aktywności elblążan za małe, w niewystarczającej ilości). Grupę lokalnych patriotów przekonanych. . 2.Co Elbląg ma do zaoferowania dla woj. pomorskiego: miasto brzydkie architektonicznie i intelektualnie, Żuławy elbląskie wiecznie potrzebujące pieniędzy. grupę lokalnych patriotów wrzeszczących "Elbląg do Pomorza"( w domyśle-posady w Gdańsku dla elblążan), najśmieszniejszy na świecie Port Morski do którego można dopłynąć tylko po wodach śródlądowych torem wodnym o głębokości 1 metra. .. 3.Co Elbląg ma do zaoerowania dla Polski: szczątkową produkcję przemysłową dla energetyki, wysoko oceniany w rankingach ogólnopolskich Szpital Wojewódzki. .. . 4.Co Elbląg ma do zaoferowania dla Europy: polityka który do Europy wielkiej mądrości nie wnosi, pochylnie które interesują bardzo wąskie grono niemieckich emerytów, Zalew Wiślany przegrywający atrakcyjnością z każdym z tysiąca mazurskich jezior bo brudno i regulacje administracyjne nie z tej ziemi, kolej nadzalewową z której nie korzystali nawet pijani obywatele nie posiadający prawa jazdy bo na gumach po asfalcie szybciej i door-door - od dzwi do dzwi. .. . 5.Co Elbląg ma do zaoferowania dla całeg świata: dobrze wyszkolonych żołnierzy gotowych oddać życie w obronie interesów Stanów Zjednoczonych, w dowolnym miejscu świata. .. Tyle na razie. Dobranoc szanowni adwesarze. .. a towarzesze: promować ! promować !
 • florek Śpię i snię, Elbląg- KRAINAWIELKIEJ SZCZĘŚLIWOŚCI. Ludzie prace maja za godziwą pensję. Dzieci się rodzą, wszyscy szczęśliwi, wprost Raj na Ziemi !Budzę się rano i stwierdzam. .. to byl tylko sen, zaś szara rzeczywistość skrzeczy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-12-09)
 • Artykuł zwraca uwagę na pewien problem, rok temu była debata o kolei nadzalewowej, przybył Pan Nowaczyk i inni. A kolei jak nie było tak nie ma. Zalew Wiślany to perła która leży na dnie morza niekompetencji. mazurskie jeziora mają tylko przyrodę i super mariny. A co ma zalew ma przyrodę zalewu i Drużna ma kanał elbląski z pochylniami, ma dostęp do morza lądowy ale daje możliwość plażowania i ma jeszcze perłę Frombork i inne miejscowości a czego nie ma szlaków wodnych, portów, marin, czystej wody. Od czegoś trzeba zacząć
 • społeczeństwo_obywatelskie~WPW=WielkiPrzegranyWyborów. .do podjęcia współpracy potrzeba nam wzajemnego zaufania, a my odczuwamy obowiązek moralny jedynie wobec własnej rodziny (i to nie zawsze!) Ponad połowa ufa tylko tym, których dobrze poznali, a ponad 80% w kontaktach z innymi jest ostrożne (aż do przesady!). .o tym było na maturze w zeszłym roku
 • Na wielkich pustych przestrzeniach powinny być rajdy, więzienia, uprawy rzepaku lub cegielnie i to wszystko. Małe przetwórnie-gorzelnie, olejarnie. Byśmy byli bogaci, a nasi wybrańcy by to wszystko zachwalali i strzygli barany.
Reklama