UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Elbląg, Europejski Kodeks Walki z Rakiem jaką jedną z głównych przyczyn raka płuc wymienia palenie papierosów
Europejski Kodeks Walki z Rakiem jaką jedną z głównych przyczyn raka płuc wymienia palenie papierosów (fot. AD)

Obchodzony dziś (4 lutego) pod hasłem „Rakowi też można zapobiegać” Światowy Dzień Walki z Rakiem ustanowiono, aby szerzyć wiedzę o nowotworach i sposobach ich zwalczania. Działania zapobiegające nowotworom zawiera Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Zobacz, co możesz zrobić, żeby nie zachorować.

W Polsce każdego roku na nowotwory zapada 130 tys. osób. Aż 85 tys. umiera. Z danych WHO wynika, że największą śmiertelność powoduje pięć rodzajów raka: rak płuc (1,3 mln zgonów rocznie), rak żołądka (ponad 800 tys.), rak jelita grubego i odbytnicy (640 tys.), rak wątroby (610 tys.) oraz rak piersi (520 tys.).
       Pamiętajmy, że nowotwór nie musi być wyrokiem śmierci. Zdrowy tryb życia, profilaktyka, szybka diagnoza i podjęcie leczenia to szansa na życie.
       Największą od lat bolączką Polaków, która pod względem wyleczeń chorób nowotworowych plasuje nas dopiero na 22 miejscu w Europie, jest słaba wykrywalność - leczenie we wczesnym stadium choroby podejmuje zaledwie 20 procent chorych. Cytologia, USG, badania kontrolne pomagają szybko wykryć zmiany nowotworowe i uratować nasze życie. Walczyć z rakiem możemy, zmieniając nasze przyzwyczajenia i tryb życia. Ograniczenie palenia papierosów, zdrowy sposób odżywiania się i unikanie nadmiernego spożycia alkoholu – o to może postarać się każdy.
       Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na świecie wykrywanych jest 11 milionów nowych zachorowań. Prognozy przewidują, że w kolejnych dekadach wzrastać będzie liczba zgonów spowodowanych przez nowotwory. W latach 2007-2030 wzrost ten ma wynieść aż 45 proc. – czyli 11,5 mln. Nie pozwólmy wpisać się w te smutne statystki. Wdrażając w nasze życie Kodeks Walki z Rakiem, możemy poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.
      
       Europejski Kodeks Walki z Rakiem
      
1. Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
       2. Wystrzegaj się otyłości.
       3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
       4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
       5. Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie.
       6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słonecznych. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
       7. Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
       8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
      
       Źródło: www.kodekswalkizrakiem.pl
      

      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama